Dieta rozdzielna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć w jednym miejscu

30/05/2022

Dieta niełączenia brzmi dla Ciebie obco? Żaden problem, chętnie przybliżymy Ci tę kwestię. Okazuje się, że jest ona dość popularna, a jej zasady wcale nie są aż tak skomplikowane. Przede wszystkim jest to dobry sposób na polepszenie swojej kondycji fizycznej i psychicznej, a także na zgubienie zbędnych kilogramów. To jeszcze musisz wiedzieć o diecie rozdzielnej.

Dieta niełączenia – zasady

Jeżeli chodzi o zasady diety rozdzielnej, to są one dość proste. Przede wszystkim skupia się na tym, żeby nie łączyć ze sobą w jednym posiłku kilku różnorodnych rodzajów produktów. Wszystko po to, aby poprawić swoje zdrowie, zrzucić zbędne kilogramy, uniknąć różnych chorób, a przede wszystkim po prostu poczuć się lepiej w swoim ciele. Dietę stworzył William Howard Hay, który jest twórcą „Health via Food”, a więc publikacji, która cieszy się popularnością na całym świecie. Dieta niełączenia węglowodanów z białkiem, jak sama nazwa wskazuje polega na rozdzieleniu produktów na kwasowe, zasadowe, a także neutralne, a następnie łączenia ich w taki sposób, aby pH nie kolidowało ze sobą.

Dieta niełączenia białka z węglowodanami w praktyce oznacza nic innego, jak niejedzenie w jednym posiłku węglowodanów oraz białka. Można je za to z powodzeniem łączyć z produktami neutralnymi, które w ten sposób określił Hay. Jak sam podkreśla to ważne, ponieważ białko charakteryzuje się dużą ilością kwasów. Z kolei węglowodany są alkaliczne, a więc to może wiązać się z neutralizowaniem odczynu pH soków żołądkowych. Co jest skutkiem takiego działania? Przede wszystkim spowolnienie metabolizmu. To jednak nie wszystko, ponieważ efektem mogą być również zaparcia, a także stany zapalne przewodu pokarmowego.

Na co pomaga dieta rozdzielna?

Dieta rozdzielna może przynieść wiele korzystnych skutków dla zdrowia każdego człowieka. To dlatego jest tak powszechnie stosowana na całym świecie. Przede wszystkim jest to wprost rewelacyjny sposób na polepszenie fizycznej, a także psychicznej kondycji naszego ciała. To jednak nie wszystko, ponieważ pomaga również pozbyć się stresu, poprawić znacząco stan cery oraz włosów. Dodatkowo ma korzystny wpływ na utratę masy ciała, a więc jest wskazana w przypadku osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Badania wskazują, że jest to również doskonała propozycja dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie czy zespół jelita nadwrażliwego. Dodatkowo tego typu jadłospisy mogą prowadzić do uwolnienia się od bólu stawów czy astmy. Oczywiście jest to także wspaniała metoda na polepszenie ogólnej odporności organizmu, a więc unikanie wielu różnorodnych chorób.

Trzeba jednak podkreślić, że ogólnie trzymanie się zdrowej diety i dobrych jadłospisów, które są przygotowywane z naturalnych składników będzie receptą na cieszenie się długim i dobrym zdrowiem. Możesz zatem z powodzeniem postawić na TimCatering, gdzie profesjonalni dietetycy gwarantują dostęp do pysznych, ale przede wszystkim również zdrowych posiłków każdego dnia.

Dieta rozdzielna – tabela

Przepisy diety rozdzielnej opierają się przede wszystkim o podział na określone grupy produktów. To kluczowe do tego, żeby stworzyć dania, które spełnią wszystkie wytyczne diety. Oczywiście są również produkty neutralne, które z powodzeniem można łączyć z innymi z obu powyższych grup. Poniżej przedstawiamy podział produktów diety rozdzielnej.

Białka to m.in.:

– ryby,

– gotowane mięso,

– wędliny,

– drób,

– jajka,

– mleko, a także sery, które zawierają do 50% tłuszczu,

– owoce.

Węglowodany to m.in.:

– białe oraz ciemne pieczywo,

– makaron oraz kasze,

– ziemniaki,

– ryż,

– banany,

– cukier,

– suszone owoce.

Jeżeli chodzi o produkty neutralne, to można tutaj wyróżnić m.in.:

– tłuste sery,

– śmietanę,

– warzywa,

– jogurty,

– kefiry,

– twarogi,

– wędzone na zimno ryby oraz mięso,

– tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Jak sam widzisz, w ten sposób możesz bardzo łatwo skomponować wiele różnorodnych posiłków. To sprawia, że przykładowy jadłospis diety niełączenia wcale nie musi być bardzo rygorystyczny. Trzeba jednak przestrzegać jeszcze kilku zasad, o których musisz pamiętać.

Przede wszystkim każda osoba, która przebywa na diecie musi wyeliminować ze swoich posiłków całkowicie cukier, sól, czerwone mięso, kawę, wędliny, czarną herbatę oraz alkohol. Niewskazane jest również spożywanie smażonych dań, słodyczy, czekolady, a także wszelkiego rodzaju ciast.

Produkty należy zamienić na te powszechnie uznawane za zdrowe. W praktyce oznacza to spożywanie w dużych ilościach kiełków, soków, płatków owsianych, kaszy gryczanej, razowego chleba, warzyw, a także wszelkiego rodzaju nasion oraz pestek. To oczywiście skutkuje znacznie lepszym samopoczuciem, a przede wszystkim poprawą kondycji fizycznej i psychicznej, co jest kluczowym aspektem stosowania diety rozdzielnej.

Dieta rozdzielna – przepisy

Tak naprawdę przykładowy jadłospis można łatwo stworzyć samodzielnie. Wystarczy skorzystać z tabeli określonych produktów, a następnie tworzyć dania w taki sposób, aby nie łączyć ze sobą poszczególnych składników. Poniżej przedstawiamy jednak przepisy na pyszne posiłki zgodne z dietą niełączenia.

Dzień pierwszy: śniadanie – twarożek z rzodkiewką, II śniadanie: dwie mandarynki, obiad: pierś z kruczaka, brokuł gotowany na parze, podwieczorek: kiść winogron, kolacja: cykoria z pastą dowolnej ryby.

Dzień drugi: śniadanie: jajecznica z szynką, smażona najlepiej na oliwie z oliwek, II śniadanie: grejpfrut, obiad: kasza gryczana z kalafiorem, podwieczorek: dwie mandarynki, kolacja: surówka z warzyw, która jest polana pysznym sosem winegret.

Dzień trzeci: śniadanie: twarożek z pomidorem, II śniadanie: dwa jabłka, obiad: sałatka ziemniaczana, podwieczorek: dwa kiwi, kolacja: fasolka szparagowa.

Dzień czwarty: śniadanie: grzanki z pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem oraz miodem, II śniadanie: jedna morela, obiad: papryka z mięsem z cebulą oraz marchewką, podwieczorek: jedna pomarańcza, kolacja: sałatka śledziowa.

Jak widzisz, dieta rozdzielna może być naprawdę bardzo urozmaicona. Jest bogata w wielu różnorodnych składników mineralnych, a także witamin. Będzie to naprawdę bardzo dobry wybór dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i poczuć się lepiej we własnym ciele.

Dla kogo dieta rozdzielna jest dobrym wyborem?

Przede wszystkim przed przejściem na dietę rozdzielną należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ przejście na nią wymaga nieprzekraczania spożycia tysiąca kalorii w ciągu dnia, co dla wielu osób będzie po prostu niekorzystne. To samo dotyczy samego niełączenia poszczególnych produktów ze sobą. Zawsze należy to zatem skonsultować ze specjalistą, żeby nie zrobić krzywdy swojemu organizmowi. Taka dawka energii może być bowiem niewystarczająca dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Jeżeli należysz do tego grona, lepiej zrezygnuj z diety niełączenia. Ponadto nie mogą z niej korzystać również osoby, które chorują na cukrzycę albo mają różnego rodzaju problemy z układem sercowo-naczyniowym. Tym bardziej nie jest to dobry wybór dla kobiet w ciąży, ani tych karmiących piersią.

Na pewno jest to dobry sposób na to, żeby zrzucić zbędne kilogramy. Nie należy jednak stosować tej diety zbyt długo. Na pewno nie dłużej niż przez trzy tygodnie, ponieważ organizm może nadmiernie przyzwyczaić się do takiego sposobu żywienia, co może w późniejszym czasie skutkować efektem jo-jo. Oczywiście pamiętaj również o tym, że po diecie rozdzielnej należy absolutnie od razu wprowadzić zdrowy tryb życia i żywienia. To bardzo istotne, ponieważ wpływa na to, czy utracone kilogramy powrócą. Nie zapominaj zatem o tym, a jeżeli nie masz czasu na to, żeby samodzielnie przygotować dla siebie posiłki, po prostu postaw na TimCatering, a więc catering dietetyczny, który sprawi, że będziesz się zdrowo odżywiać każdego dnia. Pamiętaj również o tym, że każda dieta powinna być zawsze konsultowana z lekarzem. Nie lekceważ tego, a szybko przekonasz się, że możesz się znacznie lepiej poczuć we własnym ciele.