Owsianka na mleku lub wodzie

16/11/2021

Większość ludzi chce aby posiłki zajmowały im jak najmniej czasu i jednocześnie były pożywne i zdrowe. W dzisiejszych czasach jest to możliwe aby posiadać jedzenie szybkie ale ograniczone w przetworzone składniki. Jest to niezwykle ważne jeśli chodzi o nasze samopoczucie czy też wygląd. O wiele lepiej czujemy się gdy spożywamy dania składające się z produktów pozbawionych chemii i lekkich. Przykładem niemalże idealnego śniadania jest owsianka na mleku. Jej obecność w naszym jadłospisie to w większości przypadków idealna decyzja. Łączy w sobie ograniczony czas przygotowywania, a także niepowtarzalne walory smakowe z korzystnym wpływem na zdrowie. Decydując się na nią mamy pełną swobodę wyboru jeśli chodzi o końcowy smak jaki chcemy uzyskać. Idealnie komponuje się z owocami świeżymi czy też suszonymi, orzechami, a także jogurtem. Nie ma także żadnego obowiązku co do spożywania jej wyłącznie na śniadanie. Czasem sprawdza się także jako uzupełnienie naszej diety w ciągu dnia czy atrakcyjny deser. Owsianka na mleku jest chętnie wykorzystywana przez sportowców, którym zależy na pełnowartościowym posiłku przed lub po treningu. Co najważniejsze właściwości głównego składnika są bardzo korzystne, dlatego jest tak chętnie wybierana przez grono odbiorców. Jej przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut, a sam posiłek syci przez długi czas. Także popularna w ostatnim czasie dieta pudełkowa zawiera tego typu rozwiązanie w swoim jadłospisie.

Wartości zdrowotne owsianki

Wiele osób może nie wiedzieć, że owsianka ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jest częstym elementem gotowych zestawów dań takich jak catering dietetyczny. Płatki owsiane można w tym menu znaleźć w różnym zastosowaniu. Jeśli chodzi o główne zalety płynące ze spożywaniu płatków to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę bogatą obecność składników mineralnych, dzięki czemu każdy człowiek jest w stanie zapewnić ich sobie odpowiednią ilość. Dobrze jest zatem traktować owsiankę jako codzienny wariant znajdujący miejsce w naszym jadłospisie. Owies to skarbnica magnezu, cynku, a także żelaza. Ich nieodpowiednia ilość w naszym organizmie szybko doprowadza do męczących objawów takich jak zmęczenie, brak możliwości skupienia się, mniejszej energii. Jest to bardzo niekorzystne na co dzień, ponieważ potrzebujemy stale siły do działania. Owsianka na wodzie jest bardzo dobrym pomysłem również dla osób, które chcą ograniczyć swój apetyt, a jest to zasługa dużej sytości płatków. Płatki to także źródło beta glutenu, który określany jest inaczej jako błonnik. Przyczynia się on do redukcji niechcianego w naszym organizmie cholesterolu. Sprawdzi się również u osób, które zmagają się z wysokim poziomem glukozy we krwi.

Podstawowe zalety owsianki jako regularnego posiłku

Korzyści jakie każdy zauważy po wprowadzeniu do swojego menu owsianki jest wiele. Do najbardziej przez nas pożądanych zaliczyć można uregulowanie poziomu cholesterolu, z którym wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem. Unormowanie glukozy oraz zapobieganie przed jej skokami także uznaje się za jedną z głównych zalet owsianki. Osoby mające problem z zaparciami mogą odczuć ogromną ulgę, ponieważ błonnik znajdujący sięw płatkach sprawia, że ulegają poprawie procesy trawienne, a przy tym rozwija się także korzystna flora bakteryjna. Jeśli chodzi o zmiany jakie pojawią się w samopoczuciu to można je zauważyć już po kilku dniach. Większość osób odczuwa ogólną lekkość dlatego, że sama owsianka na mleku składa się raczej z produktów lekkostrawnych. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ wiele pomysłów kulinarnych może charakteryzować się zbyt wysokim poziomem węglowodanów, co bezpośrednio po spożyciu powoduje, że jesteśmy senni. Utrudnia to wykonywanie codziennych obowiązków. Społeczeństwo w obecnych czasach przykłada już zdecydowanie większą uwagę do spożywanych posiłków. Zasługą jest także catering dietetyczny, dzięki któremu bez konieczności samodzielnego przygotowywania dań możemy cieszyć się zbilansowanym i pełnowartościowym menu. Nie trzeba już spędzać godzin w kuchni, aby dbać o swoje zdrowie. Jest to także rozwiązanie, dzięki któremu ogranicza się ilość wyrzucanego jedzenia.

Pomysły na owsiankę – dla każdego coś pysznego

Przepisy na owsiankę nie są niczym skomplikowanym, a ich przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę. Dużo osób chcących mieć gotowy posiłek już o poranku namacza w nocy płatki owsiane, a rano dodają wyłącznie dodatki. Przygotowując owsiankę na wodzie wystarczy zagotować ok 50 g płatków, a następnie urozmaicić potrawę ulubionymi produktami takimi jak orzechy czy owoce. To samo tyczy się mleka. Cały proces opiera się wyłącznie na naszej wyobraźni oraz na tym na co mamy ochotę. Osoby szczególnie dbające o swoją sylwetkę z pewnością będą pilnowały się określonej ilości kalorii. Do podbicia ich ilości najlepsze są orzechy. Przy diecie dla osób odchudzających się zdecydowanie lepszym wariantem będą świeże owoce. Do dyspozycji jest kilka rodzajów płatków. Tu także można zdecydować się na różnorodność i każdego dnia serwować sobie potrawę z innym rodzajem płatków. Jeśli chodzi o różnicę to górskie będą potrzebowały więcej czasu na to, aby zmięknąć natomiast błyskawiczne jak sama nazwa mówi tylko chwilę. Ich smak praktycznie niczym się nie różni dlatego też jest to kwestia wyłącznie preferencji. Płatki błyskawiczne mogą zawierać wyższy indeks glikemiczny ale nie są to wartości bardzo wysokie.

Owsianka – czy jest przeznaczona dla każdego?

W kwestii wad płynących z wykorzystania owsianki w swoim jadłospisie to trzeba się ich mocno doszukiwać, ponieważ jest to propozycja żywieniowa ogólnie uznawana za bardzo pozytywną w świecie dietetyki. Jednym z utrudnień jakie mogą się pojawić jest ograniczona ilość kalorii ale jest to także bezpośrednio związane z tym jakimi dodatkami się będziemy posługiwać. Niektóre osoby będące mocno wrażliwe na zbyt dużą ilość błonnika mogą odczuwać pewne dolegliwości żołądkowe wówczas warto jest nieco ograniczyć płatki. Duże znaczenie może mieć sam płyn stosowany do zagotowania płatków. Wiele osób ma nietolerancje pokarmowe i przykładowo mleko może nie być najlepszym wariantem. Wówczas wystarczy zrezygnować z niego na rzecz wody.