Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
Dieta niskopurynowa stosowana jest najczęściej w przebiegu chorób takich jak dna moczanowa (artretyzm) czy w przypadku osób cierpiących na kamienie nerkowe. W obu tych przypadkach, nasilenie objawów następuje w wyniku zgromadzenia zbyt dużej ilości kwasu moczowego w organizmie, który jest właśnie efektem ostatecznego produktu związków purynowych.
Spis treści
Problem pojawia się, gdy nadmiar puryn nie jest odpowiednio wydalany przez nerki. Wtedy trafia on najczęściej do stawów powodując zapalenie i okropny ból przy ataku dny moczanowej. Tak samo w przypadku kamicy – odkładają się po prostu kamienie z kwasu moczowego, zalegając i powodując dyskomfort, a nieleczone – również silne bólowe ataki.
Początkowo nie widzimy żadnych objawów. Najczęściej orientujemy się, że coś jest nie tak, gdy zaczyna puchnąć nam staw kolanowy lub duży palec u stopy. Dzieje się tak przez nagromadzenie kryształów kwasu moczowego. Kiedy dochodzi do zapalenia – staw robi się zaczerwieniony.
W przypadku kamieni nerkowych, choroba może dawać wcześniejsze, łagodniejsze objawy. Łatwo je jednak pomylić z niestrawnością, przejedzeniem czy po prostu gorszym dniem. Kiedy dochodzi do ataku bólu – często kamica mylona jest z bólami mięśni czy zapaleniem wyrostka.
Obie choroby mogą być jednak szybko i w prosty sposób zdiagnozowane nawet przez internistę czy lekarza pierwszego kontaktu.
Na zachorowania narażeni są bardziej mężczyźni i osoby starsze, których dieta była do tej pory bogata w produkty wysokopurynowe oraz alkohol. Prawdopodobieństwo zachorowania jest też większe u osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy z chorobami układu krążenia.
Istnieje kilka podstawowych zasad, jakich trzeba przestrzegać, aby dieta ubogapurynowo miała sens:
Niskopurynowa dieta to tak naprawdę niewiele wyrzeczeń, ale spore przeorganizowanie swojego dotychczasowego trybu życia, na podporządkowany zdrowszym nawykom żywieniowym. Każdy jednak, kto przeżył atak kamicy nerkowej lub dny moczanowej, nie będzie się zastanawiał ani chwili czy warto takie usprawnienia wprowadzić.
Poza powyższymi zasadami dotyczącymi rytmu dnia i sposobu przygotowywania posiłków, warto zaznajomić się ze składnikami, które są polecane w diecie o niskiej zawartości puryn. Będą to produkty o niskiej zawartości kwasu moczowego:
Kiedy już wiemy co jeść przy diecie niskopurynowej, warto również odnotować składniki, które mogą nam szczególnie zaszkodzić, ze względu na wysoki poziom kwasu moczowego. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim:
Przykładowa dieta bez purynowa może zawierać takie przepisy jak:
Dieta ubogopurynowa w dnie moczanowej może też bazować na:
Dieta ubogo purynowa jest przez część dietetyków zalecana jako profilaktyka. Stawiają oni na przepisy i jadłospis, w którym nawet czując się zupełnie dobrze i normlanie unikamy produktów bogatych w kwas moczowy. Inna grupa dietetyków uważa, że dieta niskopurynowa jest bez sensu w momencie, kiedy pacjent czuje się zupełnie prawidłowo. Zwolennicy tej teorii, twierdzą, że ubogopurynowa dieta powinna zostać włączona w momencie ataku lub też symptomów go poprzedzających (jeśli chory potrafi je zauważyć i zidentyfikować w odpowiednim momencie). Niezależnie od tego, które twierdzenie bardziej nas przekonuje, z pewnością warto unikać niedozwolonych produktów, w momencie, kiedy czujemy się nieco gorzej. Lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować, że zjadło się zbyt wiele.
Dieta ubogopurynowa daje wiele opcji na komponowanie pysznych i zdrowych posiłków. Możemy wymyślać je sami albo inspirować się przepisami z sieci. Warto również zainwestować w catering dietetyczny, który bazuje na dietach leczniczych i wyklucza w odpowiedniej opcji składniki purynowe. Dieta pudełkowa daje nam sporo plusów, poza tym, że otrzymujemy gotowe posiłki na cały dzień, nie wkładając w to wcale wysiłku. Zyskujemy również czas, który do tej pory poświęcaliśmy na gotowanie – ta zaleta sprawdza się głównie wtedy, gdy czujemy się kiepsko z powodu ataków dny moczanowej lub też kamicy nerkowej. Wówczas mało kto ma siłę myśleć o planowaniu posiłków, a catering dietetyczny we wszystkim nas wyręczy. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do tej formy żywienia – udajmy się do dietetyka, który przygotuje dla nas indywidualny jadłospis. Z pewnością wówczas trochę zaoszczędzimy pieniędzy, ale stracimy czas na przygotowywanie posiłków. Dla każdego coś innego!
Zobacz także