Dieta po usunięciu woreczka żółciowego.

27/05/2022

Co jeść, a jakich produktów unikać? Kluczowe informacje w jednym miejscu

Dieta po wycięciu woreczka żółciowego powinna być bardzo restrykcyjna. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, aby czym prędzej wrócić do zdrowia. Zwłaszcza, że wszelkiego rodzaju zaburzenia składu żółci najczęściej są wynikiem błędów dietetycznych, a więc spożywania nadmiernej ilości cukru, miodu czy też zbyt małej podaży tłuszczów nienasyconych. Jak zatem powinna wyglądać ta dieta? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego – najważniejsze informacje

Przede wszystkim na początku warto zastanowić się nad tym, co robi pęcherzyk żółciowy i za co odpowiada w naszym organizmie. To bardzo istotne i pozwoli Ci zrobić, dlaczego odpowiednie dieta po operacji woreczka żółciowego jest tak ważna. To właśnie w tym miejscu w ciele człowieka gromadzona jest żółć, którą wytwarza wątroba. Jest ona potrzebna do trawienia tłuszczów. Znajdują się w niej kwasy, a także enzymy trawienne, co sprawia, że organizm znacznie łatwiej je przyswaja. Jest to w późniejszym czasie źródło energii, a także zapasowy materiał energetyczny.

Oczywiście po operacji pacjent przebywa kilka dni w szpitalu. Jednak po powrocie do domu dieta po usunięciu woreczka powinna być bardzo restrykcyjna, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby szybko wrócić do zdrowia i poczuć się lepiej we własnym ciele.

Co jeść po usunięciu woreczka żółciowego? Przede wszystkim produkty lekkostrawne, a także te, które zawierają niewiele tłuszczu oraz błonnika. Ważne jest to, aby spożywać niewielkie posiłki, ale za to często, nawet sześć razy dziennie. Oczywiście pamiętaj o tym, aby ostatnie danie jeść na trzy godziny przed snem! To jednak nie wszystko, ponieważ zasad jest naprawdę sporo. Co można jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Przede wszystkim powinno się wyeliminować wszelkiego rodzaju smażone potrawy. Muszą one być gotowane, a najlepiej przygotowywane na parze. Można również postawić na grillowanie ich na patelni bez tłuszczu, jednak nie na początku. To dopiero w późniejszej fazie zdrowienia. Oczywiście dieta bez woreczka żółciowego opiera się również na omijaniu produktów wzdymających, a także ostrych, a więc tłustych, strączków, słodyczy, kawy. Należy unikać również używania ostrych przypraw.

Co jeść po wycięciu woreczka żółciowego? Przede wszystkim niewielkie ilości tłuszczu, ale z olejów roślinnych, chudy nabiał oraz mielone siemię lniane. Na pewno należy całkowicie zrezygnować z wszelkiego rodzaju przetworzonych mięs, kiełbas czy wędlin. To wszystko może negatywnie wpływać na organizm człowieka, więc jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaka dieta po usunięciu woreczka żółciowego, to właśnie taka. Oczywiście należy również całkowicie wyeliminować alkohol!

Co można jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Co jeść po wycięciu woreczka? Na szczęście jest szereg produktów, w które warto się zaopatrzyć po takiej właśnie operacji. Warto skupić się właśnie na tych produktach spożywczych, aby później czuć się znacznie lepiej i szybko wrócić do zdrowia. Przede wszystkim zalecane jest: chude mięso oraz ryby, chudy nabiał, czerstwe pieczywo (pszenne), ziemniaki, kasza manna, ugotowane albo podduszone warzywa, najlepiej, żeby nie miały skórek. Jakie owoce można jeść po usunięciu woreczka żółciowego? Przede wszystkim pieczone oraz podgotowane. Nie mogą mieć skórek, a więc to na przykład jabłka czy przetarte banany.

Jest również szeroka lista produktów, których bezwzględnie należy unikać. Wśród nich na pewno znajduje się alkohol oraz tłuste mięso, takie jak wieprzowina, karkówka, przetwory mięsne, boczek, smalec czy słonina. Do tego dochodzi również chleb pełnoziarnisty, żytni, a także zbożowe produkty pełnoziarniste. To oznacza, że dieta przy braku woreczka żółciowego obejmuje zakaz spożywania makaronu pełnoziarnistego, płatków, otrębów, kaszy gruboziarnistej czy gryczanej.

To jednak nie wszystko, ponieważ pacjenci muszą odmawiać sobie także pieczywa cukierniczego, kruchego ciasta, gotowych ciast, pączków czy drożdżówek, które również mogą być bardzo niebezpieczne. Co ważne, dobrym pomysłem jest również unikanie ostrych przypraw, sosów oraz octu. Absolutnie zakazane są warzywa kapustne, cebula, por, czosnek, kalarepa, rzodkiewka czy rabarbar. Do lamusa powinno się odstawić również suszone owoce, świeże gruszki i śliwki, mocną herbatę, kawę, czekoladę, kakao czy gazowane napoje.

Sam widzisz, że dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest bardzo restrykcyjna, jednak zdecydowanie warto jej przestrzegać, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, a przede wszystkim szybko wrócić do zdrowia.

Ile trwa dieta po usunięciu woreczka żółciowego? Niestety, nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Tak naprawdę należy ją stosować do końca życia. Z biegiem czasu organizm przyzwyczai się do braku woreczka, a więc można ją nieco poluzować. Jednak mimo wszystko, aby ułatwić swojemu organizmowi trawienie i przyswajanie poszczególnych składników odżywczych, zdecydowanie warto unikać smażonych, tłustych potraw, produktów przetworzonych, alkoholu czy papierosów. Zdrowa dieta zaowocuje przy tym również świetnym samopoczuciem, a więc jest to dobry wybór dla osób, które chcą być zdrowe.

Jadłospis po usunięciu woreczka żółciowego

Jadłospis tygodniowy po usunięciu woreczka żółciowego powinien być bardzo skrupulatnie przestrzegany. Nie rób od niego żadnych odstępstw, a szybko przekonasz się, że powrót do pełni sił jest możliwy.

Dzień pierwszy – śniadanie: kasza manna na chudym mleku, przecie brzoskwiniowy, II śniadanie: kanapka z chleba pszennego, chuda wędlina oraz liść sałaty, obiad: dorsz z marchewką i ryżem, kolacja: krupnik na indyku z kaszą kuskus.

Dzień drugi – śniadanie: kasza kuskus na chudym mleku z bananem, II śniadanie: koktajl z kefiru oraz truskawek, obiad: dorsz z dnia pierwszego, kolacja: krupnik z pierwszego dnia.

Dzień trzeci – śniadanie: omlet z białek z dżemem, II śniadanie: budyń z musem morelowym, obiad: pierś z kurczaka w lekkim sosie plus ziemniaki, kolacja: zupa brokułowa z pszennym chlebem.

Dzień czwarty – śniadanie: kanapki z pszennym chlebem z szybką z indyka, II śniadanie: kisiel truskawkowy, obiad: duszona pierś z kurczaka, kolacja: zupa z poprzedniego dnia.

Dzień piąty – śniadanie: białkowy omlet z piersią z indyka, II śniadanie: pieczone jabłko bez skórek z jogurtem, obiad: gotowane ziemniaki z gzikiem z chudego twarogu, kolacja: makaron w delikatnym sosie pomidorowym.

Dzień szósty – śniadanie: gotowany ryż z jabłkiem, II śniadanie: ciasto drożdżowe oraz kawa zbożowa, obiad: cielęcina gotowa na parze z kaszą jaglaną, kolacja: zupa marchewkowa.

Dzień siódmy – śniadanie: serek wiejski z dżemem oraz pieczywem, II śniadanie: biszkopty z bananem, obiad: cielęcina z poprzedniego dnia, kolacja: zupa z poprzedniego dnia.

Najważniejsze jest to, aby nie robić żadnych odstępstw od tego typu jadłospisu. Dzięki temu dieta po usunięciu woreczka żółciowego będzie po prostu skuteczna, a przede wszystkim sprawi, że dana osoba znacznie szybciej wróci do zdrowia i poczuje się lepiej we własnym ciele. Oczywiście początkowo będzie trudno trzymać się tego typu posiłków. To jednak nie jest niemożliwe. W TimCatering można liczyć na wsparcie profesjonalnych dietetyków, którzy układają wspaniałe jadłospisy i oferują dowóz posiłków prosto pod wskazany przez klienta adres.

Kiedy kawa po usunięciu woreczka żółciowego?

To pytanie należy zadać lekarzowi. To ważne, ponieważ kawa nie jest wskazana po operacji usunięcia woreczka żółciowego. Może być zatem szkodliwa. Koniecznie należy skupić się na tym, aby zadbać o swoje zdrowie. Alternatywą może być jednak kawa zbożowa, która również jest bardzo smaczna, a przy tym nie jest szkodliwa. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby zadbać o siebie i trzymać się restrykcyjnej diety, po prostu odpuść póki co tradycyjną kawę. Na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie i szybko przekonasz się, że tego typu jadłospis przynosi zamierzone rezultaty.