Która dieta jest najzdrowsza?

01/06/2023

Joanna Adamczyk

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Prawidłowa dieta jest podstawą zdrowego odżywiania. Dieta powinna być przede wszystkim pyszna, urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Co więcej, niektóre diety zalecane są osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, a inne z kolei mogą pomóc nam obniżyć cukier we krwi czy zadbać o prawidłową gospodarkę hormonalną.

Które diety uznawane są za najzdrowsze? Jaką dietę wybrać w przypadku problemów zdrowotnych, a która pomoże nam w długotrwałej utracie masy ciała i utrzymaniu sylwetki? Jak powinien wyglądać codzienny jadłospis zdrowej osoby? Sprawdź koniecznie!

Najzdrowsza dieta… czyli jaka?

Najzdrowszą dietą możemy nazwać taką, która zaspokaja indywidualne potrzeby naszego organizmu. Komponując posiłki, warto wziąć pod uwagę piramidę zdrowego żywienia oraz tzw. talerz zdrowego żywienia i zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych. Diety powinny przede wszystkim zapewnić nam kompleksowe odżywianie i muszą być bezpieczne dla naszego zdrowia. Dzięki odpowiednim jadłospisom możemy zaobserwować zmniejszenie masy ciała czy zredukować ryzyko wystąpienia wielu chorób. Odpowiednio zbilansowane, zdrowe diety mogą zapobiegać cukrzycy oraz być pomocne w leczeniu cukrzycy i chorób serca.

W przypadku gdy borykamy się z różnego rodzaju chorobami, w tym z chorobami cywilizacyjnymi, wymagana może być odpowiednia modyfikacja wybranego jadłospisu. W takim przypadku konieczna będzie również konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, który zdecyduje czy dana dieta będzie dla nas odpowiednia lub zmodyfikuje jadłospis, dostosowując go do naszych indywidualnych potrzeb.

Najzdrowsza dieta – które jadłospisy można określić mianem najzdrowszych diet?

US News & World Report przeprowadził ranking diet, w którym udział wzięło aż 40 popularnych modeli żywieniowych i to dieta śródziemnomorska zwyciężyła ten konkurs. Za jedne z najzdrowszych uznane zostały też: dieta DASH i dieta fleksitariańska. Te trzy jadłospisy opierają się przede wszystkim na produktach roślinnych i niewielkiej ilości chudego mięsa. Czym jeszcze charakteryzują się poszczególne modele żywieniowe?

komponowanie diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to jedna z najpopularniejszych diet. Śródziemnomorski model odżywiania opiera się na niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i wysokiej zawartości kwasów omega. Dieta śródziemnomorska jest bogata w białko roślinne. Stosując ją, nie możemy też zapomnieć o produktach pełnoziarnistych.

Podstawowym założeniem diety śródziemnomorskiej jest spożywanie owoców, warzyw czy fermentowanych produktów mlecznych. Bardzo ważne są także rośliny strączkowe i ich nasiona, orzechy i roślinne źródła tłuszczu. Dieta śródziemnomorska zawiera ryby, owoce morza i chude mięso, jednak produkty te spożywane są w mniejszej ilości.

Co jeszcze jest ważne w diecie śródziemnomorskiej? Unikanie czerwonego mięsa, produktów przetworzonych, napojów słodzonych i gazowanych oraz nadmiaru soli i tłustych dań.

Dieta śródziemnomorska może być stosowana z wykorzystaniem rodzimych potraw i produktów, w odpowiednich proporcjach. To jedna z najzdrowszych diet, która może być dobrym pomysłem dla każdej grupy wiekowej, w tym także dla osób w podeszłym wieku. Dieta śródziemnomorska nie posiada restrykcji dotyczących ilości kalorii w posiłkach. Jeżeli chcemy odżywiać się zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej, musimy pamiętać, że jej głównym celem jest budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dieta DASH i dieta fleksitariańska

Dieta DASH to plan żywieniowy, który może pomóc nam obniżyć ciśnienie krwi. Co należy do zasad diety DASH? Dieta DASH opiera się na owocach i warzywach, ważne jest też spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów czy chudego mięsa oraz stosowanie roślinnych źródeł tłuszczu. W jadłospisach pojawia się również niskotłuszczowy nabiał.

Dieta DASH jest bogata w magnez, wapń i potas. Dzięki niej możemy zagwarantować sobie także wzrost spożycia błonnika. Ważne jest ograniczenie słodyczy i soli. Zamiast soli warto używać ziół suszonych i przypraw. Zadbajmy też o zmniejszenie tłustych produktów mięsnych oraz pełnotłustych przetworów mlecznych w diecie.

Dietę DASH mogą stosować osoby borykające się z wieloma różnymi schorzeniami, w tym z nadciśnieniem czy zaburzeniami lipidowymi. Dzięki diecie DASH możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy czy zapobiegać chorobom serca. Mogą ją stosować również seniorzy.

Natomiast dieta fleksitariańska, określana mianem semiwegetariańskiej to tzw. elastyczny wegetarianizm. Dieta ta dopuszcza spożywanie jajek, ryb czy nabiału, a mięso może być jedzone tylko okazjonalnie. Czasami zaleca się ograniczenie spożywania pokarmów mięsnych do jednego lub maksymalnie dwóch w tygodniu. Zamiast białka zwierzęcego, bardziej wskazane jest białko roślinne.

Podstawą żywienia są w tym przypadku owoce, warzywa i orzechy, produkty pełnoziarniste, nasiona i nabiał. Taki plan żywieniowy może być dobrą opcją szczególnie dla tych osób, które doceniają korzyści płynące z diety roślinnej, a jednocześnie nie chcą całkowicie rezygnować ze spożywania mięsa.

W TIM Catering znajdziesz aż 13 różnych diet, w tym diety wegańskie, wegetariańskie oraz jadłospisy skierowane do osób ceniących peskatarianizm i fleksiwegetarianizm. Więcej informacji znajdziesz na: https://timcatering.pl.

Inne diety mogące mieć pozytywny wpływ na zdrowie

Dieta MIND – to połączenie diety śródziemnomorskiej i diety DASH z ukierunkowaniem na spowalnianie procesów starzenia się organizmu. Taki model żywieniowy może wpływać na poznawcze funkcje mózgu i być korzystny dla osób starszych, a także pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Dieta MIND powinna zawierać warzywa, w tym warzywa zielone liściaste, owoce, w tym owoce jagodowe, orzechy, nasiona roślin strączkowych oraz produkty pełnoziarniste. Warto też wspomnieć o rybach i chudym mięsie drobiowym. Dieta MIND nie rekomenduje natomiast spożywania tłustego i czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i żywności typu fastfood.

Dieta TLC – bazuje na produktach mogących zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Kluczowym elementem będzie w niej ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans, a także zwiększenie ilości produktów bogatych w błonnik i węglowodany złożone oraz zmniejszenie tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ważne jest tutaj spożywanie dużej ilości warzyw i owoców czy zbóż z pełnego przemiału.

Dieta wegetariańska odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może mieć korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Polega ona na świadomym wykluczeniu mięsa i ryb z codziennego jadłospisu. Opiera się więc na owocach, warzywach i produktach pochodzenia roślinnego. Nie może w niej zabraknąć też nasion roślin strączkowych.

Warto wiedzieć, że dieta wegetariańska ma wiele odmian. Dla przykładu laktowegetarianie nie spożywają mięsa, nabiału i ryb, natomiast peskatarianie dopuszczają spożycie mięsa pochodzącego od ryb, a semiwegetarianie drobiu, ryb i owoców morza. Radykalną odmianą wegetarianizmu jest m.in. dieta wegańska (w diecie wegańskiej najważniejsze są produkty pochodzenia roślinnego, natomiast całkowicie eliminuje się produkty pochodzenia zwierzęcego).

Dieta nordycka – osoby stosujące tę dietę spożywają dużo warzyw i owoców sezonowych oraz produktów pełnoziarnistych, warzyw kapustnych i roślin strączkowych. Jeśli to możliwe, do diety włącza się ryby, owoce morza i zdrowe kwasy tłuszczowe. Należy unikać produktów przetworzonych i dodatków do żywności. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego powinny być spożywane w jak najmniejszej ilości.

dieta DASH

Które diety mogą nie sprzyjać naszemu zdrowiu?

Wiemy już, że dieta śródziemnomorska obok diety DASH i fleksitarianizmu uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Istnieją jednak jadłospisy, które opierają się na spożywaniu wybranych produktów i jednocześnie eliminują wiele innych grup pożywienia, przez co nie uczą zdrowych nawyków i mogą nie sprzyjać naszemu zdrowiu. Na takiej liście znajduje się m.in. dieta Paleo, dieta Raw food, dieta Atkinsa, Keto czy dieta Dukana.

Pamiętajmy, aby rozważnie korzystać z wszystkich diet odchudzających. Przed podjęciem jakiejkolwiek diety należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem

Catering dietetyczny – czy warto skorzystać z tej opcji?

Cateringiem dietetycznym nazywamy usługi, które polegają na dostawie posiłków wprost pod drzwi klienta. Jest to więc swego rodzaju wygoda i oszczędność czasu. Wybierając taką opcję, musimy jednak pamiętać, by dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii.

Decydując się na catering od TIM Catering, mamy do wyboru aż 13 pysznych diet. Jeżeli chcemy odżywiać się w prawidłowy sposób, ale brakuje nam czasu na samodzielne komponowanie posiłków, takie rozwiązanie może być dla nas idealne.

W przypadku, gdy nasza dieta wymaga wielu restrykcji lub szczególnych sposobów obróbki żywieniowej – np. z uwagi na towarzyszące nam choroby – warto rozważyć indywidualną konsultację z dietetykiem, który skomponuje nam jadłospis, pozwalający na samodzielne przygotowanie zdrowych i zbilansowanych posiłków, które będą odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb.

Podsumowanie

Dieta powinna być oparta przede wszystkim na prawidłowych nawykach żywieniowych. Najzdrowszą dietą jest ta, która najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Warto sugerować się przede wszystkim piramidą zdrowego żywienia, u której podstaw znajdują się owoce i warzywa, następnie produkty zbożowe pełnoziarniste, nabiał, ryby, mięso i zdrowe tłuszcze. Pamiętajmy też o aktywności fizycznej i regularnym kontrolowaniu stanu swojego zdrowia. To wszystko w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą może nam pozwolić zachować zdrowie na długie lata!

Jak już wiemy, dieta powinna być zbilansowana i zgodna z naszym obecnym stanem zdrowia, dlatego w celu dobrania odpowiedniego jadłospisu warto skonsultować się ze specjalistą.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Martínez-González, M. A., Salas-Salvadó, J., Estruch, R., Corella, D., Fitó, M., Ros, E., … & Lapetra, J. (2011). Dieta śródziemnomorska a profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych w społeczeństwie. Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej,
  2. Sacks, F. M., Svetkey, L. P., Vollmer, W. M., Appel, L. J., Bray, G. A., Harsha, D., … & Karanja, N. (2001). Efekty obniżonego spożycia sodu i diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) na ciśnienie krwi. Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej
  3. Radzimińska, M., Dzięgielewska-Gęsiak, S., & Pietraszewska, J. (2019). Dieta fleksitariańska – wpływ na zdrowie człowieka. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna
  4. Gu, Y., Scarmeas, N., Cosentino, S. A., & Luchsinger, J. A. (2019). Dieta MIND: wpływ diety na zdrowie mózgu. Neurologia i Neurochirurgia Polska.
  5. Krejpcio, Z. (2014). Dieta tTLC (The Therapeutic Lifestyle Changes Diet) – przegląd literatury. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej.
  6. Stolarska, M., & Wesołowska, A. (2017). Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie człowieka. Żywienie Człowieka i Metabolizm.