Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
Gotowe diety
już od 51,99 zł
Wybór Menu
już od 58,99 zł
Sprawdź nasze dodatki
Sezon jesienno-zimowy tuż, tuż. Pewnie nie raz zauważyłeś, że w mediach znacznie częściej pojawiają się wtedy reklamy preparatów zawierających w swoim składzie witaminę D. Ale czym tak właściwie jest witamina D, jakie ma właściwości i gdzie ją możemy znaleźć? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Spis treści
Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W przyrodzie możemy ją spotkać w dwóch formach: witamina D2 (ergokalcyferol) i D3 (cholekalcyferol) [1].
W naszym organizmie witamina D odgrywa rolę przede wszystkim w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, ale jej znaczenia upatruje się także m.in. w regulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu, wspomaganiu pracy układu sercowo-naczyniowego czy wpływie na wydzielanie insuliny [2].
Witaminę D możemy dostarczyć do naszego organizmu na dwa sposoby:
Synteza skórna odpowiada za około 80% produkcji witaminy D w naszym organizmie. Odbywa się ona przy pomocy promieniowania UVB, po czym następnie wytworzona nieaktywna forma witaminy D jest przekształcana przez szereg enzymów do formy aktywnej. Do czynników zmniejszających syntezę skórną witaminy D należą m.in.:
W naszej diecie witaminę D możemy znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach morskich, żółtkach jaj, serze żółtym, czy mleku [1]. Powyższe produkty nie zawsze są jednak obecne
w naszej diecie, a część z nich zawiera znikome ilości witaminy D. Dlatego też w Polsce rekomenduje się suplementację tej witaminy w okresie od października do kwietnia lub przez cały rok, jeżeli nie są spełnione odpowiednie warunki (odkryte min. 18% powierzchni ciała
w słoneczny dzień, bez stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym, przez ok. 15–20 minut w godzinach 10–15). Dodatkowo w Polsce od paru lat obowiązuje także obowiązek wzbogacania tłuszczów do smarowania pieczywa w witaminę D [2].
Szacuje się, że w Polsce na niedobór witaminy D cierpi aż ok 90% społeczeństwa [3]! Wśród objawów niedoboru witaminy D wyróżnić możemy symptomy takie jak m.in.:
Niedobory witaminy D mogą przyczyniać się do zaburzeń mineralizacji kości. U dzieci zaburzenia te objawiać mogą się m.in. rozwojem krzywicy czy obecnością zaburzeń wzrostu, natomiast u osób dorosłych objawiają się głównie występowaniem osteoporozy [1].
Sugeruje się, że witamina D może mieć działanie immunomodulujące oraz przeciwzapalne. Witamina D może wykazywać działanie polegające na pobudzaniu tworzenia cytokin przeciwzapalnych i hamowaniu tworzenia cytokin prozapalnych. Może także korzystnie wpływać na mikrobiom jelitowy oraz zwiększać potencjał antyoksydacyjny w organizmie [4].
W badaniach sugeruje się, iż witamina D może odgrywać rolę w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzięki modulowaniu odpowiedzi przeciwzapalnej może zapobiegać powstawaniu blaszek miażdżycowych. Ponadto wykazano, że niski poziom witaminy D może zwiększać częstotliwość pozawałowych zdarzeń niepożądanych, czy wpływać większą śmiertelność z powodów kardiologicznych [5].
Zbadano, iż witamina D może wywierać wpływ na pojawienie się insulinooporności, cukrzycy typu 1, jak i również cukrzycy typu 2. Niski poziom witaminy D może wpływać m.in. na zmniejszenie wrażliwości komórek na insulinę, czy zaburzać prawidłową sekrecję przez komórki beta trzustki [6].
Sugeruje się, że witamina D może wykazywać działanie antykancerogenne. Jej niedobór może zwiększać ryzyko pojawienia się nowotworów takich jak m.in.: nowotwór jelita grubego, nowotwór sutka, nowotwór prostaty, czy nowotwór jajnika [7].
Poziom witaminy D w organizmie zazwyczaj oszacowuje się przy pomocy stężenia metabolitu witaminy D pod postacią 25(OH) witamina D [1]. Wartość tego metabolitu wynosząca > 30–50 ng/m jest uznawana za wartość optymalną. Stężenia 25(OH) witamina D poniżej 30 ng/ml wskazują już na niedobór witaminy D w naszym organizmie [2].
Rekomendowane dawki suplementacyjne dla poszczególnych grup wiekowych prezentują się w sposób następujący:
Grupa wiekowa | Dawka suplementacyjna cholekalcyferolu |
0–6 miesięcy | 400 IU/dobę |
6–12 miesiąca życia | 400–600 IU/dobę |
dzieci w wieku 1–3 lat | 600 IU/dobę |
dzieci w wieku 4–10 lat | 600–1000 IU/dobę |
młodzież (11–18 roku życia) | 1000–2000 IU/dobę |
osoby dorosłe (19–65 roku życia) | 1000–2000 IU/dobę |
osoby 65–75 roku życia | 1000–2000 IU/dobę, |
osoby 75–89 roku życia | 2000–4000 IU/dobę |
osoby powyżej 90 roku życia | 2000–4000 IU/dobę |
Źródło: [8]
Prezentowane dawki suplementacyjne są wyłącznie zaleceniami populacyjnymi. Należy pamiętać, że przed przyjmowaniem preparatów z witaminą D wskazane jest, by wykonać badanie poziomu jej stężenia w organizmie i wyniki skonsultować z lekarzem, który dobierze dawkę indywidualnie na podstawie stanu zdrowia danej osoby!
Witamina D należy do witaminy rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego też może być ona magazynowana w naszym organizmie. Za nadmiar witaminy D w naszym organizmie uznaje się jej stężenie wynoszące > 50–100 ng/ml [2]. Warto podkreślić, że nie jest możliwe doprowadzenie do nadmiaru witaminy D w organizmie poprzez jej syntezę skórną, natomiast można do niej doprowadzić, przyjmując nadmierną ilość leków i suplementów ją zawierających. Dlatego też bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem jej suplementacji wykonać oznaczenie stężenia tej witaminy we krwi i skonsultować otrzymany wynik
z lekarzem, dietetykiem lub innym specjalistą w tej dziedzinie.
Zobacz także