Dieta alkaliczna na odkwaszenie organizmu. Poznaj zasady jej stosowania

25/05/2022

To sposób nie tylko na to, żeby zrzucić zbędne kilogramy, ale również utrzymać w organizmie właściwą równowagę kwasowo-zasadową. To oznacza, że pH powinno być zachowane na poziomie 7,4. A wszystko po to, żeby poprawić samopoczucie, a przy tym również poprawić swoje zdrowie. W naszym artykule znajdziesz zasady stosowania diety alkalicznej.

Co to jest dieta alkaliczna?

Dieta alkaliczna została stworzona przez Roberta O. Younga, czyli amerykańskiego naturopatę. Jej założenia są dość proste. Przede wszystkim w tym przypadku nie ma konieczności liczenia kalorii. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać określonych proporcji pomiędzy spożywaniem produktów zasadotwórczych (70%), a także kwasotwórczych (30%). Jadłospis tygodniowy diety zasadowej opiera się w większości na produktach bezmięsnych. Jeżeli chodzi o jedzenie warzyw, to w znacznej większość są one spożywane w wersji surowej, z kolei jeżeli dana osoba decyduje się na zrobienie surówki, to powinna ona być przygotowana tylko z jednego warzywa.

Alkaliczna dieta ma działać odtruwająco na organizm, a przy tym również wspierać proces odchudzania. Najważniejsze jest to, żeby nie opychać się jedzeniem na zapas. Należy jeść tylko do momentu, w którym zyska się poczucie sytości. Podczas stosowania tego typu jadłospisów najważniejsze jest to, aby postawić również na witaminę B12. Jej źródło można znaleźć w kiszonej kapuście i ogórkach, drożdżach spożywczych, fermentowanej soi, a także spirulinie.

Jeden z największych plusów tej diety jest taki, że niekonieczne jest liczenie kalorii podczas trzymania się jej zasad. Niesie ona jednak ze sobą wiele różnorodnych korzyści. Dieta alkaliczna jest stosowana na raka czy na refluks. Przede wszystkim zakłada spożywanie sporej liczby roślin strączkowych, a także warzyw, a to właśnie one są bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika oraz węglowodanów z niskim indeksem glikemicznym. Co to oznacza w praktyce? Może zapobiec insulinooporności, która w dzisiejszych czasach jest tak powszechna. To jednak nie wszystko, ponieważ białko zwierzęce ma charakter kwasotwórczy, a więc w sytuacji, w której się z niego zrezygnuje, poszczególne osoby, stosujące dietę, zyskują mniejsze ryzyko wystąpienia u nich kamieni nerkowych. Oczywiście warzywa i owoce, które zawiera zasadowa dieta są również bogatym źródłem potasu. Odpowiednio zbilansowana dieta może chronić nawet przed udarem mózgu, o czym zawsze warto pamiętać.

Dieta zasadowa – produkty

Jeżeli chodzi o produkty w diecie alkalicznej, to należy odpowiednio przemyśleć ich spożywanie. Przede wszystkim w codziennej diecie powinno się znaleźć 80% tych o odczynie alkalicznym, z kolei zaledwie 20% o odczynie kwasowym. Jest to najlepszy sposób na to, żeby zneutralizować nieodpowiednie działanie kwasów, których może się znaleźć nadmierna ilość w organizmie człowieka. Co jeść na diecie alkalicznej? Przede wszystkim warzywa oraz owoce, w tym również te suszone. Można także spożywać mleko, sery oraz oleje tłoczone na zimno. Tak skomponowane posiłki będą odpowiednim wyborem dla osób, które chcą również zrzucić zbędne kilogramy, a więc nie tylko poprawić swoje samopoczucie.

Jeżeli chcesz postawić na dietę zasadową, unikaj jedzenia napojów z kofeiną, mięsa, słodyczy, alkoholu, a także produktów wysoce przetworzonych. Oprócz tego do minimum ogranicz jedzenie mięsa wieprzowego, jaj, kaszy, makaronu oraz ryżu.

W szczególności polecane jest jedzenie warzyw liściastych i łodygowych, a więc m.in. selera naciowego, jarmużu, sałaty, natki pietruszki, rukoli czy kapusty. Warto również postawić na pomidory, paprykę, ogórki, bakłażany czy cukinie. Dobrym pomysłem jest również spożywanie różnorodnych warzyw korzeniowych, takich jak marchew, buraki, pietruszka, imir czy rzodkiewka, ziemniaki. Oczywiście alkaliczny odczyn posiadają także różnorodne przetwory mleczne.

Dieta zasadowa – jadłospis

Jadłospis tygodniowy w diecie alkalicznej może być bardzo różnorodny. Najważniejsze jest to, żeby wybierać do tworzenia posiłków dozwolone produkty. W końcu w tym przypadku nie zachodzi konieczność liczenia kalorii, a więc poszczególne osoby mają wiele możliwości i wolną rękę w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy przykładowe dania, które mogą zwrócić Twoją uwagę.

Pyszna sałatka z pieczonych buraków:

– jeden upieczony burak,

– 100 g koziego sera,

– nieco rukoli,

– oliwa z oliwek,

– tymianek, najlepiej świeży.

Przygotowanie tego dania jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy, że obierzesz buraka, a następnie pokroisz go w kostkę. Później dodaj do całości pokruszony kozi ser, a także rukolę. Całość polej odrobiną oliwy oraz dopraw tymiankiem do smaku. To wspaniały lunch, a także śniadanie, dzięki któremu poczujesz się świetnie.

Oczywiście każde danie powinno być odpowiednio zbilansowane, a więc w tym celu postaw na zróżnicowane posiłki, które zawsze warto uzgodnić z dietetykiem. Jeżeli jednak nie masz czasu na własnoręczne przygotowywanie różnorodnych dań, koniecznie postaw na TimCatering.

Poznaj wady diety alkalicznej

Oczywiście, jak każda dieta, alkaliczna ma również swoje wady. To dlatego opinie na jej temat są tak zróżnicowane. Wśród tych najczęściej wymienianych można wyróżnić:

– niedobór białka, które przecież jest tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. To właśnie ono reguluje gospodarkę wodną w ciele, a ponadto ma wpływ na naprawę tkanek,

– niedobór złożonych węglowodanów, które regulują uczucie sytości oraz głodu. Mają również wpływ na poprawę perystaltyki jelit. Niedobory mogą zatem doprowadzić do spadku energii i poczucia głodu,

– niedobór witaminy B12, co może skutkować zmianami w obrębie układu pokarmowego, a nawet uszkodzeniem nerwów, a więc podczas stosowania diety, konieczne jest wykonywanie szczegółowych badań krwi,

– niedobór NNKT, czyli kwasów omega-3 i omega-6. To właśnie one są konieczne do tego, aby poszczególne organy w ciele człowieka funkcjonowały w odpowiedni sposób.

Dieta zasadowa wzbudza wiele kontrowersji

W dzisiejszych czasach powszechnie mówi się o tym, że nie istnieje coś takiego jak zakwaszenie organizmu. Z kolei sama kwasica metaboliczna może być jedynie skutkiem różnorodnych schorzeń, takich jak alkoholizm czy cukrzyca. Dietetycy wskazują, że dieta zasadowa może przynosić dobre rezultaty, ponieważ opiera się na rezygnacji z przetworzonej żywności, a także spożywaniu dużej liczby różnorodnych, świeżych warzyw i owoców, co powinno być podstawą dla każdej osoby, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, a także zrzucić zbędne kilogramy.

To musisz wiedzieć, jeżeli chcesz postawić na alkaliczną dietę

Alkaliczna dieta ma wielu zwolenników. Jeżeli chcesz na nią przejść, musisz wiedzieć parę rzeczy. Przede wszystkim jest dość podobna do diety wegańskiej, jednak w tym przypadku należy całkowicie odrzucić żywność wysoce przetworzoną, a więc również wszelkiego rodzaju fast-foody. Jeżeli poszczególne posiłki będą właściwie zbilansowane, nie ma obaw, że będzie ona miała negatywny wpływ na organizm człowieka. Najważniejsze jest zatem to, żeby zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Jeżeli chodzi o oczyszczające właściwości diety, to tak naprawdę nie są one naukowo potwierdzone, a więc trudno powiedzieć, czy są prawdą. Na pewno może to być swego rodzaju wsparcie organizmu, a wszystko po to, żeby sprawniej usuwał on toksyny z ciała człowieka. Musisz jednak wiedzieć o tym, że na pewno nie jest to metoda leczenia kwasicy.

Czy w ten sposób można zrzucić zbędne kilogramy? Oczywiście, że tak. Tego typu jadłospis może być naprawdę bardzo korzystny dla zdrowia człowieka. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim kierować się potrzebami własnego ciała. Dzięki temu przekonasz się, że tego typu jedzenie może być dla Ciebie również prawdziwą przyjemnością, a przede wszystkim przyniesie ogrom korzyści dla Twojego zdrowia. Oczywiście absolutną podstawą będą w tym przypadku podstawowe, regularne badania, które warto wykonywać co jakiś czas.

Poznaj naszą ofertę