Zatrzymywanie wody w organizmie

27/04/2022

Woda jest elementem niezbędnym w naszym organizmie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to składnik naszego organizmu w przeważającej większości. Jednym z powodów, dla których woda zatrzymuje się w organizmie jest brak odpowiedniego nawodnienia. Wpływ na to ma głównie tryb życia – siedząca praca, a także niektóre choroby. Co robić jeśli dotyczy nas ten problem?

Co wskazuje na zatrzymywanie się wody w organizmie?

Woda w organizmie występuje naturalnie i do codziennego funkcjonowania jest niezbędna. Problem pojawia się jednak gdy mamy do czynienia z jej nadmiarem wynikającym z zatrzymywania się. Zazwyczaj tego typu zjawisko daje objawy w postaci opuchlizny lokalizującej się w okolicy warg czy kostek. Przyczyn takich dolegliwości jest wiele ale jedną z najczęściej powtarzających się jest brak odpowiedniego nawodnienia. Nadmiar wody w organizmie może dotyczyć również osób spożywających leki czy też zmagających się z różnymi chorobami. Zatrzymywanie wody w organizmie w przypadku kobiet jest procesem naturalnym w okresie poprzedzającym miesiączkę co jest związane z funkcjonowaniem hormonów.

Zastanawiając się nad tym jak pozbyć się wody z organizmu dobrze jest skupić się także na jej podstawowych funkcjach. Jest to składnik w dużej mierze budujący nasz organizm, co za tym idzie jej działanie jest obszerne. Przede wszystkim woda przyczynia się do utrzymywania temperatury naszego ciała na stałym poziomie. Odpowiada również za usuwanie toksyn oraz szkodliwych substancji z ciała. Nasz organizm mimo takich właściwości wody nie ma możliwości jej magazynowania dlatego w razie dużej utraty wody należy na bieżąco ją uzupełniać.

Woda poza właściwościami czysto zdrowotnymi wpływa również w bezpośredni sposób na nasze samopoczucie. Osoby wystarczająco nawodnione nie mają problemu ze zmęczeniem czy złym nastrojem. Ich cera oraz włosy są w dobrym stanie. Pozbycie się wody z organizmu powinno zatem odbywać się w momencie jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy związane z nadmiarem wody. W przeciwnym razie może dojść do pogorszenia samopoczucia, uczucia dezorientacji i dużego pragnienia. Pojawi się bez wątpienia suchość w ustach, a także wiele innych, męczących dolegliwości.

Po czym poznać, że dotyczy nas problem zatrzymywania się wody w organizmie?

Objawy nadmiaru wody w organizmie to przede wszystkim pojawiające się obrzęki miejscowe. Ich charakter może być różny. Mogą występować wyłącznie w określonej porze dnia, przykładowo po obudzeniu się ale mogą także być trwałe. Zdarza się, że występująca opuchlizna odbiera komfort funkcjonowania. Ubrania, które nosiliśmy do tej pory mogą okazać się zbyt małe. Pojawiają się trudności z poruszaniem. Osoby, u których stwierdza się nadmierne nawodnienie organizmu często skarżą się także na ból głowy, trudności ze skoncentrowaniem się, zawroty, senność. Mogą być również trudności z utrzymaniem stałej wagi.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

 • Zwiększenie się ciśnienia w komórkach limfatycznych, a co za tym idzie zaburzenia transportu limfy
 • Nadmierna ilość sodu w diecie bądź zbyt mała ilość potasu. Te oba składniki są w bezpośredni sposób odpowiedzialne za gospodarkę wodną. Problemy o takim charakterze występują zazwyczaj u osób stosujących niezdrową dietę
 • Zbyt mała ilość białka w jadłospisie
 • Nieodpowiednia ilość sportu, co skutkuje zbyt wolnym przepływem krwi
 • Siedzący tryb życia
 • Ciąża, a przede wszystkim jej końcowy etap
 • Niektóre leki.

Zatrzymywanie wody w organizmie przyczyny są różne. Zdarza się, że powody, dla których dotyka nas ten problem nie powinny nas niepokoić. Przede wszystkim za ilość wody w naszym ciele odpowiedzialne są hormony, które odpowiadają za proces wydalania. Szczególnie kobiety mogą dotknąć problemy zatrzymywania się wody w organizmie w okresie miesiączkowania. Towarzyszy temu obrzęk zlokalizowany na brzuchu czy klatce piersiowej. Usuwanie wody z organizmu może być niezbędne także w przypadku gdy wody spożywamy zbyt mało. Ma to związek z naturalną funkcją obronną organizmu, który przy zbyt długich niedoborach rozpoczyna magazynowanie.

Czy nadmiar wody w ciele może wskazywać na choroby?

Eliminacja wody z organizmu wynikająca z jej nadmiaru w niektórych przypadkach powinna nas zainteresować. Zbyt długie utrzymywanie się takiego stanu może również świadczyć o tym, że nasz organizm walczy z chorobami. Do najczęstszych chorób wywołujących zatrzymywanie wody zalicza się:

 • Choroby związane z pracą układu krwionośnego
 • Choroby nerek, zarówno zapalne jak również przewlekłe
 • Choroby wątroby – w tym przypadku obrzęk zauważalny jest w okolicach brzucha
 • Chora tarczyca daje objawy właśnie w postaci zatrzymywania się wody w nogach oraz pod oczami.

W takich przypadkach jak usunąć nadmiar wody z organizmu to kwestia związana również z koniecznością wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Jeśli zatem pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości mogące wskazywać na to, że występuje woda w organizmie jak się pozbyć najlepiej jest przeprowadzić szczegółowe badania. Lekarz na podstawie przedstawionych symptomów zleci konkretne badania, dzięki którym znajdzie się przyczynę problemu. Poza zmianą dotychczasowych nawyków niekiedy niezbędne okazuje się również leczenie farmakologiczne.

Jakie są skuteczne sposoby usuwania wody z organizmu?

Pozbyć się wody z organizmu można przede wszystkim wprowadzając do swojego życia odpowiednie nawyki żywieniowe. W pierwszej kolejności dobrze jest znaleźć przyczynę takiego stanu, a przede wszystkim tego z jakiego powodu dotykają nas obrzęki. Najważniejszą kwestią staje się później zastosowanie odpowiedniego jadłospisu. Pomocne w takich okolicznościach jest spożywanie większej ilości produktów surowych czyli owoców i warzyw. Dostarczy się tym samym minerałów oraz witamin mających działanie antyoksydacyjne. Dieta powinna również być bogata w składniki takie jak sód, potas czy błonnik. Dobrze jest całkowicie zrezygnować z żywności przetworzonej gdyż nie ma ona żadnego pozytywnego wpływu i sprawia, że zatrzymywanie wody w organizmie w ciąży nie ustępuje. Jest to związane przede wszystkim z dużą zawartością soli oraz przypraw.

Pozbycie nadmiaru wody z organizmu zależy od posiadanych nawyków żywieniowych. W dzisiejszych czasach wciąż dużo osób sięga po gotowe przysmaki, które wcale nie mają w sobie żadnych dobrych właściwości czy składników odżywczych. O wiele lepszym wyborem będą zdrowe zamienniki. Poza tym dobrze jest zadbać o to, aby do naszego organizmu dostarczana była wystarczająca ilość wody. Przyjmuje się, że każdego dnia powinno się wypijać około 30ml na kilogram masy ciała. Wartość ta zwiększa się w okresie letnim, kiedy to jesteśmy o wiele bardziej podatnym na pocenie się. Chcąc nabrać nawyku picia wody regularnie dobrze jest zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Istotną rolę w tym jak usunąć wodę z organizmu ma również sport. Aktywność fizyczna przyczynia się do tego, że w naszym organizmie nie dochodzi do żadnych przestojów, a limfa oraz krew jest bezproblemowo transportowana. W dzisiejszych czasach dostęp do sportów i dyscyplin jest szeroki. Nie trzeba od razu iść na siłownie. Można natomiast rozpocząć od krótkich treningów czy też spacerów. Polecana jest jazda rowerem, pływanie oraz bieganie. Najważniejsze jest, aby przenieść się z siedzącego trybu życia na aktywny i poświęcać sportowi chociaż 40 minut dziennie. Regularność w tej kwestii spowoduje, że już po kilku tygodniach obrzęki przestaną dokuczać.

Jak ułożyć dietę na pozbycie się wody?

Tworzenie diety w przypadku nadmiaru wody w organizmie nie powinno wiązać się ze zbyt dużymi trudnościami. W przypadku takiego jadłospisu nie ma zbyt dużo ograniczeń, dzięki czemu pole do tworzenia dań jest bardzo duże. Dobrze jest konstruując dietę zadbać także o inne podstawy żywienia takie jak dobranie ilości kalorii zgodnie z zapotrzebowaniem czy też zawarcie w każdym posiłku produktów z trzech grup: białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Takie połączenie sprawi, że zachowa się bardzo dobre samopoczucie, a także utrzyma się sylwetkę w idealnym stanie. Zastąpienie żywności przetworzonej wariantami naturalnymi wpłynie także na poprawę cery oraz włosów.

Niektóre osoby mimo tego, iż wiedzą w jaki sposób stworzyć sobie menu nie mają na to czasu. Na szczęście nie jest to powód, dla którego należy rezygnować z efektów i walki o lepsze samopoczucie. Takie osoby powinny zdecydować się na catering Wrocław czyli opcję w pełni tworzoną przez specjalistów. Są to dietetycy oraz kucharze mający bardzo duże doświadczenie i dążący do tego, aby jak najwięcej osób mogło cieszyć się dobrymi daniami. Dieta pudełkowa zawsze realizowana jest w sposób indywidualny co oznacza, że każdy może otrzymać to na co ma ochotę. Jest to świetna informacja dla osób, które na co dzień zmagają się z nietolerancjami bądź po prostu nie przepadają za niektórymi produktami. Dietetycy tworzący plan żywienia z pewnością zadbają również o wystarczający poziom nawodnienia.