Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
Diety zasobne w produkty roślinne stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok przybywa informacji o pozytywnym wpływie produktów roślinnych na nasze zdrowie,
a w sklepach możemy znaleźć coraz to nowe roślinne odpowiedniki produktów mięsnych. Co jednak, gdy nie chcemy rezygnować całkowicie ze spożycia mięsa, a jednocześnie chcemy czerpać korzyści płynące ze zwiększonej ilości produktów roślinnych w diecie?
Z pomocą przychodzi dieta fleksitariańska! W poniższym artykule przedstawimy Ci zatem podstawowe zasady diety fleksitariańskiej oraz omówimy jej wpływ na nasze zdrowie.
Spis treści
Słowo fleksitarianizm powstało z połączenia dwóch angielskich słów: flexible (elastyczny) oraz vegetarian (wegetariański). Jak zatem sama nazwa wskazuje, dieta fleksitariańska jest elastycznym sposobem żywienia, który w głównej mierze opiera się na produktach roślinnych, jednak w odróżnieniu od klasycznych diet roślinnych, nie wyklucza on całkowicie spożycia mięsa. W diecie tej ogranicza się natomiast jego spożycie [1].
Tak jak wspomniano w poprzednim akapicie, fleksitarianizm polega na zmniejszeniu ilości mięsa w diecie na korzyść produktów roślinnych. Należy jednak podkreślić, że nie istnieje jedna konkretna definicja fleksitarianizmu, gdyż np. część badaczy definiuje fleksitarianizm jako spożycie mięsa czerwonego oraz drobiu nie częściej niż raz na tydzień, ale jednocześnie częściej niż raz w miesiącu, a inni specjaliści natomiast jako ograniczenie tylko spożycia czerwonego mięsa w diecie [2].
Dlatego też, w zależności od przyjętej definicji fleksitarianizmu, jedynym przeciwskazanym produktem w czasie stosowania diety fleksitariańskiej jest czerwone mięso lub po prostu duże ilości mięsa ogółem w całej diecie. Pozostałe produkty mogą być normalnie spożywane w diecie fleksitariańskiej. Należy jednak pamiętać, by wybierać zdrowe, nieprzetworzone produkty, a unikać żywności typu fast food, słodyczy, kolorowych napojów, czy innej przetworzonej żywności.
Wśród zalet diety fleksitariańskiej wyróżnić można m.in.:
Wśród potencjalnych wad powyższej diety wyróżnić można np. możliwe niedobory witaminy B12. Powyższe zagrożenie wynika z faktu, iż witamina B12 dostarczana jest do naszego organizmu z produktami odzwierzęcymi. Mięso jest zatem jednym z najważniejszych jej źródeł. Ograniczając zatem jego spożycie w diecie wegetariańskiej, narażamy się zatem na możliwe niedobory witaminy B12 w naszym organizmie. Stosując dietę fleksitariańską, warto zatem kontrolować jej poziom i wprowadzić ewentualną suplementację tej witaminy, po konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą [3].
Stosowanie diety fleksitarińskiej ma niewątpliwie wiele zalet. Wśród korzyści zdrowotnych diety flesitariańskiej wyróżnić można zalety takie jak:
Należy także podkreślić, iż wpływ diet zasobnych w produkty roślinne jest nadal badany
i szeroko omawiany w świecie naukowym, co oznacza, że korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania tego typu diet może być znacznie więcej.
Zastanawiasz się, czy chcąc wprowadzać zasady fleksitarianizmu do swojej diety, możesz korzystać z cateringu dietetycznego? Oczywiście, że tak. Odpowiednią opcją dla Ciebie będzie dieta z wyborem menu! W tej diecie masz możliwość wyboru bezmięsnych dań
w każdym posiłku w ciągu dnia. Gdy jednak raz na jakiś czas, będziesz preferował spożycie posiłku mięsnego, to takie propozycje dań również znajdziesz codziennie w diecie
z wyborem menu. Jeżeli zatem chcesz jeść zgodnie z zasadami diety fleksitariańskiej,
a jednocześnie nie martwić się o samodzielne przygotowywanie zdrowych bezmięsnych
i mięsnych posiłków, to wybierz dietę z wyborem menu w TIM catering!
Zobacz także