BMI – co to jest i jak go obliczyć?

14/11/2021

Dieta w codziennym życiu ma kluczowe znaczenie w tym jak wyglądamy czy też jak się czujemy. Każdy człowiek niezależnie od wieku dąży do tego, aby prezentować się atrakcyjnie. Przy tym wszystkim nie należy jednak zapominać o swoim zdrowiu. Najważniejsze jest, aby określić jadłospis zgodnie z tym czego potrzebuje nasz organizm. W celu ułatwienia tego zadania stworzono narzędzie w postaci bmi wzór. Jest to wskaźnik, dzięki któremu na podstawie podanych przez nas wartości odnośnie wagi czy też wzrostu jesteśmy w stanie określić czy nasza waga jest odpowiednia. Tego typu wskaźnik używany jest już od wielu lat i pierwszy raz spotkać się można z nim już w szkole podstawowej gdzie wykonywane są cykliczne bilanse. Obliczenia bmi nie są niczym skomplikowanym. Zasada tego wskaźnika opiera się na obserwacji statystyka, który zauważył, że masa człowieka rośnie wraz z jego wzrostem. Nic więc dziwnego, że właśnie nasz wzrost jest jedną ze składowych tego obliczenia. Odpowiednia waga do wzrostu gwarantuje nam nie tylko dobre samopoczucie ale również zdrowie. Osoby, których bmi norma nie jest odpowiednie powinny skonsultować się ze specjalistami, aby stworzyć odpowiedni plan działania. Nadwaga może być bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które to będzie rzutowało na zwiększenie się ryzyka różnych dolegliwości. Osoby posiadające wysoki wskaźnik bmi mogą narzekać z powodu braku energii, problemów ze stawami czy w zaawansowanej otyłości także z poruszaniem się. Odwrotna sytuacja także nie jest niczym korzystnym. Spora niedowaga może prowadzić do poważnych problemów jeśli chodzi o funkcjonowanie całego organizmu. Przyczyn takich okoliczności można szukać w zaburzeniach odżywiania, które występują u coraz większej ilości młodzieży i nie tylko.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak obliczyć bmi i wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i nie wymaga posiadania wyjątkowej wiedzy. W całym procesie bierze się pod uwagę trzy kluczowe informacje, do których jesteśmy w stanie dotrzeć sami. We wzorze wykorzystywana jest nasza waga, wzrost i płeć. Ostatni czynnik jest niezwykle istotny, ponieważ kobiety co do zasady charakteryzują się wyższym poziomem tkanki tłuszczowej natomiast mężczyźni tkanki mięśniowej. Mimo uzyskania podobnej wartości podział ilościowy tych tkanek będzie prezentował się zupełnie inaczej. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że to właśnie tkanka tłuszczowa jest głównym powodem występowania chorób. Bardzo ryzykowne jest doprowadzanie do sytuacji, w której nasze narządy są otoczone tłuszczem. Jeśli chodzi o prawidłowe bmi to rozróżnia się kilka poziomów.Wszystkie wartości poniżej 18,5 będą świadczyć o tym, że dana osoba jest wychudzona. Przy wartości poniżej 16 mówi się już o wygłodzeniu i jest to bezpośredni stan zagrażający życiu. Wartości prawidłowe mieszczą się w granicach od 18,5 do 24,9. Idąc w górę również rozgranicza się kilka poziomów otyłości. Najbardziej niebezpieczna sytuacja to taka, w której kalkulator bmi pokazuje poziom ponad 40.Niestety w dzisiejszych czasach wcale nie tak trudno o tego typu wyniki. W społeczeństwie zauważa się rosnącą tendencję do otyłości, która wynika z zaniedbań lub nieleczonych schorzeń. Osoby, u których stwierdzi się zbyt duże odchylenia od tego jak wygląda prawidłowa waga do wzrostu dla swojego zdrowia oraz samopoczucia powinny udać się do specjalisty, który przedstawi propozycję leczenia. Im szybsza reakcja tym większe szanse powodzenia i uniknięcia chorób w przyszłości.

Zależność BMI od wieku oraz masy kostnej

Co to bmi wie obecnie prawie każdy ale niewielka ilość osób zdaje sobie sprawę z tego jak oddziałuje wiek na zmiany w tym zakresie. Na przestrzeni całego naszego życia nasze bmi będzie się zmieniać i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Duże znaczenie ma wiek, który doprowadza do sytuacji, w której zmniejsza się nasza zarówno masa mięśniowa jak również kostna. Nie mamy na to wpływu. W tym wieku dochodzi także do znacznego przyrostu masy tłuszczowej i najważniejsze jest to, aby tego typu wyniki interpretować w prawidłowy sposób. Czasami wartość jaką uzyskują osoby starsza może budzić zaniepokojenie ale w rzeczywistości wszystko jest w porządku. Jest to wynikiem tego, że do procesu jak obliczyć bmi nie bierze się pod uwagę procesu starzenia rzutującego na ostateczną wartość. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób mających tą samą masę ciała. Nie zawsze jest tak, że wyglądają one podobnie, a wynika to z tego, że w obliczaniu bmi nie uwzględnia się różnic między masą mięśniową czy kostną. Jest to ogólny wynik dlatego też osoby o tej masie mogą być zarówno wysportowane jak i otyłe według otrzymywanego wyniku BMI. Jest to zatem zawsze kwestia indywidualna i należy zwracać na to szczególną uwagę. Osoby wysportowane czasem mogą otrzymywać wynik, który świadczyłby o tym, że występuje u nich ryzyko otyłości czy cukrzycy, co nie ma nic wspólnego z prawdą. Osoby wysportowane cieszą się zawsze o wiele lepszym zdrowiem. Różnice w kwestiach wyników będą pojawiały się także jeśli chodzi o grubość naszych gości. Osoby o drobnej budowie, jak również te, które cieszą się mocniejszymi kośćmi muszą analizować swój wskaźnik także w tym kontekście.

Wskaźnik BMI u dzieci

Wskaźnik bmi został stworzony przede wszystkim z myślą o osobach dorosłych czyli takich, których proces rozwoju jest już na zaawansowanym etapie. To nie oznacza jednak tego, że waga nie jest kontrolowana także u dzieci. W ich przypadku stosuje się siatki centylowe mające za zadanie pomóc w określeniu poziomu rozwoju fizycznego. Sama zasada obliczania tych współczynników niewiele się różni to jednak analiza jest zróżnicowana. W przypadku najmłodszych osób koncentruje się przede wszystkim na odmiennościach jeśli chodzi o poziom tłuszczu pod względem płci czy sam wiek. Duże znaczenie ma także wzrost oraz to czy pod kątem wagi jest on prawidłowy. Regularne sprawdzanie czy mamy prawidłowe bmi jest niezwykle ważne i pozwala ocenić stan zdrowia. Chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany jeśli chodzi o wagę niezbędne jest zdecydowanie się na dietę. Osoby pragnące przytyć powinny bez wątpienia zwiększyć ilość węglowodanów w codziennym jadłospisie. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ konieczne jest poświęcenie większej uwagi i czasu na przygotowywanie posiłków. Odkąd istnieje catering dietetyczny każdy może jednak jeść to co lubi i to co pozwala mu osiągać oczekiwane rezultaty. Dzieje się tak, ponieważ dieta pudełkowa jest w całości przygotowywana przez specjalistów. Dietetycy mają ogromne doświadczenie w tym jak łączyć poszczególne składniki. Osoby decydujące się na taki wariant powinny jednak przedstawić swoje wymagania zarówno jeśli chodzi o preferencje kulinarne jak również ilość kalorii. W dzisiejszych czasach realne jest zamówienie gotowych posiłków także dla najmłodszych. Korzyścią płynącą z takiej alternatywy jest zwiększona ilość czasu, którą można zagospodarować na aktywność bądź ulubione czynności.