Catering dietetyczny do pracy

11/03/2023

Autorka: Agata Łabuda

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Pospieszne wyjście z domu, szybka kawa i batonik w biurze, a potem problemy z koncentracją w pracy, uczucie głodu i rozdrażnienie- znasz ten stan? Wiele osób na co dzień zapomina o swoich podstawowych potrzebach, czyli o jedzeniu zdrowych i smacznych posiłków, które są niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu. Tłumaczymy się brakiem czasu, pomysłów lub tym, że nie umiemy gotować. Z pomocą przychodzą cateringi dietetyczne, które oferują m.in. dania pudełkowe do pracy, czyli zestaw kilku pysznych posiłków do zabrania ze sobą do biura.

Dlaczego zdrowe odżywianie w pracy jest ważne?

Zdrowe odżywianie w pracy jest kluczowe dla zachowania koncentracji i dobrego samopoczucia przez cały dzień. Przez większą część tygodnia spędzamy średnio 8 godzin dziennie w pracy, więc potrzebujemy dużo energii, żeby ten czas był jak najbardziej efektywny. Nie ma znaczenia czy pracujemy przy biurku, czy jesteśmy cały czas w ruchu- obie te aktywności wiążą się z wydatkiem energetycznym, który powinien być stale zapewniony przez zdrową dietę. Najlepiej, gdyby posiłki były spożywane regularnie co 3-4h [1].

Warto zadbać o spożywanie śniadań. Nie każdy jest w stanie wygospodarować czas na śniadanie przed wyjściem z domu, a niektóre osoby nie mają po prostu rano ochoty na posiłek. W takim wypadku warto zabierać śniadania pudełkowe do pracy. Śniadanie najlepiej zjeść do 1-1,5h od wstania. Jedzenie śniadań sprzyja m.in. poprawie funkcji poznawczych i nastroju oraz lepszej koncentracji, zapamiętywaniu i kreatywności [1].

Kolejnym ważnym posiłkiem jedzonym w pracy jest lunch, który jest zazwyczaj najbardziej energetycznym posiłkiem w ciągu dnia. Nie należy go zatem pomijać, ponieważ dobrze zbilansowany obiad zapewni sytość na długo i wpłynie na dobre samopoczucie. Jeżeli jest taka możliwość warto zjadać obiad w stołówce pracowniczej w towarzystwie współpracowników, ponieważ taka chwilowa przerwa od obowiązków i oderwanie myśli może dodatkowo wpłynąć na efektywność pracy w drugiej połowie dnia. Jeżeli nie masz możliwości zamówienia zdrowych posiłków w miejscu pracy, możesz zamówić obiady pudełkowe z cateringu dietetycznego. 

Oprócz śniadania i obiadu, warto mieć pod ręką przekąskę, która szybko dostarczy brakującej energii. Może to być np. owsianka, jogurt pitny, domowe ciasto, świeży sok owocowy, owoc lub garść bakalii. Plusem takiej małej przekąski jest to, że konsumpcja nie zawiera wiele czasu i można ją zjeść nawet przy komputerze lub w drodze.

Nie można nie wspomnieć o kolejnym bardzo ważnym czynniku, który wpływa na dobre samopoczucie w pracy, czyli nawodnieniu! Wiele osób zapomina o regularnym piciu wody i innych płynów, przez co skarżą się na bóle głowy, zmęczenie i ogólne osłabienie. Podstawą wypitych płynów powinna być woda, ale można również skusić się na kawę, herbatę czy dobrej jakości sok. Należy jednak zrezygnować z gazowanych napojów wysokosłodzonych, które mogą niekorzystnie wpływać na wahania glukozy we krwi i znacząco zwiększać podaż przyjętych kalorii [1].

Dieta pudełkowa do pracy od TIM Catering

W TIM Catering mamy w ofercie dietę Office, która jest idealna dla osób zapracowanych. Catering dietetyczny do pracy to świetne rozwiązanie dla osób, które na czas pracy chcą mieć pyszne, różnorodne i zdrowe posiłki zawsze pod ręką. 

dieta office tim catering

Dieta Office składa się z 3 posiłków- II śniadania, obiadu i podwieczorku oraz świeżego soku owocowego. II śniadania w diecie Office są zawsze wytrawne, bogate w pełne ziarna zbóż, warzywa i białko. Obiady są bardzo różnorodne, mogą to być typowe polskie potrawy, ale także makarony, risotto, curry, zapiekanki czy buddha bowle. Podwieczorek zawiera słodkie propozycje np. owsiankę, domowe ciasteczka lub naleśniki, dzięki czemu zapobiega podjadaniu niezdrowych przekąsek np. sklepowych batoników czy ciasteczek. Dodatkowo, każdego dnia do posiłków dołączamy świeżo wyciskany sok, który jest bogaty w wiele witamin i minerałów oraz daje szybki zastrzyk energii. 

Dieta Office przykładowe menu

Nie wiesz czy dania pudełkowe do pracy to coś dla Ciebie? Poniżej przedstawiamy przykładowy dzień menu TIM Catering. Więcej informacji na temat tej diety możesz uzyskać na naszej stronie https://timcatering.pl/diety/office/

  • II śniadanie: Podpłomyk razowy z twarożkiem bazyliowym i warzywami
  • Obiad: Bułeczka bao z łososiem, cebulą, orzeszkami, sosem mango-chilli i surówką z czerwonej kapusty
  • Podwieczorek: Kokosowa orkiszanka z owocami tropikalnymi i chipsami kokosa
  • Sok: Świeży sok jabłkowo-wiśniowy z miętą

Źródła:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-zywienie-ma-wplyw-na-efektywnosc-w-pracy/ [dostęp 8.03.2023]