Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
Drzewo orzecha włoskiego zaczyna owocować po 10-12 latach od posadzenia go z nasion, a w przypadku wykorzystania sadzonek, owocuje już po 1-2 latach. Posiadają spore rozmiary, ponieważ korona sięga do 20 metrów średnicy, a gruby pień może mieć wysokość od 10 do 30 metrów. Orzechy włoskie uważane są za jedne z najzdrowszych orzechów, a jednocześnie mają wiele walorów smakowych. W czasie dojrzewania pokryte są zieloną skórką, która pęka i usycha gdy orzech jest już dojrzały. Jadalny rdzeń znajduje się w twardej skorupie, która sama się nie otwiera.
Spis treści
Wszystkie orzechy uważane są za świetne źródło zdrowych tłuszczów roślinnych. Orzechy włoskie stanowią dodatkowo bogactwo witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Liczne badania naukowe potwierdziły ich świetny wpływ na prace mózgu oraz regenerację po ciężkiej pracy, zarówno umysłowej jak i fizycznej. 100g orzechów włoskich zawiera:
W ich skład wchodzą witaminy A, B1, B2, B4, B5, B6, B9, C, E, H, K i PP. Zawierają również spore ilości minerałów takich jak Potas, Wapń, Krzem, Magnez, Sód, Fosfor, Żelazo, Jod, Selen, Mangan, Cynk i Miedź.
Duża zawartość witamin i minerałów sprawia, że orzechy włoskie są bardzo korzystne dla zdrowia. Są najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy wśród wszystkich orzechów. Dzięki temu spowalniają starzenie się organizmu i przeciwdziałają rozwojowi komórek nowotworowych. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają pamięć i mają działanie uspokajające. Dodatkowo przyczyniają się do obniżenia poziomu trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL. Doskonale chronią też układ sercowo-naczyniowy. Regularne spożywanie orzechów włoskich chroni organizm przed stresem i napięciem nerwowym. Badania przeprowadzone w 2024 roku potwierdziły, że orzechy włoskie w dawce 100g zawierają niemal pełną dzienną dawkę manganu. Jest on istotnym minerałem, wspierającym funkcje poznawcze człowieka takie jak pamięć, mowa i myślenie. Ważna jest też zawarta w nich miedź, która ma swój udział w tworzeniu elastyny, będącej istotnym elementem naczyń krwionośnych. W połączeniu z żelazem bierze ona też udział w produkcji czerwonych krwinek. W 50 gramach orzechów organizm przyjmuje pełne, dzienne zapotrzebowanie organizmu na krzem. Poprawia on wchłanianie niezbędnych dla organizmu pierwiastków, w tym wapnia, przez co poprawia kondycję układu kostnego. Kobalt usprawnia tworzenie krwi oraz bierze udział w regulacji poziomu glukozy we krwi. Bardzo ważne są też witaminy z grupy B, ponieważ wspomagają one metabolizm białek i stymulują pracę mózgu.
Orzechy włoskie posiadają wiele właściwości, które docenią kobiety. Przede wszystkim dzięki dużej zawartości białek, tłuszczy i błonnika dają szybko uczucie sytości, dzięki czemu dużo łatwiej można utrzymać szczupłą sylwetkę. Z tego też powodu są stałym elementem diet odchudzających. Duża zawartość witaminy E wpływa na poprawę stanu skóry. Zapobiega jej wysuszaniu oraz poprawia elastyczność. Dzięki fitosterolom organizm kobiety dużo łatwiej reguluje poziom estrogenów. Ograniczają one również rozwój komórek nowotworowych, ponieważ blokują receptory estrogenowe. Miedź pomaga w regulacji gospodarki hormonalnej, bierze udział w tworzeniu kolagenu i poprawia wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych. Ma to wpływ między innymi na zapobieganie powstawania nieestetycznych pajączków i wybroczyn, na które podatne są kobiety z jasną karnacją.
Synteza męskiego hormonu, czyli testosteronu, jest znacząco usprawniana przez minerały takie jak cynk, wapń i magnez. Duża ich zawartość sprawia, że orzechy włoskie mają duży wpływ na potencję oraz pomagają w osiąganiu szybszych i lepszych efektów treningowych. Witaminy z grupy B zwiększają u mężczyzn poziom energii, zaś olejki eteryczne i błonnik poprawiają regenerację po przepracowaniu. Oddziaływanie orzechów włoskich na organizm mężczyzn zostało potwierdzone wieloma badaniami, dlatego też każdy catering dietetyczny uwzględnia je przy opracowywaniu przeznaczonych dla nich diet. Szczególnie rozwiązania przygotowywane z myślą o osobach o zwiększonej aktywności fizycznej zawierają wiele potraw z tymi orzechami w składzie. Zawiera je często również dieta pudełkowa opracowana pod kątem odchudzania, ponieważ poprawiają wydajność energetyczną organizmu i zapewniają uczucie sytości nawet przy ograniczeniu spożywanych kalorii.
Dobroczynne właściwości orzechów włoskich powinny być wykorzystywane nie tylko u osób dorosłych. Zawartość witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka sprawia, że są doskonałym dodatkiem do ich diety. Pamiętać jednak trzeba, że orzechy włoskie również mogą powodować alergie, dlatego też należy je uwzględniać nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia. W 2023 i 2024 roku przeprowadzono badania, które wykazały pozytywny wpływ orzechów włoskich na dzieci, poprzez wzmocnienie ich odporności, poprawę pracy układu krążenia i przewodu pokarmowego, jak i pracy mózgu.
Największym przeciwwskazaniem do korzystania z orzechów włoskich w diecie jest alergia. Jej powstawanie może przyspieszyć wysoka zawartość białka, które jest trudne do strawienia przez organizm. Orzechy włoskie powinny być również wykluczone u osób, które cierpią na choroby skóry takie jak łuszczyca, egzema czy neurodermit, ponieważ może prowadzić do aktywacji choroby. Innym działaniem niepożądanym może być biegunka, spowodowana duża zawartością oleju. Warto pamiętać, że orzechy są wysokokaloryczne, dlatego też ich dzienne spożycie powinno wynosić 30 do 60 gramów.
Jeśli orzechy włoskie w łupinach są odpowiednio wysuszone, mogą być przechowywane nawet do 3 lat. Po wyjęciu ich z łupin mogą być przechowywane do 6 miesięcy w lodówce lub do roku w zamrażarce. W tej formie nie powinno się ich przechowywać przez dłuższy czas w temperaturze pokojowej. Pamiętać trzeba, że orzechy bez łupin sprzedawane w sklepach są najczęściej pasteryzowane, co wydłuża ich trwałość.
Zobacz także