Dieta przy zaparciach – proste sposoby na to, żeby uporać się z zaparciami

01/06/2022

Zaparcia mogą okazać się bardzo problematyczne. Występują wtedy, gdy konkretna osoba wypróżnia się ze stosunkowo małą częstotliwością, a więc mniej niż dwa razy na tydzień. Wraz z tym występuje wiele różnorodnych dolegliwości, takich jak nadmierne parcie, uczucie niepełnego wypróżnienia czy oddawanie zbitego, zbyt suchego stolca. W naszym artykule podpowiadamy, co jeść przy zaparciach.

Co jeść przy zatwardzeniach?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dieta w zaparciach może być naprawdę smaczna oraz urozmaicona. Ważne jest to, aby poznać produkty, których należy unikać, a które warto wprowadzić na stałe do swoich posiłków. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać dieta przy zaparciach u osób starszych, a także u dzieci. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku przedłużania się tego stanu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. To ważne, ponieważ często może się to wiązać z innymi problemami gastrycznymi, a przede wszystkim z dolegliwościami trawiennymi.

Co jeść przy zatwardzeniach? Przede wszystkim najpierw warto skupić się na tym, kiedy należy zastosować odpowiednią dietę. To kluczowe, ponieważ jest to indywidualna kwestia każdego człowieka. Lekarze wskazują, że prawidłowy metabolizm to od jednego do trzech stolców w ciągu dnia. Jego konsystencja powinna być zwarta. Normą jest także jedno wypróżnienie na dwa dni czy trzy dni. Na regularność wypróżnień może mieć jednak wpływ wiele różnorodnych czynników. Wśród nich znajduje się m.in. ilość spożywanych płynów, dieta czy cykl menstruacyjny u kobiet. Przede wszystkim dieta przy zaparciach u dzieci oraz dorosłych powinna być wprowadzana po uprzedniej konsultacji z lekarzem, a także obserwacji własnego organizmu. Kiedy na nią postawić? W sytuacji, w której rytm wypróżnień znacząco się zaburzył, w podbrzuszu czuć ciężkość, a także wzdęcia, z kolei oddawany kał jest bardzo zbity, co powoduje ból podczas wypróżniania.

Co jeść przy wzdęciach i zaparciach?

Dieta przy zatwardzeniach może być naprawdę smaczna. Przede wszystkim jest to najlepszy sposób na to, żeby usprawnić działanie metabolizmu każdego dnia. Stosowanie się do zaleceń powinno być stałe, a więc warto o to zadbać na co dzień, a nie jedynie od święta, ponieważ będzie to skutkowało nawrotem problemu. Jaka dieta przy zaparciach? Przede wszystkim bogata w żytnie oraz razowe pieczywo z otrębami oraz ziarnami. Wskazane jest również spożywanie dzikiego ryżu, grubych kasz, otrębów oraz płatków zbożowych. Dodatkowo dobrym pomysłem jest również postawienie na siemię lniane. Można je zalać i ostudzić. Dieta lekkostrawna przy zaparciach powinna też obejmować jogurty naturalne, jajka, maślanki i kefiry, chude mięso oraz wędliny. Dobrym pomysłem jest również postawienie na rośliny strączkowe, które są bardzo zdrowe. W dowolnych ilościach można z powodzeniem również spożywać warzywa, takie jak seler, marchew, buraki czy karczochy, które są bardzo zdrowe.

Dieta przy wzdęciach i zaparciach powinna być także bogata w suszone owoce, takie jak śliwki oraz figi, pieczone oraz gotowane ziemniaki czy zioła oraz czosnek. Jest to dieta bogatoresztkowa, a więc jest wskazana dla każdego, również dla osób starszych oraz dzieci. To jednak nie wszystko, ponieważ dieta przy zaparciach spastycznych powinna także obejmować bardzo duże spożycie czystej, niegazowanej wody. Tylko wtedy dieta przyniesie spodziewane rezultaty. Jeżeli organizm będzie odwodniony, niestety objawy zatwardzenia mogą się nasilić.

Czego nie jeść przy zaparciach?

Dieta przy zaparciach u dorosłych oraz dzieci powinna być podobna. Ważne jest to, żeby przede wszystkim ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć spożycie konkretnych produktów. Dbaj o to, żeby przyjmować przynajmniej dwa litry płynów w ciągu dnia. Dodatkowo unikaj takich produktów jak: białe pieczywo, makarony z mąki pszennej, kasza kukurydziana, oczyszczony ryż, tłusty nabiał, a więc różnego rodzaju pełnotłuste sery, śmietana kremówka. Czy nie wolno jeść przy zaparciach? Nie jedz również podrobów, tłustego mięsa czy pasztetu. Wyklucz ze swojego codziennego jadłospisu produkty smażone, a także wszelkiego rodzaju fast-foody. Na pewno powinieneś również zapomnieć o słodyczach, w szczególności drożdżówkach, cukierkach czy ciastkach.

Jadłospis przy zaparciach

Dieta przy zaparciach i wzdęciach powinna być przestrzegana bardzo rygorystycznie. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, żeby pozbyć się tego problemu raz i na zawsze. W naszym artykule znajdziesz przykładowy jadłospis, który możesz dowolnie urozmaicać, korzystając z propozycji produktów, które wymieniliśmy powyżej.

Śniadanie: żytnie pieczywo z chudą wędliną, świeżymi pomidorami, kiełkami, a do tego szklanka wody albo herbaty.

II śniadanie: naturalny jogurt z suszonymi śliwkami, a także płatkami owsianymi. Do tego możesz z powodzeniem wypić herbatkę z leśnych owoców.

Obiad: tutaj możesz poszaleć. My polecamy duszoną wołowinę z papryką w warzywnym bulionie. Ważne, abyś doprawił danie według indywidualnych preferencji. Do tego możesz dodać słodką paprykę, czosnek albo lubczyk. Nie zapominaj również o tym, aby dusić mięso do momentu, aż całkowicie zmięknie. Dieta przy zaparciach i hemoroidach może zawierać także pieczone ziemniaki w łupinach, kromkę pełnoziarnistego pieczywa czy dziki ryż. Nie zapomnij jednak o popiciu posiłku odpowiednią ilością wody!

Podwieczorek: tutaj coś lekkiego, a więc smoothie z jagód, brzoskwini, soku pomarańczowego, a także jarmużu. Jest pyszne oraz pożywne.

Kolacja: idealnym wyborem dla Ciebie będzie kasza gryczana z brokułem, a także serem feta. Dodatek oliwy z oliwek oraz ulubionych ziół będzie w tym przypadku prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Sam widzisz, że dieta w zaparciach u dorosłych może być naprawdę smaczna. Baw się konwencją, modyfikuj przepisy oraz jadłospisy, korzystają z różnorodnych propozycji produktów, jakie znajdziesz w naszym artykule. Jest to najlepszy sposób na to, żeby poczuć się znacznie lepiej w swoim ciele i pozbyć się uporczywych zaparć. Na pewno warto, żebyś postawił również na dania z TimCatering, gdzie możesz liczyć na jadłospisy układane przez wykwalifikowanych dietetyków.

Domowe sposoby na zaparcia

Dieta przy zaparciach dla dzieci i dorosłych jest bardzo podobna. Najważniejsze jest to, aby komponując dania, korzystać z produktów lekkostrawnych, które są bogatym źródłem błonnika. Oczywiście spożywanie dużej ilości płynów jest w tym przypadku również kluczowe. Dieta to jednak nie wszystko. Różnorodny, urozmaicony jadłospis jest absolutną podstawą, jednak są również inne domowe sposoby na to, aby uporać się z zaparciem, gdy już takowe się pojawi.

Suszone śliwki są ponoć jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie tego problemu. Wystarczy polać kilka sztuk wrzątkiem i poczekać aż ostygną pod przykryciem. Po całym dniu należy zjeść śliwki, a następnie wypić wodę, w której się znajdowały. To powinno pomóc się wypróżnić już następnego dnia rano. Oczywiście może to nie być dobry sposób dla cukrzyków, ponieważ w suszonych owocach znajduje się sporo cukru.

Dobrym pomysłem jest także postawienie na siemię lniane. Okazuje się, że ziarenka wystarczy zalać wrzątkiem, a następnie pozostawić napar do ostygnięcia. Mieszankę trzeba wypić, a same ziarenka pogryźć. Ich smak jest specyficzny, ale dla wspaniałego rezultatu zdecydowanie warto! Jeżeli jednak nie jesteś w stanie wypić takiej mieszanki, po prostu postaw na koktajl, a więc zmiksuj siemię lniane z malinami! To już będzie miało zdecydowanie lepszy smak.

Okazuje się, że metabolizm poprawia również mocna kawa. Przyspiesza także perystaltykę jelit. Oczywiście nie należy nadużywać kawy każdego dnia. Zdecydowanie lepszym wyborem na co dzień będzie zwykła, niegazowana woda.

Zdrowe odżywianie może być naprawdę dobrym sposobem na to, żeby zadbać o siebie i swoje dobre samopoczucie. Okazuje się, że z zaparciami możesz się swobodnie uporać, stawiając po prostu na zróżnicowany jadłospis, a także unikając określonych produktów. Z biegiem czasu z pewnością wejdzie Ci to w nawyk i szybko przekonasz się, że tak naprawdę nie jest to wcale tak trudne zadanie!