Dieta dla mózgu. Co jeść by wesprzeć pracę mózgu?

11/11/2023

Joanna Adamczyk

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Wpływ diety na funkcje mózgu jest jednym z najbardziej fascynujących obszarów badań z zakresu zdrowia i odżywiania. Mózg to centralny narząd naszego ciała, który steruje naszymi myślami, emocjami, pamięcią i zdolnościami poznawczymi. Jego właściwa praca jest kluczowa nie tylko dla naszego codziennego funkcjonowania, ale także dla ogólnego stanu zdrowia.

Odpowiednie odżywianie może znacząco wpłynąć na zdolność mózgu do przetwarzania informacji, zapamiętywania, kreatywności, a także na ogólny stan emocjonalny. W tym artykule przyjrzymy się, jakie składniki odżywcze i produkty spożywcze mogą wspierać pracę naszego mózgu oraz jakie nawyki żywieniowe mogą pomóc utrzymać go w dobrej formie. Dowiedz się, jak stworzyć „dietę dla mózgu” i jakie korzyści może przynieść Twojej zdolności intelektualnej i emocjonalnej.

Dieta zdrowa dla mózgu – co jeść?

W badaniach nad wpływem diety na mózg szczególnie istotne jest zrozumienie, że to, co spożywamy, ma znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego.Poniżej znajdziesz kilka kluczowych składników odżywczych i produktów spożywczych, które można uwzględnić w diecie, aby wesprzeć zdrową pracę mózgu:

 • Omega-3 – kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w rybach, orzechach włoskich, nasionach lnianych i olejach roślinnych, są niezwykle ważne dla mózgu. Pomagają w utrzymaniu elastyczności błon komórkowych i wpływają pozytywnie na zdolność myślenia, koncentrację oraz zapobiegają stanom zapalnym.

czy ryby są zdrowe

 • Antyoksydanty – owoce i warzywa bogate w antyoksydanty, takie jak jagody, gorzka czekolada, orzechy, szpinak czy brokuły, pomagają w ochronie komórek mózgowych przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym. Dzięki temu wspierają zdolność mózgu do zachowania długotrwałej ostrości umysłu.
 • Białko – wprowadzając do diety zdrowe źródła białka, takie jak drób, ryby, jaja czy roślinne źródła białka, wspieramy produkcję neuroprzekaźników, które są niezbędne do przekazywania informacji w mózgu. Białko jest kluczowe dla poprawy funkcji pamięci i koncentracji.
 • Kofeina – w umiarkowanych ilościach, kofeina zawarta w kawie i herbacie może poprawić uwagę, koncentrację i reakcje poznawcze. Jednak warto pamiętać, że nadmiar kofeiny może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak problemy ze snem.
 • Błonnik – spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa, pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, co jest istotne dla utrzymania stałego poziomu energii dostarczanej mózgowi.
 • Witaminy i minerały – witaminy z grupy B (szczególnie B6, B9, B12), witamina D oraz minerały takie jak magnez, żelazo i cynk odgrywają kluczową rolę w procesach metabolicznych mózgu. Dlatego warto dbać o odpowiednie dostarczenie tych składników z dietą lub suplementacją.
 • Woda – nawodnienie jest niezwykle istotne dla pracy mózgu. Brak odpowiedniej ilości płynów może prowadzić do spadku koncentracji i problemów z pamięcią.

jak dbać o prawidłowe nawodnienie

W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej każdemu z tych składników i przedstawimy konkretne produkty spożywcze, które można włączyć do codziennej diety, aby wesprzeć pracę mózgu.

Miedź

Miedź to mikroelement, który jest niezwykle istotny dla zdrowia, w tym również dla właściwej pracy mózgu. Jest ona zaangażowana w szereg procesów biologicznych, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego układu nerwowego.

 • Synteza neuroprzekaźników – miedź odgrywa istotną rolę w syntezie neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina. Te substancje chemiczne są niezbędne do prawidłowego przekazywania sygnałów między komórkami nerwowymi. Dzięki temu miedź wpływa na naszą zdolność do regulacji nastroju, emocji oraz utrzymania odpowiedniej koncentracji.
 • Ochrona przed stresem oksydacyjnym – miedź jest składnikiem aktywnym wielu enzymów przeciwutleniających, które pomagają w ochronie komórek mózgowych przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych, dlatego dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości miedzi jest istotne dla utrzymania zdrowego mózgu.
 • Przeciwdziałanie neurodegeneracji – badania sugerują, że odpowiednia podaż miedzi może wpłynąć na redukcję ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Miedź wpływa na procesy zapalne w mózgu i może pomagać w zachowaniu jego funkcji poznawczych na odpowiednim poziomie.

Aby zapewnić odpowiednią podaż miedzi w diecie, można sięgnąć po następujące produkty spożywcze:

 • Orzechy – orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca oraz orzechy brazylijskie
 • Nasiona – nasiona dyni i słonecznika
 • Mięso – drób, jagnięcina oraz wątróbka drobiowa
 • Owoce morza – skorupiaki, takie jak krewetki i homary
 • Czekolada gorzka

Warto jednak pamiętać, że zbyt duża podaż miedzi może być szkodliwa, dlatego zrównoważona dieta jest kluczowa. Osoby, które są niepewne, czy dostarczają wystarczająco miedzi z dietą, mogą skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej suplementacji. Odpowiednia ilość miedzi w diecie może przyczynić się do utrzymania zdrowego mózgu oraz jego optymalnej wydajności.

Cynk

Cynk to kolejny mikroelement, którego znaczenia dla mózgu i funkcji poznawczych nie można przecenić. Ten pierwiastek śladowy odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych, które wpływają na zdolności umysłowe i zdrowie psychiczne. Zobacz, dlaczego cynk jest istotny dla mózgu oraz jakie produkty spożywcze warto uwzględnić w diecie, aby dostarczyć odpowiednią ilość:

 • Cynk bierze udział w procesie syntezy wielu neuroprzekaźników, w tym glutaminianu i gamma-aminomasłowego (GABA). Neuroprzekaźniki te są istotne dla komunikacji między komórkami nerwowymi i wpływają na nastrój, koncentrację i zdolność przetwarzania informacji.
 • Cynk jest związany z procesem tworzenia i przywracania wspomnień. Badania sugerują, że odpowiednia podaż cynku może poprawić zdolność do uczenia się i pamiętania.
 • Podobnie jak miedź, cynk jest ważnym antyoksydantem, który pomaga w ochronie komórek mózgowych przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym.
 • Cynk może wpływać na poziom serotoniny, która jest związana z regulacją nastroju. Niedobór cynku może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i lęk.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość cynku, warto włączyć do diety następujące produkty spożywcze:

 • Mięso – wołowina, drób oraz wieprzowina
 • Ryby – dorsz, tuńczyk i łosoś
 • Nasiona – nasiona dyni i słonecznika
 • Owoce morza – kraby, ostrygi i homary
 • Nabiał – produkty mleczne, takie jak jogurt czy ser
 • Orzechy i ziarna – migdały, orzechy nerkowca, płatki owsiane oraz pełnoziarniste produkty zbożowe

Podobnie jak w przypadku miedzi, ważne jest, aby utrzymać równowagę w dostarczaniu cynku, ponieważ zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Osoby, które obawiają się niedoboru cynku lub mają specjalne potrzeby dietetyczne, powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dostosowania swojej diety lub ewentualnej suplementacji.

Żelazo

Żelazo to kolejny istotny składnik odżywczy, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Jest on niezbędny do wielu procesów metabolicznych oraz dostarczania tlenu do komórek, w tym komórek nerwowych. Poniżej omówimy, dlaczego żelazo jest ważne dla zdrowia mózgu oraz jakie produkty spożywcze warto uwzględnić w diecie, aby dostarczyć odpowiednią ilość tego pierwiastka:

 • Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, białka zawartego w czerwonych krwinkach, które transportuje tlen z płuc do tkanek, w tym do mózgu. Odpowiedni poziom tlenu jest kluczowy dla funkcji poznawczych i koncentracji.
 • Żelazo bierze udział w procesie produkcji energii w komórkach, w tym w neuronach. Dostarcza energii niezbędnej do pracy mózgu, a niedobór żelaza może prowadzić do zmęczenia i spadku wydolności umysłowej.
 • Podobnie jak miedź i cynk, żelazo pełni funkcję antyoksydanta, pomagając w ochronie komórek mózgowych przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym.

dieta w niedokrwistości

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość żelaza, warto uwzględnić w diecie następujące produkty spożywcze:

 • Mięso – czerwone mięso, takie jak wołowina i jagnięcina, jest bogate w żelazo hemowe, które jest łatwo przyswajalne przez organizm.
 • Drożdże piwne – drożdże piwne to jedno z najbogatszych źródeł żelaza spośród produktów roślinnych.
 • Warzywa liściaste – szpinak, jarmuż, rukola i boćwina zawierają żelazo niehemowe, które jest dostarczane przez rośliny.
 • Orzechy i nasiona – orzechy włoskie, pestki dyni i nasiona słonecznika
 • Produkty pełnoziarniste – pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak kasza gryczana i płatki owsiane
 • Owoce suszone – figi i rodzynki

Warto pamiętać, że istnieją dwa główne rodzaje żelaza: hemowe (pochodzące z produktów mięsnych) i niehemowe (pozyskiwane z produktów roślinnych). Żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne przez organizm. Osoby będące na dietach wegetariańskich lub wegańskich mogą potrzebować większej ilości żelaza niehemowego i powinny dbać o odpowiednią różnorodność żywieniową oraz monitorować poziom żelaza we krwi.

Witamina D

Witamina D, znana również jako „witamina słoneczna”, odgrywa istotną rolę w zdrowiu mózgu i funkcjach poznawczych. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która ma wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia, w tym pracę układu nerwowego. Poniżej dowiesz się, dlaczego witamina D jest ważna dla mózgu oraz jakie produkty spożywcze i źródła warto uwzględnić w diecie, aby dostarczyć odpowiednią ilość tej witaminy:

 • Witamina D jest zaangażowana w produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika znanego jako „hormon szczęścia”. Odpowiedni poziom serotoniny jest kluczowy dla regulacji nastroju, a niedobór witaminy D może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia depresji.
 • Witamina D odgrywa rolę w procesach myślowych i funkcjach poznawczych. Badania sugerują, że odpowiednia podaż witaminy D może wpływać na poprawę zdolności intelektualnych, koncentrację i funkcje pamięci.
 • Witamina D ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co pomaga chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, warto uwzględnić w diecie następujące produkty spożywcze i źródła:

 • Ryby tłuste – takie jak łosoś, tuńczyk i makrela
 • Jaja – zwłaszcza żółtko jaja
 • Produkty mleczne i mleko – mleko, jogurt i ser mogą być wzbogacone w witaminę D
 • Wątróbka – wątróbka drobiowa zawiera witaminę D.
 • Suplementy – w okresie jesienno-zimowym, suplementacja witaminą D jest konieczna. Warto skonsultować się z lekarzem w celu określenia odpowiedniej dawki.

Najważniejszym źródłem witaminy D dla naszego organizmu jest ekspozycja na światło słoneczne, ponieważ skóra w reakcji na promieniowanie UVB produkuje tę witaminę. Dlatego ważne jest, aby regularnie przebywać na słońcu, jednak z umiarem, aby unikać nadmiernego wystawiania skóry na działanie promieniowania UV. Dostosowana dieta i zdrowy tryb życia, w tym regularne kontrolowanie poziomu witaminy D we krwi, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego mózgu oraz dobrej kondycji ogólnego zdrowia.

witamina d

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze stanowią kluczowy element diety, który może znacząco wpłynąć na zdrowie mózgu i ogólną kondycję organizmu. Są to substancje, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym, który może być szkodliwy dla układu nerwowego.

 • Przeciwutleniacze pomagają w neutralizacji wolnych rodników, które mogą uszkadzać te komórki, co jest istotne dla zdrowia mózgu.
 • Badania sugerują, że dieta bogata w przeciwutleniacze może wpływać na poprawę funkcji poznawczych, w tym pamięci, koncentracji i zdolności intelektualnych.
 • Niektóre choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, wiążą się ze stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek nerwowych. Przeciwutleniacze mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia tych chorób.

Aby wprowadzić więcej przeciwutleniaczy do swojej diety, warto uwzględnić następujące produkty spożywcze:

 • Owoce jagodowe – jagody, takie jak borówki, maliny, truskawki i czarne jagody, są znane z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.
 • Ciemna czekolada – ciemna czekolada zawiera kakao, które jest bogate w przeciwutleniacze. Wybieraj czekoladę o wyższej zawartości kakao.
 • Warzywa zielone liściaste – szpinak, jarmuż, boćwina i rukola to dobre źródła przeciwutleniaczy.
 • Orzechy – orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca oraz orzechy laskowe zawierają przeciwutleniacze.
 • Czerwona fasola
 • Herbata zielona – zielona herbata zawiera katechiny, które są silnymi przeciwutleniaczami
 • Czerwone wino – w umiarkowanych ilościach czerwone wino dostarcza przeciwutleniaczy, zwłaszcza resweratrolu.

Łącząc różne produkty spożywcze bogate w przeciwutleniacze, można zwiększyć korzyści dla zdrowia mózgu i całego organizmu. Przeciwutleniacze stanowią ważny element zdrowej diety wspierającej pracę mózgu i ogólny stan zdrowia.

Jaka dieta źle wpływa na mózg?

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie mózgu, i niektóre nawyki żywieniowe mogą negatywnie wpływać na jego pracę. Oto kilka przykładów diet, które mogą niekorzystnie wpływać na zdolności umysłowe i funkcje poznawcze:

 • Dieta uboga w składniki odżywcze – dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białko i kwasy tłuszczowe omega-3, może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, które są istotne dla funkcji mózgu. Niedobory te mogą wpływać na pogorszenie koncentracji, problemy z pamięcią i ogólną wydolność umysłową.
 • Dieta bogata w przetworzoną żywność – dieta oparta głównie na przetworzonej żywności, takiej jak fast foody, słodycze, napoje gazowane i produkty wysoko przetworzone, może zawierać dużą ilość szkodliwych substancji, takich jak sztuczne barwniki, konserwanty i nadmiar cukru. To może prowadzić do problemów z koncentracją, nadmiernego zmęczenia i obniżonych zdolności poznawczych.
 • Nadmiar cukru i wysoki indeks glikemicznydieta bogata w cukry proste i produkty o wysokim indeksie glikemicznym może prowadzić do gwałtownych wzrostów i spadków poziomu cukru we krwi, co może wpływać na niestabilność nastroju, problemy z koncentracją oraz wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
 • Nadmiar tłuszczów nasyconych i trans – dieta obfita w tłuszcze nasycone i trans, takie jak te zawarte w fast foodach, smażonych potrawach i niezdrowych przekąskach, może wpływać na wzrost poziomu cholesterolu, co jest szkodliwe zarówno dla serca, jak i zdolności intelektualnych.
 • Nadmiar alkoholu i palenie papierosów – nadużywanie alkoholu i palenie papierosów są szkodliwe dla zdrowia ogólnego, a także negatywnie wpływają na pracę mózgu. Mogą prowadzić do problemów z pamięcią, obniżonej wydolności umysłowej i ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.
 • Brak nawodnienia – nawadnianie jest kluczowe dla funkcji mózgu, a brak odpowiedniej ilości płynów może prowadzić do spadku koncentracji, pogorszenia zdolności poznawczych oraz problemów z pamięcią.

Warto zauważyć, że zdrowa dieta jest istotna dla ogólnego zdrowia, w tym zdrowia mózgu. Zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, przeciwutleniacze, zdrowe tłuszcze i białko, może wspierać pracę mózgu, zdolności intelektualne i zdrowie psychiczne. Dlatego ważne jest, aby świadomie wybierać produkty spożywcze i unikać diet, które mogą negatywnie wpływać na mózg i ogólną kondycję organizmu.

Materiały źródłowe:

 1. Sue Radd-Vagenas, Shantel L Duffy, Sharon L Naismith, Bruce J Brew, Victoria M Flood, Maria A Fiatarone Singh, Effect of the Mediterranean diet on cognition and brain morphology and function: a systematic review of randomized controlled trials, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 107, Issue 3, March 2018, Pages 389–404, https://doi.org/10.1093/ajcn/nqx070
 2. Mind diet – what we know about its effectiveness. Wieczorowska-Tobis K., Suwalska A., Postępy Diet w ger i ger. 2016, 1:5-8.
 3. World Health Organization. (‎2022)‎. Optimizing brain health across the life course: WHO position paper. World Health Organization, https://www.who.int/publications/i/item/9789240054561, dostęp: 29.10.2023r