Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
W tym przypadku nazwa diety może być dla wielu z nas myląca – coś bogate w resztki nie do końca dobrze się kojarzy. Czy chodzi w tym przypadku o dojadanie pozostałości jedzenia zalegającego w lodówce? Nic z tych rzeczy. Dieta bogatoresztkowa to inaczej dieta wysokobłonnikowa. Stawiamy tu na znaczny wzrost posiłków bogatych w błonnik pokarmowy (zwiększamy go do 70 gramów z typowych 25 – 40 gramów w standardowych dietach). W jakim celu? Błonnik ma przede wszystkim oczyścić nasz organizm z toksyn, pomóc zrzucić zbędne kilogramy i uspokoić nasz układ trawienny. Rozsądnie prowadzona dieta wysokoresztkowa nie powinna zaszkodzić żadnej zdrowej osobie.
Spis treści
Warto zacząć temat diety bogatoresztkowej od zrozumienia nie tylko definicji, ale również działania błonnika w naszym organizmie.
Błonnik pokarmowy to składniki pochodzące z roślin, których nasz organizm nie jest w stanie strawić. Inaczej mówiąc, są to nieprzyswajalne węglowodany, oporne na działanie enzymów. Błonnik nie wchłania się w jelicie cienkim, ale fermentuje częściowo lub w pełni w jelicie grubym. Błonnik składa się między innymi z celulozy, ligniny, beta-glukanów, pektyn, wosków i śluzów roślinnych. To te substancje są odpowiedzialne za pożądane uczucie sytości oraz obniżenie tak zwanego „złego” cholesterolu.
Dieta bogatoresztkowa to świetny sposób na zaparcia i różnego rodzaju inne dolegliwości pochodzące z układu trawiennego. To dlatego wiele osób wiąże spore nadzieje z tym sposobem odżywania. Warto uzmysłowić sobie jakie funkcje i znaczenie ma błonnik dla naszego odżywiania i sposobu życia:
Jeśli chcemy znacząco zwiększyć przyswajanie błonnika w naszej diecie, przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z pewnych grup produktów, które zaburzają jego działanie. Są to:
W zamian za to dieta bogato resztkowa powinna zawierać:
Dieta bogatoresztkowa stawia na zróżnicowane produkty, więc wcale nie jest trudno zadbać o zbilansowanie posiłków i ciekawe potrawy. Jeżeli jednak nie czujemy się dobrze w tworzeniu nowych przepisów, zdecydujmy się na catering dietetyczny. Taka dieta pudełkowa to z pewnością nieoceniona pomoc w organizowaniu dnia!
Przepisy dla dzieci w diecie wysokobłonnikowej są również smaczne i interesujące. Możemy pozwolić sobie na usmażenie zdrowych placuszków z pełnoziarnistej mąki, zafundować pyszną owsiankę z owocami czy pokusić się o zupę krem z marchewki na obiad. Dieta bogatoresztkowa dla dzieci może być prawdziwym wybawieniem, jeśli nasze pociechy zmagają się z niedogodnościami układu trawiennego. Bardzo często zaparcia są przyczyną wielu problemów u dzieci w wieku przedszkolnym – wówczas dieta bogatoresztkowa powinna być pierwszym krokiem do pokonania trudności. Jadłospis dla dzieci powinien być również bogaty w różne warzywa – głównie strączki. Można je przemycać w takich posiłkach jak gofry czy zupy.
Dieta bogatoresztkowa nie jest trudna w realizacji i sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niestety trzeba wykluczyć do zera przekąski i słodycze oraz tak zwane „gotowce”. Białe pieczywo wymieniamy na pełnoziarniste, tak samo z mąką czy płatkami. Do dań dodajemy nasiona i orzechy, ale oczywiście w granicach rozsądku, bo są to produkty wysokokaloryczne. Dieta bogatoresztkowa powinna stawiać na obiady oparte o rośliny strączkowe i chude mięso. Jeżeli chcemy dodać węglowodany – dobrym wyborem będzie brązowy ryż czy kasza gryczana.
Jedzmy również chude ryby, które są cennym źródłem kwasów omega. Zbożowe śniadania, na przykład owsianki na wodzie z owocami czy pełnoziarniste pieczywo z chudym nabiałem, z pewnością sprawi, że poczujemy się lepiej i będziemy syci dłużej. Nie powinniśmy pić tu mocnych kaw ani herbat, raczej stawiamy na wodę w dużych ilościach i ewentualnie owocową herbatę. Napary z ziół jak najbardziej są mile widziane. Dieta wysokoresztkowa dzieci również może zostać wkomponowana w posiłki dla całej rodziny. Nie ma tu potrzeby przygotowywania osobnych posiłków dla każdego domownika, co znacznie ułatwia logistykę i organizację życia rodziny.
Wiele osób zastanawia się co to jest dieta bogatoresztkowa i jakie są zalecenia co do jej stosowania. Odmienna nazwa od diety wysokobłonnikowej sprawiła, że ten model diety stał się modny i coraz więcej z nas próbuje osiągnąć jej wspaniałe rezultaty. Nie ma w tym nic złego, bo dieta bogatoresztkowa może być stosowana przez każdą, względnie zdrową osobę. Nie jest to dieta eliminacyjna, bo rezygnujemy tu jedynie z produktów, które nie mają zbyt wiele dobrych wartości – dań wysokoprzetworzonych, fast-foodów, słodyczy, słonych przekąsek i tłustych mięs oraz nabiału. Te grupy produktów nie są zalecane w żadnym scenariuszu żywieniowym. Jednakże kobiety w ciąży lub karmiące, a także osoby z chorobami przewlekłymi lub po prostu zdiagnozowane w kierunku patologii zdrowotnych – powinny przed rozpoczęciem każdej diety porozmawiać ze swoim lekarzem.
Zobacz także