Dieta koktajlowa – zasady, efekty

12/09/2024

Agnieszka Kulesiak

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Czy kiedykolwiek szukałeś w internecie informacji o tym, jak szybko schudnąć? Jeśli tak, prawdopodobnie jednym z wyników wyszukiwania była właśnie dieta koktajlowa znana również jako dieta smoothie czy „body reset”, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom i efektom tej diety. Czy faktycznie może ona być sposobem na skuteczne i szybkie odchudzanie?

Na czym polega dieta koktajlowa?

Dieta koktajlowa zdobywa coraz większą popularność, jako alternatywna metoda odchudzania. Podstawę diety stanowią koktajle, które zastępują tradycyjne posiłki. Dzielą się one na trzy rodzaje – białe, czerwone oraz zielone. Białe koktajle bazują na produktach mlecznych, takich jak jogurt, mleko, kefir czy maślanka. Ten rodzaj koktajli w diecie pojawia się rano – zastępując śniadanie. Czerwone koktajle, złożone z czerwonych warzyw (np. papryka, pomidory) i czerwonych owoców (tj. wiśnie czy truskawki) najczęściej są stosowane jako zamienniki obiadu. Odpowiednikami kolacji są zielone koktajle, w których skład wchodzą zielone warzywa takie jak jarmuż czy szpinak.

Etapy diety koktajlowej

Powstało wiele wariantów diety koktajlowej, które przez lata ulegały różnym modyfikacjom dotyczącym czasu stosowania diety oraz jej etapów. Jedną z bardziej znanych, jest dieta zapoczątkowana przez Harleya Pasternaka. Dieta koktajlowa zgodnie z jego założeniami trwa 15 dni i składa się z trzech etapów. W pierwszej fazie diety koktajlowej trzy główne posiłki tzn. śniadanie, obiad i kolację, zastępujemy koktajlami. Dozwolone jest spożycie dwóch przekąsek, które powinny mieć około 150 kilokalorii. Faza druga rozpoczyna się w 6 dniu stosowania diety. Dopuszcza się w niej dwa koktajle dziennie, jeden stały posiłek oraz dwie przekąski. W dniach od 11 do 15 trwa ostatni, trzeci etap, w którym koktajle są ograniczone do jednego, pojawiają się dwa stałe posiłki i dwie przekąski.

Dieta koktajlowa – produkty wskazane i przeciwwskazane

W diecie koktajlowej wskazane jest spożywanie niemal wszystkich warzyw i owoców, a także produktów mlecznych, które zwiększają wartość odżywczą koktajlu.

W diecie koktajlowej należy zrezygnować z produktów takich jak:

  • tłuste rodzaje mięs,
  • słodycze,
  • produkty wysoko przetworzone, oraz produkty typu „fast food”,
  • Ograniczeniu podlegają również napoje zawierające kofeinę.

Efekty diety koktajlowej

Na diecie koktajlowej prawdopodobnie schudniesz, jednak będzie to krótkoterminowy spadek masy ciała, związany głównie z utratą wody z organizmu, a nie tkanki tłuszczowej. Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących skuteczności stosowania diety koktajlowej, stąd określenie długoterminowych skutków i efektów tej diety jest trudne. Długoterminowa utrata masy ciała nie jest pewna, ponieważ po 15 dniach stosowania diety koktajlowej, przy ponownym wprowadzaniu stałych posiłków do diety, najprawdopodobniej odzyskasz utracone kilogramy. Dieta koktajlowa nie jest skutecznym rozwiązaniem w długoterminowej kontroli masy ciała.

Czy dieta koktajlowa jest zdrowa?

Dieta koktajlowa, nawet mimo krótkiego czasu stosowania, może nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne. Koktajl może być świetnym dodatkiem do codziennej diety, pozwalającym na zwiększenie dziennego spożycia warzyw i owoców jednak nie warto zastępować głównych posiłków koktajlami. Mimo że dostarczają do Twojego organizmu cenne witaminy i składniki mineralne, nie zastąpią pełnowartościowego posiłku. Dieta koktajlowa jest dietą niskoenergetyczną co w połączeniu z płynną konsystencją większości posiłków, może doprowadzić do wystąpienia napadów głodu, osłabienia, senności, zmęczenia i rozregulowania mechanizmów głodu i sytości. Zwolennicy diety koktajlowej podkreślają, że dieta znajduje swoje zastosowanie w detoksykacji organizmu. Jeśli szukasz zrównoważonego podejścia, które łączy w sobie pełnowartościowe posiłki i zdrowe koktajle, idealnym wyborem może być dieta Slim, hashimoto, niskie iG i wiele, wiele innych od TIM Catering. Oprócz smacznych dań, zawiera ona również koktajle i soki, które wspierają zdrowy tryb życia bez rezygnacji z niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu możesz cieszyć się zaletami koktajli bez ryzyka negatywnych skutków diety opierającej się wyłącznie na płynnych posiłkach.

Warto tutaj zaznaczyć, że prawidłowo funkcjonujący organizm za pomocą układu wydalniczego oraz wątroby najlepiej usuwa z organizmu szkodliwe substancje. Dodatkowo dieta koktajlowa, która wiąże się ze spożywaniem głównie posiłków w formie płynnej, może wpłynąć negatywnie na proces trawienia.

Źródła:

  • McGill B, Grunseit AC, Phongsavan P, Harper C, O’Hara BJ. Meal replacement soups and shakes: do they have a place in public health practice to manage weight loss? Public Health Res Pract. 2021;31(1):e30012002.
  • https://health.usnews.com/best-diet/body-reset-diet (dostęp 8.06.2024)
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320473 (dostęp 8.06.2024)

Poznaj naszą ofertę