Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
Gotowe diety
już od 51,99 zł
Wybór Menu
już od 58,99 zł
Sprawdź nasze dodatki
Zastanawiasz się czy warto jeść ryby i czy rzeczywiście są one takie zdrowe? Czy informacje o zanieczyszczeniach i metalach ciężkich w rybach to prawda? A co z kwasami omega-3? Na te i inne nurtujące pytania dotyczące spożywania ryb odpowiem w poniższym artykule.
Spis treści
Według norm żywienia dla populacji polskiej powinniśmy spożywać ryby morskie dwa razy w tygodniu. Niestety, większość Polaków nie stosuje się do tych zaleceń. W ostatnich latach spożycie ryb w Polsce kształtuje się na poziomie, jedynie około 13 kg rocznie. Najczęściej wybieramy ryby morskie takie jak mintaj, śledź, makrela, dorsz, tuńczyk i łosoś. Z ryb słodkowodnych najchętniej jemy pangę. Coraz większą popularnością cieszą się u nas owoce morza, głównie krewetki. (1,2)
Najwięcej ryb w krajach Unii Europejskiej spożywają Portugalczycy, aż około 58 kg rocznie. Najmniej ryż jedzą Czesi, jedynie około 6 kg rocznie. (2)
Na polskim rynku znajdziemy rozmaite rodzaje ryb. Oprócz ryb świeżych, mamy do wyboru ryby mrożone, ryby wędzone i ryby w puszce.
Ryby są świetnym źródłem pełnowartościowego białka, witamin A, B12, E i D oraz sodu, potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Ryby morskie bogate są ponadto w selen i jod. Najwięcej korzyści zdrowotnych wiąże się z tym, że ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 takich jak eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). (3)
Dostarczanie do organizmu kwasów omega-3 może mieć wiele zalet na każdym etapie życia. Poniżej przedstawię zalety spożywania kwasów omega-3:
Przyjmuje się, że spożywanie 2 porcji ryb w tygodniu zaspokoi zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe EPA i DHA i wynosi w takim wypadku około 250mg/dobę. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie. (1)
Niestety żyjemy w czasach, w których nasze środowisko naturalne jest znacznie zanieczyszczone. Metale ciężkie takie jak rtęć, kadm i ołów oraz dioksyny są jednym z głównych zanieczyszczeń wód. Organizmy zamieszkujące wody mogą być narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia i toksyny. Należy jednak pamiętać, że maksymalne poziomy zanieczyszczeń w rybach są regulowane w przepisach prawnych. Ryby i owoce morza są badane na zawartość zanieczyszczeń zanim trafiają na nasz talerz. W związku z tym uważa się, że korzyści zdrowotne spożywania umiarkowanych ilości ryb przeważają nad ewentualnym ryzykiem. (1,3)
Z drugiej strony, są grupy osób, które szczególnie powinny zwrócić uwagę na jakość i rodzaj spożywanej żywności, w tym również ryb. Do tzw. grupy wrażliwej należą kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i małe dzieci. Dla tej grupy została stworzona lista ryb i owoców morza, które są zalecane, a które należy ograniczyć lub czasowo wyeliminować z diety. Ryby zalecane dla grupy wrażliwej to m.in łosoś norweski (hodowlany), sum, pstrąg (hodowlany), krewetki, dorsz czy morszczuk. (1)
Zdecydowanie jeść! Korzyści płynące z regularnego spożywania ryb są bardzo duże, szczególnie z powodu zawartości zdrowych kwasów omega-3. Ponadto zdrowe ryby mogą być naprawdę smaczne. Istnieją setki sposobów na ich przyrządzenie. Świetnie smakują pieczone, gotowane, wędzone czy smażone. Z punktu widzenia zdrowia najlepiej wybierać te pieczone i gotowane, jednak raz na jakiś czas można skusić się na smażone, czy wędzone ryby.
Jeżeli chcesz zwiększyć ilość spożywanych ryb, ale nie lubisz samodzielnie ich przygotowywać, z pomocą przychodzi TIM Catering! W naszej ofercie mamy dwie diety, które charakteryzują się zwiększoną ilością ryb. W menu diety Vegetarian+fish i Keto premium znajdziesz różnorodne gatunki ryb, nawet kilka razy w tygodniu.
Sandacz z sosem chrzanowym i serowym puree z kalafiora z koperkiem
Pstrąg łososiowy w sosie śmietankowo-bazyliowym, brokułem i puree z selera z parmezanem
Łosoś z sosem szpinakowym z suszonymi pomidorami z selera i kapusty czerwonej
Halibut w migdałowej panierce z masełkiem czosnkowym, brokułem i zapiekaną brukselką w sezamie.
Źródło:
Zobacz także