Na czym polega dieta makrobiotyczna?

18/05/2022

Dieta makrobiotyczna to wybór dla osób, które chcą nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim poprawić swoje samopoczucie, polepszyć kondycję oraz zdrowie, a także odmienić swój styl życia. W naszym artykule znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Makrobiotyka jest rodzajem diety, który ma wielu zwolenników na całym świecie. Powstała po to, aby zapewniać świetne samopoczucie, a przy tym sprawić, że konkretna osoba będzie znacznie mniej podatna na różnego rodzaju choroby. Zwolenników makrobiotyki jest zatem bardzo wielu i cały czas ich przybywa. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ to naprawdę skuteczny sposób na to, aby skutecznie odmienić swoje życie.

Dieta makrobiotyczna – co to jest?

Kuchnia makrobiotyczna została opracowana na zasadach starożytnej, chińskiej medycyny. Jest to swego rodzaju filozofia, która mówi o tym, że spożywany pokarm ma wpływ na całe życie człowieka, a więc nie tylko na jego kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Najważniejsze jest to, aby zachować zatem równowagę pomiędzy yin oraz yang.

Makrobiotyczna dieta jest bardzo złożona. Warto jednak pamiętać o tym, że opiera się przede wszystkim na spożywaniu ziaren, zbóż, warzyw oraz owoców, które są uprawiane lokalnie. Chodzi tutaj o to, aby były przede wszystkim pozbawione wszelkiego rodzaju chemicznych nawozów. Brak chemii to jednak nie wszystko. Istotnych jest także wiele innych czynników. Przede wszystkim całość jest przeciwna do piramidy żywieniowej, która przecież jest to rozpowszechniona na całym świecie. Zwolennicy twierdzą, że nie jest ona naturalna dla organizmu człowieka. W rezultacie oznacza to, że przepisy diety makrobiotycznej opierają się przede wszystkim na właściwym zbilansowaniu w stosunku do yin i yang.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Fundament diety to zboża, a przede wszystkim ryż. Menu jest opracowywane na podstawie przypisania poszczególnym produktom spożywczym pierwiastków yin oraz yang. Pierwszy skupia się na produktach zimnych, a więc mowa tutaj o mleku czy bardzo słodkim jedzeniu. Z kolei yang to oczywiście przeciwieństwo yin. Zasady diety makrobiotycznej mówią o tym, że yang to na przykład ostre przyprawy, a także czerwone mięso. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że są to absolutnie skrajne produkty spożywcze, a w jadłospisach powinny znajdować się jak najrzadziej jest to możliwe.

Dietę makrobiotyczną nie jest łatwo zdefiniować wprost i dosłownie. Przede wszystkim pod uwagę podczas komponowania jadłospisów bierze się wiele różnorodnych czynników, takich jak odczyn kwasowości, miejsce, w którym rósł dany produkt czy skąd pochodzi, a więc czy to korzeń, a może owoc z samego szczytu drzewa. To jednak nie wszystko, ponieważ o tym, czy produkty makrobiotyczne są yin czy yang decyduje także to, jaki mają kształt, kolor, konsystencję czy aromat.

Dla kogo odpowiednia będzie dieta makrobiotyczna?

Już wiem co to jest dieta makrobiotyczna, jednak dla kogo będzie odpowiednim wyborem? Przede wszystkim jest to strzał w dziesiątkę dla wszystkich zdeterminowanych osób, które chcą odmienić swoje życie i zależy im na tym, aby poczuć się lepiej w swoim ciele. Oczywiście jest to propozycja dla tych, którzy nie tylko chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale naprawdę odmienić swój styl życia na lepsze. Zwłaszcza, że jedzenie makrobiotyczne jest dość restrykcyjne, a więc wymaga skupienia i uwagi, a przede wszystkim poszukania odpowiednich źródeł, co nie zawsze jest łatwe. Oczywiście jest to również propozycja, która może być dość kosztowna, jeżeli dana osoba nie mieszka na wsi i nie jest w stanie samodzielnie wyhodować wielu różnorodnych produktów.

Gotowanie makrobiotyczne będzie idealnym wyborem dla osób, które lubią poszerzać swoje horyzonty, zależy im na trwałych efektach, a przy tym mają również chęć na to, żeby trzymać się określonych zasad przez długi czas. Musisz jednak wiedzieć o tym, że możesz w ten sposób również zrzucić zbędne kilogramy, dzięki niejedzeniu pustych kalorii, jednak zdecydowanie nie jest to dieta, która powstała z myślą o osobach z nadwagą, choć oczywiście oni również mogą ją stosować.

Dieta makrobiotyczna – jadłospis

Odżywianie makrobiotyczne może przynieść szereg różnorodnych dobrych rezultatów, na które zdecydowanie warto czekać. Jeżeli chodzi o jadłospis, to musi on być jak najbardziej dopasowany do potrzeb konkretnej osoby. Podstawą w tym przypadku są absolutnie pełne ziarna zbóż. Zaleca się je spożywać każdego dnia i mają stanowić aż około 50% całej diety. Główne ziarno to oczywiście ryż, o czym wspomnieliśmy już powyżej. To jednak nie wszystko, ponieważ do diety można włączyć również jęczmień, proso, owies, kukurydzę, a także pszenicę. Zła wiadomość dla osób, które lubią jeść chleb i makaron jest taka, że powinny go spożywać jak najmniej.

menu powinny się znaleźć również każdego dnia warzywa, a także kiszonki. W ostatecznym rozrachunku muszą obejmować od 20 do 30% całego jadłospisu. W szczególności na talerzu danej osoby powinny się znajdować warzywa korzeniowe oraz liściowe. Mogą to być surówki, sałatki, ale również po prostu gotowane produkty, które także cieszą się sporą popularnością.

Żywność makrobiotyczna to także rośliny strączkowe, które pełnią w tym przypadku bardzo istotną rolę. W dziennym jadłospisie nie może zabraknąć fasoli, soczewicy czy ciecierzycy. Można je przygotowywać na wiele różnorodnych sposobów, a więc przygotowując z nich wspaniałą sałatkę czy warzywne kotlety. Oczywiście dopuszczalne jest także spożycie owoców, a najlepiej tych sezonowych. W diecie mogą się znaleźć również ryby, a także owoce morza.

diety makrobiotycznej powinno się w miarę możliwości całkowicie wyłączyć produkty mleczne, drób i inne mięso, a także jajka. Początkowo może być to spore wyzwanie dla mięsożerców, dlatego dopuszcza się pewne odstępstwa, jednak warto mieć świadomość tego, że tego typu produkty powinny być spożywane jak najrzadziej jest to możliwe.

Oczywiście absolutna podstawa to fakt, że jedzenie makrobiotyczne powinno być przygotowywane z naturalnych produktów, najlepiej na drewnie albo na gazie. Absolutnie osoby przebywające na diecie powinny unikać posiłków smażonych, z wzmacniaczami smaku, sztucznymi barwnikami, rafinowanych czy oczyszczanych chemicznie. Jest to absolutna podstawa w przypadku tej diety.

Efekty diety makrobiotycznej

Musisz wiedzieć o tym, że makrobiotyka jest dobrym wyborem dla osób dorosłych, które chcą poczuć się lepiej w swoim ciele. To, jak szybko pojawią się efekty jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Ma na to wpływ wiele różnorodnych czynników, a przede wszystkim cechy organizmu. Pierwsze rezultaty nierzadko można już zauważyć po około dwóch tygodniach. Przede wszystkim jest to redukcja wagi i zrzucenie zbędnych kilogramów, ale nie tylko. Organizm oczyszcza się bowiem z toksyn, a spożywanie błonnika pokarmowego w sporych ilościach sprawia, że jelita zaczynają pracować regularniej, a metabolizm przyspiesza. To ma także pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie każdego człowieka, a więc zdecydowanie warto na to postawić. Z kolei jedzenie sporej ilości warzywa i naturalnych, ekologicznych produktów to moc witamin i minerałów, którymi zasilany jest organizm człowieka. To z kolei skutkuje podniesieniem jakości życia i zwiększeniem energii.

Dieta makrobiotyczna jest polecana do stosowania w szczególności osobom, które cierpią na zaburzenia lipidowe. Jest również niezwykle pomocne w przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego. Musisz jednak wiedzieć o tym, że cierpiąc na jakiekolwiek choroby, nie powinieneś samodzielnie decydować o terapiach. Warto skonsultować te kwestie z lekarzem, żeby nie zrobić krzywdy swojego organizmu. Oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta zawsze jest bardzo pomocna i ma pozytywny wpływ na cały organizm, a takie właśnie jadłospisy znajdziesz w TimCatering. Pamiętaj również o tym, że dieta makrobiotyczna charakteryzuje się działaniem przeciwnowotworowym, dzięki temu, że zawiera dużą ilość substancji antyoksydacyjnych.