Czy kurkuma pomaga w odchudzaniu?

20/01/2024

Joanna Adamczyk

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

W dzisiejszych czasach poszukiwania skutecznych i naturalnych metod wspierających proces odchudzania są bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Wśród różnorodnych superfoods, jednym z coraz bardziej wyróżniających się bohaterów zdrowego stylu życia staje się kurkuma. Ta jaskrawożółta przyprawa, znana również jako „złoto Indyjskiej kuchni”, nie tylko nadaje potrawom wyjątkowy smak, ale zdobywa także reputację ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne.

Warto zastanowić się, czy kurkuma może pełnić kluczową rolę w procesie utraty wagi. Czy jej właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne rzeczywiście wspomagają walkę z nadmiarem kilogramów? W niniejszym artykule zgłębimy tajemnicę kurkuminy – głównego składnika kurkumy – i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy dodanie tej przyprawy do codziennej diety może być skutecznym sojusznikiem w drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki?

Sprawdź nasze diety

Czym jest kurkuma?

Kurkuma, znana naukowo jako Curcuma longa, to roślina z rodziny imbirowatych, której  korzenie są szeroko wykorzystywane w kuchni oraz medycynie tradycyjnej, szczególnie w Azji Południowej. Roślina ta, pochodząca głównie z obszaru Indii, Indochin i Malezji, jest uprawiana również w innych częściach świata, w tym w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Charakterystycznym elementem kurkumy jest jej jaskrawożółty kolor, który zawdzięcza substancji chemicznej zwaną kurkuminą.

Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, to silny przeciwutleniacz i przeciwzapalny związek, który nadaje tej przyprawie nie tylko intensywny kolor, ale także potencjalne korzyści zdrowotne. W kuchni jest szeroko stosowana jako przyprawa do potraw, szczególnie w kuchni indyjskiej, nadając im charakterystyczny smak i aromat. Jednak to nie tylko jej zastosowanie kulinarne przyciąga uwagę; badania naukowe sugerują, że kurkumina może wykazywać właściwości korzystne dla zdrowia, w tym potencjalne wsparcie dla procesu odchudzania. Warto jednak zauważyć, że zawartość kurkuminy w kurkumie jest niewielka, dlatego w kwestii oddziaływania na organizm pod względem zdrowotnym należy brać pod uwagę kurkuminę jako suplement.

Kurkuma – działanie

Kurkuma, a konkretnie jej aktywny składnik, kurkumina, wykazuje różnorodne działania, które przyciągają uwagę zarówno w kuchni, jak i w dziedzinie zdrowia. Przede wszystkim, kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że może neutralizować szkodliwe wolne rodniki w organizmie, które przyczyniają się do procesów starzenia się komórek i różnych schorzeń.

Dodatkowo, kurkumina posiada właściwości przeciwzapalne, które mogą wspomagać walkę z stanami zapalnymi w organizmie. Przeciwzapalne działanie kurkuminy może być szczególnie istotne w kontekście zdrowia metabolicznego i utraty wagi, ponieważ zapalenie przewlekłe może być powiązane z otyłością i innymi schorzeniami związanymi z nadwagą.

Co więcej, kurkumina może wpływać na metabolizm tłuszczów oraz regulować poziomy cukru we krwi. Niektóre badania sugerują, że kurkumina może wspomagać proces termogenezy, czyli produkcji ciepła przez organizm podczas trawienia, co może wpływać na spalanie kalorii.

skorzystaj z kalkulatora kaloryczności

Należy jednak pamiętać, że większość badań dotyczących korzyści zdrowotnych kurkumy, w tym jej potencjalnego wpływu na odchudzanie, jest wciąż w fazie eksperymentalnej, a wyniki te wymagają dalszych badań i potwierdzeń. Warto również zauważyć, że samą kurkumę najskuteczniej jest spożywać w połączeniu z czarnym pieprzem, ponieważ substancja zawarta w pieprzu, zwana piperyną, może zwiększyć wchłanianie kurkuminy przez organizm.

 

W badaniu przeprowadzonym przez Y. Panahi w 2016 roku, pacjentów z zespołem metabolicznym poddano suplementacji kurkuminą przez 8 tygodni, przy czym stosowano dzienną dawkę 1000 mg. Rezultaty tego badania wykazały, że taka interwencja spowodowała wzrost poziomu adiponektyny – wewnętrznego hormonu regulującego prawidłową przemianę glukozy, kwasów tłuszczowych oraz wrażliwość na insulinę. Dodatkowo, zaobserwowano korzystny wpływ na poziom leptyny oraz wskaźnik leptyna/adiponektyna. Adiponektyna, będąca białkiem, charakteryzuje się niskim poziomem u osób z nadwagą/otyłością. Niski poziom adiponektyny jest także uważany za niezależny czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu II.

Warto zauważyć, że zarówno diety redukcyjne prowadzące do utraty masy ciała, jak i suplementacja kurkuminą, przyczyniają się do zwiększenia poziomu adiponektyny. Ten efekt może korzystnie wpływać na równowagę osi głód-sytość oraz mieć potencjalne znaczenie w zapobieganiu insulinooporności.

Właściwości odchudzające kurkumy

W kontekście odchudzania, kurkuma zdobywa uznanie ze względu na szereg potencjalnych właściwości, które mogą wspomagać proces utraty wagi. Jednym z kluczowych elementów jest zdolność kurkuminy do wpływania na metabolizm tłuszczów. Badania sugerują, że kurkumina może aktywować enzymy, które uczestniczą w rozkładzie komórek tłuszczowych, co potencjalnie wspiera proces spalania nadmiaru tłuszczu.

Dodatkowo, kurkuma może pomagać w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Stabilizacja poziomu cukru we krwi odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu apetytu i zapobieganiu nagłym skokom glukozy, które mogą prowadzić do napadów głodu i nadmiernego spożycia kalorii.

Właściwości przeciwzapalne kurkumy są również kluczowe w kontekście odchudzania. Zapalenie przewlekłe jest często związane z otyłością, a kurkumina może pomagać w redukcji stanów zapalnych w organizmie, co może przyczynić się do łatwiejszej utraty wagi.

Należy jednak pamiętać, że choć istnieje pewne wsparcie naukowe dla tych potencjalnych korzyści, to kurkuma nie jest cudownym środkiem na odchudzanie. Efekty mogą być różne u różnych osób, a kluczowym elementem pozostaje zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. Włączanie kurkuminy do diety może być jednym z elementów wspierających zdrowy tryb życia, ale nie zastąpi ono innych kluczowych aspektów utrzymania odpowiedniej wagi.

Białko na odchudzanie

Kurkuma – przeciwwskazania

Mimo licznych potencjalnych korzyści zdrowotnych kurkuminy, istnieją również pewne sytuacje, w których jej spożycie może być niewskazane. Przede wszystkim, osoby będące uczulone na kurkumę lub jej składniki powinny zachować ostrożność.

Kolejnym ważnym aspektem są interakcje z lekami. Kurkumina, zwłaszcza w postaci suplementów, może wpływać na działanie niektórych leków, takich jak przeciwzakrzepowe czy leki na obniżanie ciśnienia krwi. Osoby przyjmujące regularnie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem kurkumy do swojej diety, aby uniknąć potencjalnych komplikacji zdrowotnych.

Dodatkowo, kurkuma może mieć działanie żółciopędne, co oznacza, że stymuluje produkcję żółci. Osoby z chorobami dróg żółciowych, kamieniami żółciowymi lub innymi schorzeniami związanymi z układem pokarmowym, powinny skonsultować się z lekarzem przed regularnym spożywaniem kurkumy.

Warto również zaznaczyć, że kurkuma może powodować skurcze macicy, dlatego kobiety w ciąży powinny z niej zrezygnować.

Materiały źródłowe

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27297718/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30373373/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31412624/?from_term=curcumin&from_filter=ds1.y_1&from_pos=1
  4. http://www.czytelniamedyczna.pl/2543,kurkuma-jako-lek-przeciwzapalny-i-przeciwnowotworowy.html
  5. http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-2-414.pdf