Czy morwa biała odchudza?

22/04/2024

Natalia Krawczyk

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Dietetyka, 2024

Morwa biała to drzewo, które pochodzi z Azji, a jej popularność związana jest z hodowlą jedwabników, które żywią się jej liśćmi. Jednak w tym wpisie skupimy się na jej prozdrowotnych właściwościach oraz potencjalnym wpływie na odchudzanie. Warty uwagi jest także wpływ na metabolizm węglowodanów oraz tłuszczów, które może przyczynić się do redukcji masy ciała. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się również, jakie są przeciwwskazania do stosowania morwy białej.

Sprawdź nasze diety

Morwa biała – właściwości

Morwę białą możemy znaleźć w aptece w postaci suplementu, którego skład obejmuje m.in. przeciwutleniacze, witaminy C i K, żelazo, potas czy wapń. Jedną z korzyści, jaką może przynieść spożywanie morwy białej, jest działanie przeciwzapalne, dlatego może być wsparciem podczas infekcji.

Istnieją badania, w których obserwowano wpływ morwy białej na poziomy cukrów we krwi. Wykazano, że ta roślina może regulować poziomy glukozy we krwi, powodować obniżenie jej poziomu po posiłku. Z tego powodu morwa biała jest czasami stosowana jako wsparcie diety cukrzycowej i farmakoterapii u diabetyków.

Twierdzi się, że suplementowanie morwy białej wywołuje efekt kardioprotekcyjny, czyli zapobiegający chorobom serca. Działanie obniżające poziomy cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL we krwi również możemy przypisać morwie białej. Dodatkowo sugeruje się, że substancje zawarte w tej roślinie obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Przez właściwości hipolipemizujące oraz hipotensyjne zmniejsza się ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych.

W przypadku problemów trawiennych również znalazła zastosowanie morwa. Może działać lekko przeczyszczająco, pomagając w przywróceniu regularnych ruchów jelitowych, szczególnie przydatne wydaje się u osób z zaparciami. Ekstrakt z liści ma działanie przeciwzapalne, dlatego może wspierać błonę śluzową żołądka.

Warto pamiętać, że morwa biała może być jedynie wsparciem przy problemach zdrowotnych, a nie lekiem na dane schorzenia. Przed wdrożeniem jej do codziennej diety należy skonsultować to z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmuje się inne leki.

Morwa biała na odchudzanie. Czy działa?

Twierdzi się, że morwa biała może przyczynić się do przyspieszenia przemiany materii, co może sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Przez właściwości hipoglikemizujące (obniżające stężenie glukozy we krwi) morwy białej dochodzi do regulacji metabolizmu glukozy, co może skutkować ograniczeniem podaży kalorii. W przeglądzie literaturowym możemy znaleźć potwierdzenie tezy dotyczącej obniżenia poziomów cukru po posiłku przy podaży morwy. Przeprowadzono metaanalizę obejmującą 13 różnych badań z całego świata, w której zaobserwowano istotne różnice między grupą przyjmującą ekstrakt z liści morwy białej oraz grupą placebo (nieprzyjmującą ekstraktu).

Suszone owoce morwy białej mogą okazać się idealną przekąską dla osób na diecie redukcyjnej ze względu na niskokaloryczność tego produktu. Jeśli preferujemy smak morwy, może ona być dobrym rozwiązaniem jako dodatek do jogurtu czy owsianki.

Suplementacja morwy białej może przyczynić się także do kontroli apetytu, co ma istotne znaczenie w redukcji masy ciała. Dodatkowo ekstrakt z liści morwy białej może wpłynąć w pewnym stopniu na odkładanie się nadmiaru tłuszczów w organizmie.

Istnieją także badania prowadzone na zwierzętach, w których wykazano korzystny wpływ suplementacji morwą białą na odchudzanie. Jednakże u ludzi ten suplement może nie wywołać tego samego efektu, dlatego konieczne są dalsze badania.

Morwa biała – dawkowanie

Jeśli chcecie rozpocząć suplementację morwą białą, należy upewnić się i skonsultować taką możliwość z lekarzem. Przy dawkowaniu morwy białej należy zwrócić uwagę na wiele czynników indywidualnych m.in. wiek, masę ciała, obecność ciąży, stan zdrowia, przyjmowane używki, leki. Istotny jest także rodzaj formy przyjmowania morwy białej, która również ma wpływ na określenie jej dawki. Morwę białą możemy spożywać na różne sposoby, w postaci kapsułek, ekstraktów z liści, suszonych owoców, soków lub herbat.

W przypadku suszonych owoców spożycie kilkunastu owoców w zależności od preferencji. Z kolei, jeśli chodzi o ekstrakt z morwy, to zaleca się dawkę od 500 do 1500 mg dziennie. Taka sama dawka dotyczy kapsułek, jednak warto zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu produktu. Dzienne zalecane spożycie soku z morwy białej to jedna szklanka dziennie. Natomiast herbatę można spożywać od jednej do kilku filiżanek dziennie. Jednakże należy pamiętać, że herbata może zawierać różne stężenia składników aktywnych w zależności od sposobu przygotowania i czasu parzenia.

Morwa biała przeciwwskazania

Morwa biała ma właściwości prozdrowotne, jednak warto pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jej stosowanie. Pierwszą grupą, która nie powinna spożywać morwy białej to osoby uczulone na nią, ze względu na możliwe wystąpienie objawów alergicznych jak swędzenie, wysypka czy duszność. Również osoby z nadwrażliwością jelit mogą spodziewać się problemów żołądkowych po zastosowaniu morwy białej, jest to zależne od indywidualnej tolerancji.

Warto wspomnieć, że morwa biała może wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, powodując zbyt niskie stężenie glukozy we krwi, czyli hipoglikemią. Taki stan jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu należy omówić to z lekarzem.

Stosowania morwy białej w ciąży lub podczas karmienia piersią nie jest zalecane ze względu na niedostateczne dowody potwierdzające bezpieczeństwo tego suplementu. Również osoby z chorobami wątroby i nerek powinny zachować ostrożność w przyjmowaniu morwy białej ze względu na niewystarczającą ilość badań potwierdzających skuteczność tego środka.

Zdrowa dieta to podstawa

Morwa biała ma właściwości regulujące poziom glukozy, wspierające trawienie i bogactwo składników odżywczych mogą przyczynić się do osiągnięcia celów zdrowotnych. Zachęca się, aby redukcja masy ciała była oparta na budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Morwa biała może wspomóc proces odchudzania, jednak nie jest lekiem, który po zastosowaniu spowoduje nagły spadek kilogramów na naszej wadze. Utratę nadmiernej masy ciała powinno się rozpocząć od odpowiednio zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Jeśli chcesz wdrożyć zdrową dietę, jedz różnorodnie, łącz ze sobą różne grupy produktów, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka roślinne i zwierzęce, oraz zdrowe tłuszcze. Wybieraj świeże, naturalne produkty zamiast tych wysoce przetworzonych, bogatych w cukry, tłuszcze trans czy sól. Pamiętaj o nawodnieniu, pij dużo wody, która pozwala na zachowanie prawidłowej kondycji organizmu. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu nie tylko kontrolujesz masę ciała, ale także zapobiegasz chorobom, infekcjom.

Źródła:

  1. Phimarn, W., Wichaiyo, K., Silpsavikul, K., Sungthong, B., Saramunee, K. (2017). A meta-analysis of efficacy of Morus alba Linn. to improve blood glucose and lipid profile. European Journal of Nutrition, 56(4), s. 1509-1521. DOI: 10.1007/s00394-016-1197-x.
  2. Gheldof, N., Francey, C., Rytz, A., …, Darimont, C. (2022). Effect of Different Nutritional Supplements on Glucose Response of Complete Meals in Two Crossover Studies. Nutrients, 14(13), e. 2674. DOI: 10.3390/nu14132674.