Dieta keto a cholesterol. Czy keto podnosi poziom cholesterolu?

05/01/2024

Joanna Adamczyk

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Autorka: , dietetyczka kliniczna z TIM Catering

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zyskuje coraz większą popularność jako skuteczna metoda redukcji wagi i poprawy zdrowia. Jednakże, wraz z rosnącym zainteresowaniem tą dietą, pojawiają się również pytania dotyczące jej wpływu na zdrowie serca, a szczególnie na poziom cholesterolu. Czy dieta keto może rzeczywiście podnosić poziom cholesterolu, czy może stanowić bezpieczną opcję dla tych, którzy chcą utrzymać zdrową równowagę między dietą a kondycją serca? W niniejszym artykule skoncentrujemy się na analizie związku między dietą ketogeniczną a poziomem cholesterolu, starając się rozwiać wątpliwości i dostarczyć rzetelnych informacji na temat tego, czy dieta keto jest bezpieczna dla zdrowia serca.

Sprawdź nasze diety

Dieta a poziom cholesteroli

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, opiera się na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, z jednoczesnym zwiększeniem spożycia tłuszczów i umiarkowanym spożyciem białek. Chociaż wiele osób potwierdza skuteczność diety keto w utracie wagi i poprawie niektórych aspektów zdrowia metabolicznego, w chwili obecnej, nie mamy wystarczających dowodów naukowych na to, żeby dieta ketogeniczna była bardziej skuteczna podczas odchudzania niż tradycyjna dieta [1] Brakuje też wystarczających badań co do jej wpływu na poziom cholesterolu.

Z jednej strony zwolennicy diety keto argumentują, że spożycie większej ilości tłuszczów może prowadzić do podniesienia poziomu „dobrego” cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości), co jest pozytywnym czynnikiem dla zdrowia serca. Z drugiej strony istnieją obawy, że dieta bogata w tłuszcze, zwłaszcza nasycone, może zwiększać poziom „złego” cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) i tym samym zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Należy pamiętać, że wpływ diety na poziom cholesterolu może być zróżnicowany w zależności od indywidualnych cech organizmu. U niektórych osób dieta ketogeniczna może nieznacznie podnieść poziom cholesterolu, podczas gdy u innych może pozostawać on na stabilnym poziomie. Ostateczny efekt zdrowotny diety keto może zależeć od wielu czynników, takich jak genetyka, styl życia oraz dokładny rodzaj spożywanych tłuszczów.

W kontekście tych kontrowersji istnieje potrzeba bardziej dogłębnych badań naukowych, które pozwolą lepiej zrozumieć związki między dietą ketogeniczną a poziomem cholesterolu, aby umożliwić świadome podejmowanie decyzji dotyczących diety i zdrowego stylu życia. Osoby, które decydują się na wprowadzenie diety keto powinny bazować na zdrowych tłuszczach i elementach diety śródziemnomorskiej, aby ograniczyć ryzyko pogorszenia wyników lipidogramu. Podczas diety ketogenicznej możliwy jest wzrost stężenia tzw. dobrego cholesterolu, czyli frakcji HDL, ale jednocześnie przez wyeliminowanie produktów pełnoziarnistych i strączków następuje wzrost stężenia cholesterolu LDL i VLDL a to przekłada się na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych [2]

Dieta na obniżenie cholesterolu

Czy istnieje zależność pomiędzy dietą keto a poziomem cholesterolu?

Jak wspominałam w poprzednim akapicie, z jednej strony, niektóre badania sugerują, że dieta keto może wpływać na podniesienie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości), co jest z reguły korzystne dla zdrowia serca. Zwiększenie poziomu HDL może być związane z lepszym transportem cholesterolu do wątroby, gdzie może być rozkładany i wydalany z organizmu.

Z drugiej strony, istnieje obawa, że dieta keto, ze względu na swoje wysokie spożycie tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, może prowadzić do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości). Z kolei podniesienie poziomu LDL może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Warto jednak podkreślić, że reakcja organizmu na dietę keto może być zróżnicowana. U niektórych osób obserwuje się podniesienie poziomu cholesterolu, podczas gdy u innych może on pozostawać stabilny lub nawet obniżać się. Indywidualne cechy genetyczne, styl życia i rodzaj spożywanych tłuszczów mogą wpływać na tę reakcję.

Dieta keto PREMIUM w TIM Catering

Śródziemnomorska dieta ketogeniczna, znana również jako „śródziemnomorska keto” lub „śródziemnomorska dieta wysokotłuszczowa”, stanowi interesującą kombinację dwóch popularnych podejść żywieniowych: diety śródziemnomorskiej i diety ketogenicznej.

Śródziemnomorska dieta, opiera się na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, nasion, oliwy z oliwek i ryb. Jest to dieta bogata w zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Z kolei dieta ketogeniczna skupia się na minimalizacji spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów, co prowadzi do indukowania stanu ketozy, gdzie organizm spala tłuszcze jako główne źródło energii.

dieta keto PREMIUM

W śródziemnomorskiej diecie ketogenicznej, podobnie jak w klasycznej diecie keto, spożycie węglowodanów jest ograniczone, co pomaga w utrzymaniu stanu ketozy. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnej diety ketogenicznej, która często opiera się na spożyciu dużych ilości mięsa i tłuszczów nasyconych, śródziemnomorska wersja zakłada bardziej zrównoważone spożycie tłuszczów, często pochodzących z oliwy z oliwek, orzechów, awokado i tłustych ryb. Taka kombinacja diet korzystniej wpłynie na profil lipidowy niż przy tradycyjnej diecie ketogenicznej.

Korzyścią płynącą z tego połączenia jest możliwość czerpania z dobrodziejstw obu diet, takich jak poprawa zdrowia serca, utrata wagi, kontrola poziomu cukru we krwi i wsparcie zdrowego stylu życia. Jednakże, tak jak w przypadku każdej diety, istnieje konieczność indywidualizacji podejścia, uwzględniając osobiste potrzeby, preferencje żywieniowe i stan zdrowia. Warto również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem radykalnych zmian w diecie.

W TIM Catering znajdziesz dietę keto PREMIUM, która opiera się na zasadach diety śródziemnomorskiej i ketogenicznej. Sprawdź przykładowe posiłki z tej diety!

Przykładowy jadłospis z diety Keto Premium w TIM Catering:

  1. Śniadanie:

Keto syrniczki z kremem czekoladowym z awokado, truskawkami, miętą i gorzką czekolada

Keto syrniczki z kremem czekoladowym z awokado, truskawkami, miętą i gorzką czekolada

  1. Obiad

Makaron konjac z wieprzowiną po chińsku z papryką, chilli i imbirem ze szczypiorkiem i sezamową surówką z ogórka

Makaron konjac z wieprzowiną po chińsku z papryką, chilli i imbirem ze szczypiorkiem i sezamową surówką z ogórka

  1. Podwieczorek

Sałatka z pieczoną cukinią i bakłażanem, serem kozim pleśniowym i dressingiem z octem balsamicznym

Sałatka z pieczoną cukinią i bakłażanem, serem kozim pleśniowym i dressingiem z octem balsamicznym

  1. Kolacja

Frittata z szynką, cukinią i szczypiorkiem z keto chlebem, sosem jogurtowo-bazyliowym i warzywami

Frittata z szynką, cukinią i szczypiorkiem z keto chlebem, sosem jogurtowo-bazyliowym i warzywami

Materiały źródłowe:

  1. Paoli A. Ketogenic diet for obesity: friend or foe? Int J Environ Res Public Health. 2014;11(2):2092-107
  2. Crosby L, Davis B, Joshi S, Jardine M, Paul J, Neola M, Barnard ND. Ketogenic Diets and Chronic Disease: Weighing the Benefits Against the Risks. Front Nutr. 2021 Jul 16;8:702802.
  3. McGaugh E, Barthel B. A Review of Ketogenic Diet and Lifestyle. Mo Med. 2022;119(1):84-88
  4. Natalia Pondel i inni, Dieta ketogeniczna – mechanizm działania i perspektywy zastosowania w terapii: dane z badań klinicznych, Postępy biochemii, Tom 66 Nr 3 (2020)
  5. William S. Yancy Jr i inni, A Low-Carbohydrate, Ketogenic Diet versus a Low-Fat Diet To Treat Obesity and Hyperlipidemia, Ann Intern Med. 2004 May 18;140(10):769-77