Herbatki na odchudzanie, czy działają?

15/04/2024

Kaja Komczyńska

studentka Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Czy herbatki na odchudzanie naprawdę działają? A może to mit i nie mają żadnego wpływu na proces redukcji masy ciała i nie warto wydawać na nie pieniędzy? W tym artykule dowiesz się, czy i dlaczego warto uwzględnić napary w swojej diecie!

Sprawdź nasze diety

Czy herbaty pomagają przy odchudzaniu?

Herbaty mogą być użytecznym dodatkiem do zdrowej diety i stylu życia wspierających odchudzanie, ale same w sobie nie są magicznym środkiem spalającym tłuszcz ani cudownym rozwiązaniem dla utraty wagi. Istnieją jednak niektóre rodzaje herbat, które mogą mieć pewne korzyści dla procesu odchudzania, przede wszystkim dzięki składnikom bioaktywnym, w nich zawartym, np. kofeinie, polifenolach, taninach i innych. Źródłem takich składników są między innymi zielona i czerwona herbata, a także niektóre herbaty ziołowe i owocowe.

Herbaty nie tylko wpływają na proces odchudzania w sposób bezpośredni poprzez substancje bioaktywne w nich występujące, ale także dzięki temu, że napary te prawie nie mają kilokalorii, a zastąpienie nimi słodkich napojów i soków powoduje, że niektórzy mogą automatycznie spożywać dużo mniej energii pochodzącej z tych produktów i generować deficyt kaloryczny, który jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za utratę wagi.

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata jest często wymieniana jako produkt, który może wspierać proces odchudzania. Istnieje kilka sposobów, w jakie zielona herbata może przyczynić się do tego celu, między innymi:

 • przyspieszenie metabolizmu – zielona herbata zawiera substancje bioaktywne, zwane katechinami, w tym głównie epigallokatechiną gallianową (EGCG). Badania sugerują, że EGCG może zwiększać tempo przemiany materii, co może przyspieszyć spalanie kalorii i tłuszczu w organizmie,
 • zwiększenie utraty tłuszczu – katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą pomagać w regulacji poziomu insuliny, co może zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu w organizmie. Dodatkowo zielona herbata może wspomagać rozkład tłuszczu, co może przyczynić się do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie,
 • zwiększenie termogenezy – niektóre badania sugerują, że zielona herbata może zwiększać termogenezę, czyli produkcję ciepła w organizmie, a tym samym przyczynić się do spalania dodatkowych kilokalorii,
 • regulacja apetytu – istnieją badania sugerujące, że zielona herbata może pomóc w kontrolowaniu apetytu poprzez regulację poziomu hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości,
 • poprawa zdrowia metabolicznego – regularne spożywanie zielonej herbaty może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, triglicerydów i cukru we krwi, co może korzystnie wpływać na zdrowie metaboliczne i zmniejszać ryzyko otyłości oraz chorób serca, jednak dowody na takie działanie, a także mechanizm nie są dokładnie poznane.

Jednakże warto pamiętać, że zielona herbata sama w sobie nie spowoduje znaczącej utraty wagi, jeśli nie jest połączona z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Czy czerwona herbata pomaga w odchudzaniu?

Czerwona herbata, znana również jako herbata pu-erh, jest kolejnym napojem, który często jest kojarzony z potencjalnymi korzyściami dla procesu odchudzania. Oto kilka sposobów, w jakie czerwona herbata może wspierać ten proces:

 • podobnie jak zielona herbata, napar pu-erh jest bogaty w epigallokatechinę gallianową, a picie go może przyspieszyć przemianę materii
 • czerwona herbata może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi poprzez ograniczenie wchłaniania glukozy z pokarmu, dzięki czemu poposiłkowe odczuwanie sytości będzie utrzymywać się przez dłuższy okres, a ochota na niezdrowe przekąski powinna być mniejsza i pojawiać się rzadziej,
 • wspomaganie trawienia – niektóre badania sugerują, że czerwona herbata może wspomagać trawienie poprzez stymulowanie wydzielania żółci, co może pomóc w lepszym trawieniu tłuszczów i wspierać zdrowe funkcjonowanie jelit,
 • poprawa nawodnienia – regularne spożywanie czerwonej herbaty może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, co jest istotne dla utrzymania zdrowego metabolizmu i poprawy wydolności fizycznej.

jak dbać o prawidłowe nawodnienie

Podobnie jak w przypadku zielonej herbaty, herbata pu-erh również nie spowoduje znacznej utraty wagi bez równoczesnego stosowania zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Może być jednak wartościowym dodatkiem do zdrowego stylu życia, który może wspierać proces odchudzania. Ważne jest również, aby unikać dodawania dużych ilości cukru lub słodzików do czerwonej herbaty, dzięki temu ograniczymy ilość spożywanych kalorii i potencjalnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Herbaty to tylko dodatek do zdrowej diety

Podsumowując – herbaty to tylko dodatek do diety i zdrowego stylu życia, a same w sobie nie stanowią remedium na proces odchudzania. Wiele z nich wykazuje pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie i może być jednak wartościowym dodatkiem do zdrowego stylu życia, ale tylko dodatkiem! Ważne jest, aby skupić się na podstawach, takich jak stosowanie zdrowej, urozmaiconej i smacznej diety, a także wprowadzić regularny ruch w postaci spacerów lub innych lubianych form aktywności fizycznej. W kontekście herbat warto jeszcze dodać, że należy unikać wypijania naparów z dużą ilością cukru, aby uniknąć przyjmowanie dodatkowych kilokalorii i potencjalnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Materiały źródłowe

 1. Kudelska, W. (2009). Wybrane substancje chemiczne stosowane w preparatach odchudzających. Prace Naukowe, 13, 9-15.
 2. HERBATY, W. Ż. (2014). Wpływ picia herbaty na zdrowie-aktualny stan wiedzy. Przegl Epidemiol, 68, 595-599.
 3. Sadowska, J., & Szuber, M. (2011). Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 62(3).