Zespół TIM to zgrana grupa profesjonalistów od lat przygotowujących razem posiłki dopasowane do Waszych potrzeb.
Według badań, z wysokim poziomem cholesterolu zmaga się aż ponad połowa Polaków! Hipercholesterolemia zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, czyli np. zawału serca czy udaru mózgu. Wysoki cholesterol w surowicy może być spowodowany m.in. nieodpowiednią dietą, nadwagą lub otyłością, zbyt małą aktywnością fizyczną czy czynnikami genetycznymi [1]. Jeżeli Ty lub Twoi bliscy mają wysoki cholesterol, to poniższe informacje mogą być bardzo pomocne. Przeczytaj jak powinna wyglądać dieta na cholesterol!
Spis treści
Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej należy ograniczyć w diecie produkty, które wpływają na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.
Dieta a cholesterol, czyli co należy ograniczyć w diecie, gdy mamy wysoki cholesterol.
Znajdują się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzują się stałą konsystencją, która po podgrzaniu robi się płynna. Duża zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych znajduje się w tłustych mięsach (głównie czerwonych), tłustych serach i nabiale, jajach, podrobach, maśle czy smalcu. Tłuszcze nasycone znajdziemy również w oleju kokosowym i palmowym [2].
Są bardzo szkodliwe dla zdrowia, zdecydowanie każdy powinien ograniczyć ich spożycie. Występują głównie w produktach wysokoprzetworzonych np. koncentratach do zup, fast foodach, chipsach, paluszkach, ciasteczkach, batonikach i margarynach twardych [2,3].
Większość z nas wie, że gazowane napoje zawierają bardzo dużo cukru i kilokalorii, w związku z czym ich nadmiar może powodować nadwagę, otyłość i problemy z glikemią. Badania pokazują, że napoje gazowane wpływają negatywnie również na poziom cholesterolu HDL i trójglicerydów. Zdecydowanie polecamy ograniczenie słodkich napojów na rzecz wody, herbaty, kawy i naparów ziołowych [3].
Każdy z nas powinien ograniczyć ilość soli w diecie. Najlepiej, jeżeli dzienne spożycie soli nie przekracza 5g. Jest to szczególnie ważne dla osób borykających się z podwyższonym poziomem cholesterolu, ponieważ nadmiar soli zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Duża ilość soli występuje w produktach wysokoprzetworzonych np. w przekąskach, konserwach, produktach marynowanych, wędlinach czy serach. Do przygotowania potraw warto używać różnorodnych przypraw, które wpłyną na dobry smak dań, bez konieczności dodawania dużej ilości soli [4].
Na szczęście, swoimi codziennymi wyborami żywieniowymi możemy realnie wpłynąć na wysoki cholesterol i zadbać o jego obniżenie. Jak wygląda dobra dieta na cholesterol, czyli taka, która wpływa na obniżenie “złego” cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi, a zwiększenie “dobrego” cholesterolu HDL?
Dieta, która korzystnie wpłynie na poziom cholesterolu we krwi, powinna być przede wszystkim niskoprzetworzona i bogata w różnorodne składniki pochodzenia roślinnego.
W naszej ofercie najbardziej odpowiednią dietą dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu jest dieta Slim. Jest to dieta, w której znajdziesz sporą ilość warzyw, owoców, błonnika pokarmowego, chudego mięsa i nabiału. Dieta slim ogranicza produkty wysokotłuszczowe np. czerwone mięso czy tłusty nabiał. Ponadto, w tej diecie nie używamy cukru do przygotowywania dań, dania słodkie zawierają natomiast miód, suszone owoce, erytrytol i ksylitol.
Dieta, która pozytywnie wpłynie na profil lipidowy, powinna być również dopasowana pod względem ilości kilokalorii. Osoby z nadwagą i otyłością powinny przejść na dietę redukcyjną, która spowoduje spadek masy ciała. Jeżeli nie wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne, możesz skontaktować się z naszymi dietetyczkami, które zaproponują odpowiednią kaloryczność diety dla Ciebie.
Poniższa lista zawiera produkty, które mogą być pomocne w obniżeniu cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz zwiększeniu cholesterolu HDL. Postaraj się wplatać je w swój codzienny jadłospis.
Źródło:
Zobacz także