Tłuszcze nasycone – czym są?

10/04/2022

Tłuszcze zazwyczaj kojarzą się z czymś czego należy unikać w swojej diecie. Nie wygląda to jednak w ten sposób, a same tłuszcze niezbędne są do poprawnego funkcjonowania. Tłuszcze nasycone muszą być dostarczane w zbilansowanej diecie dlatego też dobrze wiedzieć gdzie występują. Znaleźć można je w wielu produktach spożywczych. Jakich? O tym w tekście poniżej.

Co to są tłuszcze nasycone?

Tłuszcze nasycone to nic innego jak produkt nierozpuszczalny w wodzie nazywany lipidami. Mają zróżnicowaną budowę ale występują w wielu komórkach organizmu zarówno ludzkiego jak również zwierzęcego. To samo mówi już o tym jak duża jest ich rola w codziennym funkcjonowaniu. Znajdują sie między innymi w mózgu ale także odpowiadają w pewnym stopniu za działanie hormonów. Kwasy tłuszczowe nasycone mogą również stać się zapasowym źródłem energii. Nic więc dziwnego, że znajdują się w diecie na ważnym miejscu. Bez nich nie można uzyskać dobrego samopoczucia.

Tłuszcze zwierzęce odpowiadają za około 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, przez co niemal niezbędne jest, aby ich miejsce było w każdym posiłku. Dobrze jest mieć na uwadze również fakt, że tłuszcze mają bezpośredni wpływ na ilość cholesterolu w naszym organizmie. Jego obecność nie zawsze jest korzystna, szczególnie jeśli uzyskuje się wysoki jego poziom. Dobrze jest zatem regularnie kontrolować stan swojego zdrowia i na tej podstawie dostosowywać jadłospis. Jeśli kwasy nasycone będą w nadmiarze dobrze jest je ograniczyć, aby nie doprowadzić do pogorszenia zdrowia. We wszystkich najważniejszy jest umiar.

Tłuszcz nasycony jest produktem, który często stosowany jest podczas obróbki termicznej spożywanego jedzenia i jest to zupełnie normalne. Jest to produkt mało reaktywny, a co za tym idzie nie ulega on utlenianiu. Na tej podstawie stał się najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o obróbkę. Poza takimi właściwościami korzystnie wpływa na smak samej potrawy. Jest to powód, dla którego spora ilość osób sięga po produkty bogate w tłuszcze zwierzęce. Jest to dobre pod warunkiem, że zachowujemy prawidłowy rozkład składników w diecie. Chcąc osiągnąć korzystne efekty stosowania diet należy dbać o zbilansowanie zarówno jeśli chodzi o wartości odżywcze jak również smak.

Jakie funkcje pełnią tłuszcze nasycone?

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jeśli chodzi o ludzki organizm pełnią szereg istotnych funkcji, a poprawne funkcjonowanie bez nich mogłoby być mocno ograniczone. Wiele osób stosujących diety odchudzające rezygnuje z tego składnika uważając, że jest to główny czynnik przybierania na masie. Jest to bardzo mylne podejście, które może być negatywne w skutkach. Nawet dieta redukcyjna powinna zawierać kwas tłuszczowy nasycony. Jest go zdecydowanie mniejsza ilość ale odpowiada na dzienne zapotrzebowanie.

Rola tłuszczów w organizmie:

  1. Kwas tłuszczowy nasycony znajduje się w błonach komórkowych jako ich składnik
  2. Niektóre tłuszcze – przede wszystkim cholesterol powoduje, że neurony są chronione, dzięki czemu funkcjonowanie mózgu, a głównie nerwy nie są zagrożone
  3. Tłuszcz zwierzęcy przyczynia się do prawidłowego wchłaniania oraz rozpuszczania szeregu witamin
  4. Stanowią jeden z większych źródeł energii
  5. Stanowią element budowy niektórych hormonów, fosfolipidów
  6. Tworząca się tkanka tłuszczowa sprawia, że narządy człowieka są chronione
  7. Zwiększa się termoizolacja.

Analizując jaka jest rola tłuszczów w żywieniu człowieka dobrze jest pamiętać także o tym, że tego typu produkt jest także produkowany przez organizm. Jest to idealne potwierdzenie na to, że składnik ten ma ogromne znaczenie. Rola tłuszczów w żywieniu opiera się również na poprawie funkcjonowania metabolizmu, a także na dostarczaniu i lepszym wchłanianiu się witamin. Dotyczy to przede wszystkim witaminy D, którą bardzo trudno jest dostarczać w codziennym jadłospisie. Niedobór tego typu składników i rezygnowanie z produktów zawierających tłuszcze zwierzęce może mieć bardzo negatywne skutki. Chcąc wprowadzić do diety takie zmiany dobrze jest wesprzeć się wiedzą specjalistów.

Gdzie znajdują się tłuszcze nasycone?

Tłuszcze nasycone przykłady to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej spopularyzowanym produktem w tym przypadku jest olej kokosowy, który wykorzystywany jest na wiele sposobów. Wiele osób stosuje go do celów spożywczych ale korzystne zmiany zauważalne są również w przypadku wykorzystywania go w ramach kosmetycznych. Należy jednak mieć wiedzę na temat najnowszych badań przeprowadzonych odnośnie tego produktu. Jego częste i długie stosowanie może być szkodliwe. O wiele lepszym źródłem kwasów nasyconych jest smalec, śmietana, mięso, ryby, sery żółte, mleko. Jak widać są to produkty, które naturalnie występują w żywieniu.

Wiele osób myśląc o tłuszczach zastanawia się czy kwasy tłuszczowe są zdrowe. Jeszcze kilkanaście lat temu uznawano, że jest to składnik w dużej mierze odpowiedzialny za choroby serca oraz problemy z cholesterolem. W obecnych czasach, posiadając już większa wiedzę można uznać, że tego typu podejście nie było trafne, a rola tłuszczów w żywieniu jest duża. Przede wszystkim pojawiła się odpowiedź na zarzuty czy kwasy tłuszczowe przyczyniają się do większej ilości zachorowań na serce – zawał oraz udar. Otóż nie. Zastąpienie ich kwasami nienasyconymi wcale nie zmieniło ryzyka, przez co nie można mówić tu o jakimkolwiek wpływie.

Niedobór tłuszczów w organizmie może natomiast przynieść ryzykowne sytuacje i doprowadzać do udarów. Nasycone kwasy przyczyniają się również do tego, że w organizmie dochodzi do zwiększenia się ilości HDL czyli tak zwanego dobrego cholesterolu. Jest to składnik mający drogocenne znaczenie w kwestiach krążenia. Jak widać obecność tłuszczów w codziennej diecie nie powinna podlegać żadnym wątpliwościom. Tutaj warto jednak pamiętać o tym, że tak samo jak w przypadku innych składników istotne jest zachowywanie umiaru, gdyż niedobór może być tak samo niebezpieczny jak nadmiar.

W jaki sposób tworzyć dietę?

Dieta, a przede wszystkim dzienny jadłospis to kwestia, która wielu osobom stwarza wiele problemów. Jest to związane przede wszystkim z ograniczoną wiedzą na temat dietetyki. Czy to oznacza, że konieczne jest rezygnowanie ze zbilansowanego odżywiania? Otóż nie. Na rynku działa szereg specjalistów, przede wszystkim dietetyków, którzy charakteryzują się bardzo dużą wiedzą na temat tego jak powinien wyglądać jadłospis. Menu może być mocno zróżnicowane, dzięki czemu jego dopasowanie do indywidualnych preferencji czy potrzeb nie będzie stanowiło problemu. Podczas ustalania zapotrzebowania kalorycznego dobrze jest wziąć pod uwagę również aktywność fizyczną. U osób często trenujących ilość tłuszczów nasyconych będzie większa, gdyż znacznie większe jest zapotrzebowanie na energię.

Dieta zawierająca tłuszcze nie może jednocześnie wykluczać innych składników. Catering dietetyczny poza odpowiednią zawartością tej grupy produktów musi także opierać się na wystarczającej ilości białka oraz węglowodanów. To wszyskto ma być wspierane również witaminami oraz minerałami, dzięki którym stan zdrowia oraz odporność utrzymuje się na wysokim poziomie. Wiele osób zapomina przy tym o najważniejszej kwestii czyli smaku. Bez różnorodności czy też zniewalającego smaku trudno będzie utrzymać zainteresowanie wybraną dietą. O to wszystko dbają osoby, które tworzą catering. Są to nie tylko dietetycy ale także kucharze świetnie operujący smakami.

Dieta pudełkowa Wrocław jest wariantem stworzonym z myślą o osobach, które na co dzień nie dysponują zbyt dużą ilością czasu, a mimo to chcą się cieszyć zdrowym i poprawnym odżywianiem. Decydując się na tego typu rozwiązanie można zapomnieć o codziennym spędzaniu czasu w kuchni czy też robieniu zakupów. Wszystkie posiłki dostarczane są pod wskazany adres codziennie w godzinach porannych. Utrzymywanie prawidłowego żywienia oraz zmiana nawyków żywienia nie musi być trudna. Przy braku czasu i chęci wcale nie trzeba sięgać po żywność przetworzoną. Catering jest alternatywą, dzięki której zaoszczędzi się czas ale także zyska się możliwość osiągnięcia oczekiwanych efektach w kwestiach wyglądu czy wagi. Dietetycy w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań chętnie udzielają odpowiedzi na pojawiające się pytania.

Zdrowa dieta to przede wszystkim połączenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To świadomość na temat tego jak ważne są tłuszcze w diecie i czemu ich eliminacja nie jest poprawnym zabiegiem. To odpowiedź na zapotrzebowanie energetyczne, a także podział na kilka grup produktów. Dieta może być tworzona zgodnie z ulubionymi smakami ale również może być dostosowana do indywidualnych wymagań. Osoby borykające się z dolegliwościami czy cierpiące na alergię bądź nietolerancje pokarmowe łatwo znajdą dla siebie adekwatny wariant.