Jak zmniejszyć apetyt i poprawić kontrolę nad jedzeniem?

22/06/2024

Autorki: Karolina Hryncyszyn, Małgorzata Miazga

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Żywienie Człowieka i Dietetyka (rok II)

W dzisiejszych czasach niekontrolowany apetyt jest problemem wielu ludzi. Jak możemy mu zapobiegać?

Najbardziej skuteczną metodą na zmniejszenie apetytu jest zrównoważona dieta i odpowiednia ilość spożywanej wody. Prawidłowa podaż kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów, regularne spożywanie posiłków oraz ograniczenie żywności przetworzonej sprawia, że nasz apetyt się zmniejsza. Należy wybierać produkty bogate w błonnik oraz o niskim indeksie glikemicznym, ponieważ sycą szybciej i pozostawiają uczucie sytości na dłużej. Przykładem takich produktów są płatki owsiane czy pieczywo pełnoziarniste.

Duży wpływ na ograniczenie apetytu ma białko, które również przedłuża uczucie sytości, dlatego należy włączyć do diety takie produkty jak mięso, ryby, jaja oraz produkty mleczne. Dobrym sposobem na kontrolowanie apetytu jest planowanie posiłków, co pozwala uniknąć spontanicznego sięgania po niezdrowe przekąski.

Sprawdź nasze diety

Jak odróżnić głód od zachcianki?

Odróżnienie głodu od zachcianki jest kluczowe dla zdrowego podejścia do odżywiania. Głód to stan organizmu związany z niedoborem lub brakiem pożywienia. Objawia się on stopniowo i jest sygnalizowany przez fizyczne symptomy, takie jak burczenie w żołądku, spadek energii czy uczucie osłabienia. Zachcianka natomiast to nagła, często intensywna chęć na określony rodzaj jedzenia, zazwyczaj o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu lub soli, i jest bardziej związana z emocjami, stresem czy nudą niż z rzeczywistą potrzebą odżywczą.

Potrzebą jedzenia sterują ośrodek głodu i ośrodek sytości w podwzgórzu mózgowym. Głód pojawia się pod wpływem docierania do mózgu sygnałów motorycznych, sygnałów termicznych, hormonalnych i metabolicznych.

Różnicą między głodem a zachcianką jest taka, że głód narasta z czasem, podczas gdy zachcianki często pojawiają się nagle i szybko mijają.

Napady głodu – jak sobie z nimi poradzić?

Napady głodu mogą być wyzwaniem, ale istnieje wiele strategii, które mogą pomóc w ich kontrolowaniu. Często pojawiają się one w sytuacjach niekontrolowania emocji. Najczęściej jest to smutek, złość i stres. W niektórych przypadkach napady głodu są reakcją organizmu na euforię i szczęście.

Aby sobie z nimi radzić, należy przede wszystkim kontrolować ilość posiłków i odstępy czasowe między nimi. Trzeba również upewnić się, że dania, które spożywamy są zbilansowane, bogate w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze, co może zapobiec nagłym spadkom poziomu cukru we krwi, które często prowadzą do napadów głodu.

Ważne jest również kontrolowanie porcji, aby uniknąć przejadania się i jedzenia „na zapas”. Należy także pić odpowiednie ilości wody, ponieważ uczucie pragnienia bywa mylone z głodem.

jak dbać o prawidłowe nawodnienie

Planując posiłki z wyprzedzeniem i unikając trzymania w domu niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów, można także skutecznie zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów głodu.

Jak zmniejszyć apetyt na słodycze?

Zmniejszenie apetytu na słodycze wymaga świadomego podejścia i kilku skutecznych strategii. Jeżeli najdzie nas ochota na słodycze, warto sięgnąć po zdrowsze rozwiązania.

Na przykład:

  • zamienić czekoladę mleczną, w której znajduje się dużo cukru, na czekoladę gorzką z większą zawartością kakao. Kolejną alternatywą są orzechy w gorzkiej czekoladzie
  • w przypadku chęci na słodkie napoje gazowane, warto zamienić je na wodę gazowaną z dodatkiem pomarańczy, cytryny lub limonki i dodać łyżeczkę miodu
  • w sklepie spożywczym staraj się unikać alejki ze słodyczami.
  • ważne jest również regularne picie wody, minimum 2 litry dziennie
  • aktywność fizyczna, wystarczająca ilość snu i kontrola stresu mogą również pomóc w zmniejszeniu apetytu na słodycze
  • praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, może pomóc w zarządzaniu emocjonalnym jedzeniem, które jest częstą przyczyną nadmiernej konsumpcji słodyczy.

Najważniejsze jednak jest utrzymanie zdrowej, zbilansowanej diety, najlepiej z niskim indeksem glikemicznym. Produkty o niskim IG zapewniają sytość na dłużej oraz nie powodują szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Zawsze należy spożywać odpowiednią ilość kalorii proporcjonalnie rozłożoną na posiłki co zapobiegnie nagłym zachciankom na słodycze.

Jak unikać cukru w diecie

Źródła:

  • Julia Kozłowska „Koszmar zachcianek żywieniowych. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?” 2021 r. https://dietetycy.org.pl/zachcianki-zywieniowe/ [dostęp 7.06.2024]
  • Ada Jędraszek „Jak przestać jeść słodycze? Kompletny przewodnik” 2020 r.
  • https://dietetycy.org.pl/jak-przestac-jesc-slodycze-kompletny-przewodnik/ [dostęp 7.06.2024]