Czy cynamon odchudza? Poznaj jego właściwości!

10/03/2024

Joanna Adamczyk

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Cynamon to przyprawa, która od wieków nie tylko dodaje smaku do potraw, ale także zdobywa uznanie ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, w tym możliwość wspierania procesu odchudzania. Jego charakterystyczny aromat i słodkawy smak sprawiają, że jest nie tylko popularnym dodatkiem do kawy czy deserów, ale również tematem licznych badań naukowych dotyczących jego wpływu na zdrowie człowieka. W ostatnich latach szczególnie zwrócono uwagę na potencjalną rolę cynamonu w procesie redukcji wagi i poprawę metabolizmu. Jednakże, zanim zaczniemy traktować cynamon jako magiczną przyprawę odchudzającą, warto przyjrzeć się bliżej naukowym dowodom i zrozumieć, jakie właściwości ma cynamon i jak może wpływać na nasze ciało w kontekście utraty wagi.Sprawdź nasze diety

Właściwości prozdrowotne cynamonu

Cynamon to nie tylko przyprawa o wyrazistym smaku i zapachu, ale także bogate źródło potencjalnych korzyści zdrowotnych. Liczne badania naukowe wykazały szereg właściwości prozdrowotnych tej przyprawy, które mogą korzystnie wpływać na organizm.

Po pierwsze, cynamon jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, takich jak polifenole, które pomagają zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie. Dzięki temu może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca, nowotworów oraz procesów zapalnych.

Po drugie, cynamon wykazuje potencjał w regulowaniu poziomu glukozy we krwi. Badania sugerują, że spożywanie cynamonu może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę i poprawę metabolizmu glukozy, co może być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 lub ryzykiem jej wystąpienia.

Dodatkowo, cynamon wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co może wspomagać układ odpornościowy w walce z infekcjami oraz zapobiegać rozwojowi różnych schorzeń.

Warto jednak pamiętać, że choć cynamon może być cennym dodatkiem do diety ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, nie należy traktować go jako panaceum na wszelkie problemy zdrowotne. Konsumowanie go w umiarkowanych ilościach w ramach zrównoważonej diety może jednak przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Czy cynamon odchudza?

Mimo że istnieje wiele badań sugerujących, że cynamon może mieć korzystny wpływ na metabolizm i kontrolę wagi, nie można jednoznacznie stwierdzić, że samo spożywanie cynamonu prowadzi do utraty wagi. Cynamon zawiera substancje, takie jak cynamaldehyd i kumaryna, które mogą wpływać na metabolizm glukozy i tłuszczów, co teoretycznie może wspomagać proces odchudzania.

Jednakże większość badań dotyczących wpływu cynamonu na utratę wagi była przeprowadzana na zwierzętach lub opierała się na badaniach in vitro, co oznacza, że wyniki te nie zawsze można jednoznacznie przenieść na ludzi. Istnieją również badania kliniczne z udziałem ludzi, które sugerują korzystny wpływ cynamonu na parametry związane z kontrolą wagi, takie jak lepsza regulacja poziomu glukozy we krwi i zmniejszenie apetytu, jednak wyniki te są nadal dyskusyjne i wymagają dalszych badań.

Warto także podkreślić, że sam cynamon nie jest magicznym środkiem odchudzającym, a utrata wagi wymaga przede wszystkim zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej. Cynamon może być jednym z elementów wsparcia w procesie utraty wagi, jednak nie należy oczekiwać znaczących efektów jedynie przez jego spożywanie. Jak zawsze, przed wprowadzeniem zmian w diecie lub stylu życia związanych z odchudzaniem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Woda z cynamonem – czy warto ją pić?

Woda z dodatkiem cynamonu to jeden z popularnych napojów detoksykujących, które zdobyły popularność ze względu na przypisywane im korzyści dla zdrowia. Jest to prosta mieszanka wody z dodatkiem cynamonu, czasem również z dodatkiem innych składników, takich jak miód czy cytryna. Wartość odżywcza takiego napoju zależy od ilości dodanego cynamonu oraz innych składników.

Cynamon może dodawać smaku wodzie, co może być atrakcyjne dla osób, które nie lubią pić zwykłej wody. Ponadto, cynamon zawiera substancje o potencjalnych korzyściach zdrowotnych, takie jak przeciwutleniacze i przeciwzapalne związki, co może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia ogólnego.

Nie istnieją solidne dowody naukowe potwierdzające, że picie wody z cynamonem prowadzi do znacznej utraty wagi czy oczyszczenia organizmu z toksyn. Ponadto, należy zachować umiar w spożywaniu cynamonu, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

W skrócie, woda z cynamonem może być smacznym i orzeźwiającym napojem, który dostarcza organizmowi niektórych składników odżywczych. Jednak nie należy traktować jej jako magicznego eliksiru zdrowia ani panaceum na wszelkie problemy zdrowotne. Najważniejsze jest utrzymanie zrównoważonej diety i aktywnego trybu życia dla zdrowia ogólnego i utrzymania odpowiedniej wagi.

Jak dbać o nawodnienie

Jak włączyć cynamon do diety?

Włączenie cynamonu do diety może być łatwe i przyjemne, ponieważ jest to przyprawa, która doskonale komponuje się z wieloma potrawami. Oto kilka pomysłów, jak możesz wykorzystać cynamon w swojej diecie:

  • Dodawaj cynamon do śniadań – posyp cynamonem owsiankę, płatki śniadaniowe, jogurt naturalny lub musli. Cynamon doda nie tylko smaku, ale także zapewni dodatkową porcję przeciwutleniaczy i potencjalnie pomoże w regulacji poziomu cukru we krwi.
  • Przygotuj cynamonową herbatę – dodaj szczyptę cynamonu do ulubionej herbaty lub przygotuj herbatę z samym cynamonem, dodając go do wrzącej wody i pozwalając mu parzyć przez kilka minut.
  • Używaj cynamonu w deserach – dodaj cynamon do ciast, muffinek, naleśników, omletów czy nawet koktajli białkowych. Cynamon świetnie komponuje się z wieloma smakami, dodając im głębi i ciepła.
  • Cynamon w potrawach mięsnych – dodaj cynamon do potraw mięsnych, takich jak gulasze, curry czy pieczone mięsa. Cynamon może nadać potrawie subtelny, wyrazisty smak i aromat.
  • Cynamonowe warzywa – posyp pieczone warzywa, takie jak marchewka, bataty czy dynia, cynamonem przed podaniem. Kombinacja słodyczy warzyw i cynamonu może być niespodziewanie smaczna.
  • Cynamon w napojach – dodaj cynamon do kawy, kakao, smoothie, shake’ów białkowych czy nawet koktajli alkoholowych, aby dodać im ciekawego smaku i aromatu.

Pamiętaj, że cynamon ma intensywny smak, dlatego zawsze zaczynaj od niewielkich ilości i stopniowo zwiększaj, aby dopasować go do swoich preferencji smakowych. Dodatkowo, wybieraj naturalny cynamon w postaci korzenia lub mielony, unikając cynamonu aromatyzowanego, który może zawierać dodatkowe substancje.

Podsumowując, cynamon to nie tylko smaczna przyprawa, ale także bogate źródło potencjalnych korzyści zdrowotnych. Dodanie go do diety może przyczynić się nie tylko do urozmaicenia smaku potraw, ale także wspomóc regulację poziomu cukru we krwi, poprawę metabolizmu oraz zapewnienie dodatkowej dawki przeciwutleniaczy i substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Jednak pamiętajmy, że kluczem do zdrowej diety i utraty wagi jest zrównoważone odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna. Cynamon może być cennym dodatkiem do naszej kuchni, ale nie zapomnijmy o różnorodności i umiarze w jego spożywaniu.

Materiały źródłowe:

  1. Gupta Jain S, Puri S, Misra A, Gulati S, Mani K. Effect of oral cinnamon intervention on metabolic profile and body composition of Asian Indians with metabolic syndrome: a randomized double -blind control trial. Lipids Health Dis. 2017 Jun 12;16(1):113. doi: 10.1186/s12944-017-0504-8. PMID: 28606084; PMCID: PMC5469078.
  2. Hewlings SJ, Kalman DS. Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Foods. 2017 Oct 22;6(10):92. doi: 10.3390/foods6100092. PMID: 29065496; PMCID: PMC5664031.
  3. Mousavi S.M. Rahmani J., Kord-Varkaneh H., Sheikhi A., Larijani B., Esmaillzadeh A., Cinnamon supplementation positively affects obesity: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Clin. Nutr. 2020, 39(1):123-133.
  4. Marengo K., What are the health benefits of cinammon? Medical News Today. https://www.medicalnewstoday.com/articles/266069