Dieta ośmiogodzinna – czy warto ją stosować?

29/04/2022

Dieta przerywana to rodzaj sposobu żywienia, który zakłada ściśle określony czas, podczas którego niezbędne jest zjedzenie wszystkich posiłków zaplanowanych na cały dzień. Zaletą przedstawianą przez zwolenników tej metody jest dłuższy post przypadający na noc, który sprawia, że trawienie przebiega bez zakłóceń, a co za tym idzie możliwa jest pełna regeneracja. Czy tego typu dieta jest bezpieczna i kto może z niej korzystać?

Czym jest dieta z oknem żywieniowym?

Okno żywieniowe to sposób odżywiania mocno związany z postem przerywanym. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się konkretnymi okresami, w których spożywane jest dzienne zapotrzebowanie. Tego typu koncepcja zrodziła się dość dawno i wciąż zauważalna jest pod postacią różnego rodzaju diet. Dieta czasowa rozpoczyna się od momentu przebudzenia i jeśli pierwszy posiłek przypada na godzinę 8 rano to ostatni powinien mieć miejsce o godzinie 16. Taki rozkład dnia ma mieć miejsce na co dzień, a kluczem do osiągnięcia wyznaczonego celu jest tutaj ścisłe trzymanie się ustalonych ram.

Dieta ośmiogodzinna nie koncentruje się w dużej mierze na ograniczeniach jeśli chodzi o to jakie produkty mogą być spożywane. W tym przypadku jadłospis będzie zgodny także z innymi założeniami zdrowego modelu odżywiania. Całe zapotrzebowanie kaloryczne jakie przypada na konkretną osobę powinno być spożyte podczas 8 godzin. Taką wartość obliczyć można na podstawie całkowitej przemiany materii, gdzie pod uwagę bierze się również aktywność fizyczną. Dieta 8 na 16 może być stworzona także na potrzeby osób pragnących zrzucić kilka kilogramów. W takich okolicznościach najważniejsze jest ustalenie ile kalorii będzie się ucinać w ciągu dnia czy tygodnia. Zmiany nie powinny zachodzić zbyt drastycznie gdyż mogłoby to doprowadzić do problemów hormonalnych oraz doprowadzać do dużego spadku energii.

Dieta 8 godzinna jak każdy inny sposób żywienia powinien zostać odpowiednio zbilansowany. Ilość kalorii musi być dopasowana do odbiorcy indywidualnie tak samo jak w przypadku walorów smakowych. Najczęstszym błędem popełnianym podczas tworzenia diet jest monotonia, przez którą bardzo szybko traci się zapał do zmian. Ilość posiłków w tym przypadku jest dowolna jednak przyjmuje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem są 3-4 dania, co jest optymalne przy każdym trybie życia i ograniczonym czasie wolnym.

Jak wygląda dieta ośmiogodzinna?

Bardzo duże znaczenie w tworzeniu jadłospisu diety ma rozkład energii. Człowiek potrzebuje siły do codziennego funkcjonowania oraz wykonywania obowiązków. W związku z tym zawartość kaloryczna powinna zostać rozłożona w taki sposób, aby nie dochodziło do dużych skoków energii. Najbardziej optymalną opcją jest ustalenie, aby śniadanie oraz kolacja dostarczały po około 30 % zapotrzebowania natomiast sam obiad około 40%. W przypadku większej ilości potraw można rozłożyć to w sposób zbliżony tak, aby główny posiłek był największy.

Dieta 6 godzinna wybierana jest przez sporą liczbę osób. Jest ona zgodna z założeniami diet IF. Głównym celem stosowania takiej formy odżywiania jest możliwość regeneracji organizmu oraz usuwania uszkodzonych komórek organizmu. Dłuższy czas kiedy nasz organizm nie ma dostarczanego pokarmu jest ku temu najlepszą okazją. Jeśli natomiast chodzi o to jakie dieta ośmiogodzinna zasady obowiązują to można zaliczyć do nich przede wszystkim:

 • Czas, w którym wszystkie potrawy z zakresu zapotrzebowania energetycznego muszą być zjedzone w okresie 8 godzin
 • W czasie trwania okna żywieniowego można spożywać 3 lub więcej posiłków
 • Regeneracja przypadająca na okres nocny trwa 16 godzin
 • Dieta godzinowa powinna być zgodna z kryteriami zbilansowanego sposobu żywienia
 • Jem nie jem dieta nie opiera się na żadnych wykluczeniach jeśli chodzi o spożywane artykułu
 • Osoby korzystające z diety powinny dostarczać do organizmu zapotrzebowanie energetyczne całkowite
 • Ustalenie postu powinno być zgodne z naturalnym rytmem dnia.

Co można jeść podczas diety przerywanej?

Dieta 5 godzin opiera się w głównej mierze na zasadach przyjętych przez Instytut Żywienia. Ma to na celu zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu jeśli chodzi o składniki odżywcze. Osoby przechodzące na taki sposób odżywiania powinny zatem sięgać po wysokiej jakości produkty naturalne. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie bądź całkowite zrezygnowanie z żywności przetworzonej. Są to produkty, które nie dostarczają żadnych korzyści, a jedynie powodują pogorszenie samopoczucia. Wiele osób decydujących się na tego typu dietę zastanawia się czy podczas postu można pić. Otóż tak, bardzo istotne jest prawidłowe nawodnienie organizmu dlatego dozwolone jest spożywanie wody czy ziół.

Dieta ośmiogodzinna jadłospis będzie zatem składał się przede wszystkim z wariantów naturalnych, dzięki czemu do organizmu będą docierać produkty ze wszystkich grup – węglowodanów, białka oraz tłuszczu. Równowaga w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie. Tworząc dietę i chcąc uzupełnić ją o pełnowartościowe białko najlepiej jest sięgać po mięso, owoce morza natomiast dla wegetarian polecane będą rośliny strączkowe. Bogatą zawartość zdrowych tłuszczy można znaleźć kupując orzechy, niektóre rodzaje olejów oraz awokado. Węglowodany odpowiadające za dostarczanie dużej dawki energii można spożywać pod postacią warzyw oraz kaszy. Ogrom produktów do wyboru sprawia, że stworzenie ciekawej diety nie powinno być problemem.

Dieta 8h efekty osiągnie się wyłącznie jeśli będzie podchodziło się do diety w sposób skrupulatny i regularny. Najważniejsze jest trzymanie się założeń związanych z czasem trwania postu. Pozostałe kwestie pozostają indywidualne. Przy okazji prowadzenia takiej diety można założyć sobie także inne efekty jak przykładowo odchudzanie. W takich okolicznościach istotne jest określenie deficytu kalorycznego oraz zdecydowanie się jaki cel chcemy osiągnąć. Bardzo ważne jest także to, aby nasze założenia były realne i rozłożone w czasie, dzięki czemu każdy sukces będzie nas cieszyć.

Dieta ośmiogodzinna efekty jakie można uzyskać?

Wiele osób słysząc o tego typu sposobie żywienia zastanawia się dieta 8 godzinna czy działa? Otóż wszystko to zależne jest od indywidualnego podejścia oraz zaangażowania. Taka forma żywienia została wprowadzona przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, a tym samym korzystnie wpłynąć na samopoczucie. Stosując tego typu post uniknie się uczucia ociężałości w okresie wieczornym. Organizm natomiast będzie otrzymywał dania składające się z pełnowartościowych elementów. Dużą zaletą stosowania tego typu diety jest również fakt, że dochodzi do regulacji poziomu cukru, a co za tym idzie chronimy się przed ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Do innych zalet stosowania diety zalicza się również:

 • Wyrównanie gospodarki cukrowej
 • Łatwiejszy proces odchudzania
 • Zabezpieczenie przed zachorowaniem na choroby związane z tolerancją glukozy
 • Poprawa funkcjonowania jelit
 • Większa odporność organizmu
 • Spokojniejszy i efektywniejszy sen
 • Mniej stanów zapalnych
 • Więcej energii oraz poprawa samopoczucia
 • Lepsza cera oraz włosy.

Dieta 8 godzinna na odchudzanie mimo efektów jakie można uzyskać powinna być stosowana z umiarem. Oznacza to, że nie dla każdego będzie najlepszym sposobem odżywiania. Dotyczy to przede wszystkich kobiet w ciąży, a także decydujących się na karmienie piersią. Taka opcja nie jest również polecana u osób, które cierpią z powodu cukrzycy bądź będący w okresie rozwoju. Zawsze rodzaj diety powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji czy zapotrzebowania. Istotne znaczenie ma również kontrolowanie swojego organizmu.

W jaki sposób tworzyć menu?

Wiele osób ma problem z samodzielnym przygotowywaniem sobie jadłospisu i czasem związane jest to z brakiem czasu, a w innych okolicznościach także z brakiem umiejętności. Nie jest to jednak powód, dla którego konieczne jest rezygnowanie z upragnionych celów. Dobrym wyborem w takich przypadkach jest catering Wrocław czyli opcja, dzięki której bez poświęcania czasu zyskuje się smaczne i różnorodne potrawy. Zaletą takiej opcji jest przede wszystkim to, że wszystkie potrawy przygotowywane są pod okiem specjalistów – dietetyków oraz kucharzy z ogromnym doświadczeniem. To natomiast oznacza, że nie ma mowy o jakichkolwiek niedoborach, a sama dieta pudełkowa jest smaczna.

Dieta z dowozem do domu można być dobrana w dowolny sposób, co oznacza, że można także zdecydować się na wariant postu przerywanego. Oczywiście zanim jednak podejmiemy taką decyzję dobrze jest skontrolować stan swojego zdrowia. Do jednej z wad jaką zauważyć można w przypadku tego typu formy odżywiania zalicza się ryzyko zaburzeń odżywiania. Tego typu ograniczenia i ścisłe trzymanie się ram czasowych, u niektórych osób może skończyć się zbyt dużą presją. W tym przypadku o wiele lepszym wariantem będzie inna dieta, która będzie w pełni zgodna z własnymi przekonaniami i przede wszystkim możliwościami.