Dieta przed kolonoskopią – to warto wiedzieć. Dowiedz się, co jeść przed kolonoskopią?

31/05/2022

Niekiedy kolonoskopia jest koniecznym badaniem. Jest to najlepszy sposób na to, żeby szybko i skutecznie rozpoznać różnego rodzaju zmiany chorobowe w jelicie grubym, a niekiedy nawet raka. Warto się zatem regularnie badać, żeby ustrzec się przed niebezpiecznymi konsekwencjami zbyt późnej diagnostyki. Jaka powinna być jednak rozpisana dieta przed kolonoskopią? Sprawdź.

Dieta płynna przed kolonoskopią – co jeść?

Musisz wiedzieć o tym, że kolonoskopia jest bardzo dokładnym badaniem, jednak aby miała sens obraz na monitorze powinien być wyraźny. To oznacza, że dieta płynna przed kolonoskopią jest jak najbardziej wskazana. To najlepszy sposób na to, aby badanie przebiegło zgodnie z oczekiwaniami zarówno lekarza, jak i pacjenta. Ważne jest to, żebyś samodzielnie już w domu, dzięki właściwej diecie oczyścił swoje narządy z resztek zalegającego jedzenia. W przeciwnym razie obraz endoskopu będzie niewyraźny. Oczywiście do tego potrzebny jest również specjalny preparat przeczyszczający, który zostaje przepisany przez lekarza.

Dieta przed kolonoskopią powinna być przestrzegana już na siedem dni przed badaniem. To właśnie wtedy kluczowe jest przejście na lekkostrawną dietę. Oczywiście nie musisz jej przestrzegać bardzo rygorystycznie, jednak jak najbardziej jest to wskazane. Porcje jedzenia powinny być nieco mniejsza. Na pewno dieta lekkostrawna przed kolonoskopią powinna obejmować zaprzestanie przyjmowania pokarmów, w których znajdują się różnego rodzaju pestki, a także ziarna. To właśnie one często zaburzają obraz na monitorze, a nawet uniemożliwiają przeprowadzenie badania.

Kiedy zbliża się termin badania, najlepiej jest zrezygnować z przyjmowania takich produktów jak surowe warzywa, a także owoce, w których znajdują się drobne pestki. To oznacza, że warto wykluczyć pomidory, maliny, truskawki, ogórki, kiwi, figi czy winogrona. Jaka dieta przed kolonoskopią? Na pewno pozbawiona również pieczywa z ziarnami, a w szczególności maku oraz słonecznika. Nie jedz również siemienia lnianego. Lekarzy zalecają również rezygnację z buraków, ponieważ mogą one zmienić odcień błony śluzowej jelita.

Dieta 2 dni przed kolonoskopią

Dieta bezresztkowa przed kolonoskopią powinna zostać wprowadzona na dwa dni przed badaniem. Co to oznacza w praktyce? W jedzeniu nie powinno znajdować się wiele błonnika, ponieważ to właśnie on odkłada się w przewodzie pokarmowym. Oczywiście jest to bardzo ważny składnik, którego nie można pomijać w swojej diecie na co dzień. Jednak przed badaniem jak najbardziej należy z niego zrezygnować. Jeżeli chodzi o produkty dozwolone, to na pewno dieta przed gastroskopią i kolonoskopią obejmuje: białe pieczywo oraz makaron, ryż, gotowane chude mięso, ryby, bulion, kleiki, a także różnego rodzaju kisiele. Rzeczywiście dla wielu osób może to być dość problematyczne, jednak dla powodzenia badania zdecydowanie warto powstrzymać się przez dwa dni od niejedzenia swoich ulubionych potraw.

Ile nie jeść przed kolonoskopią? Dzień badania

Co jeść dzień przed kolonoskopią? Przede wszystkim lekkie śniadanie, które nie będzie zawierało błonnika. Najlepiej, aby była to kromka chleba z masłem lub bułka pszenna. Oczywiście dobrym pomysłem będzie także skosztowanie jajka na twardo. Z kolei już popołudniu musisz przejść na płynną dietę. Pij dużo wody, a kiedy będziesz głodny, postaw na kisiel lub przecedzony bulion. To właśnie wtedy należy także zacząć przyjmować przeczyszczające leki, które przepisał lekarz. Niestety, ich smak oraz zapach pozostawia wiele do życzenia, jednak są skuteczne.

W dniu badania powinieneś przestać przyjmować jakiekolwiek płyny na cztery godziny przed kolonoskopią. To naprawdę bardzo trudny etap, mogą pojawić się bóle oraz zawroty głowy. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że możesz ssać landrynki, które mogą okazać się dość pomocne w tym bardzo trudnym czasie. Organizm będzie osłabiony, a więc na badanie koniecznie wybierz się z osobą towarzyszącą, ponieważ nie będziesz w stanie samodzielnie prowadzić samochodu.

Kolonoskopia – czego nie jeść?

Jak przygotować się do kolonoskopii? Oczywiście dzięki odpowiedniej diecie, którą przedstawiamy w naszym artykule. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, żeby unikać wymienionych powyżej produktów. To jednak nie wszystko, ponieważ nie powinieneś jeść również warzyw oraz owoców, tłustego mięsa, a także ryb. Unikaj też różnego rodzaju sosów, mleka, a także przetworów mlecznych.

Dobra wiadomość jest taka, że powinieneś dużo pić. Przede wszystkim wskazana jest tradycyjna, niegazowana woda. To jednak nie wszystko, ponieważ na dwa dni przed badaniem możesz z powodzeniem pić przecedzone soki, kawę, a także herbatę bez fusów. Dobrym wyborem są również wszelkie niegazowane napoje. Unikaj jednak gazowanego picia, a oprócz tego również soków, które mają miąższ.

Jadłospis przed kolonoskopią

Jak widzisz powyżej, przed kolonoskopią przede wszystkim musisz spożywać dużo płynów, jak najbardziej ograniczając spożycie określonych produktów, które wymieniliśmy powyżej. Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis, który warto zastosować przed płynną dietą.

Śniadanie: kasza manna na mleku ryżowym z przecierem z jabłkiem oraz cynamonem.

II śniadanie: kanapki z pszennego chleba lub bułki z masłem oraz miodem albo chudą wędliną.

Lunch: drobiowe pulpety w sosie koperkowym z gotowaną marchewką oraz ziemniaki.

Podwieczorek: kisiel z przetartych jagód.

Kolacja: jajecznica przygotowana na parze z pszennym pieczywem, które zostało posmarowane masłem.

Dieta po kolonoskopii

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, co mogą jeść po kolonoskopii. W pierwszych godzinach wielu z nich odczuwa spory dyskomfort. Jest to związane z podrażnieniem jelita. Ponadto podczas badania zostaje ono wypełnione gazem, a więc to zupełnie normalna sprawa. Przed dwie do trzech godzin lepiej całkowicie zrezygnować z jedzenia. Z kolei w ciągu pierwszych dni dalej stawiaj na lekkostrawne posiłki. Dzięki temu nie obciążysz jelit, które muszą wrócić do siebie po tym badaniu. Na pewno nadal powinieneś unikać błonnika pokarmowego. Lepiej jeść częste, ale małe posiłki, najlepiej, aby było ich pięć dziennie. Oczywiście dobrym pomysłem jest postawienie na dania z TimCatering.

Sprawdź nasz catering dietetyczny Katowice i catering dietetyczny Poznań

Kiedy jest wskazane wykonanie kolonoskopii?

Kolonoskopia jest badaniem, które naprawdę może uratować życie. W szczególności powinno się je wykonać po pięćdziesiątym roku życia, a następnie trzeba je powtarzać co dziesięć lat. To standardowa procedura, jednak różni się ona w sytuacji, w której pacjent znajduje się w grupie ryzyka. Dzieje się tak, kiedy w jego rodzinie zdarzały się choroby jelita grubego, a w szczególności nowotwór. Wtedy trzeba wykonać badanie już w okolicach czterdziestych urodzin.

Oczywiście jest również szereg innych zaleceń, które może wziąć pod uwagę lekarz, kiedy wydaje skierowanie na kolonoskopię. Wśród nich znajdują się: polipy w jelitach, anemia, częste biegunki, a także zaparcia, krwawienie z odbytnicy, uchyłkowatość jelita grubego czy nieprawidłowe wchłanianie. To wszystko sprawia, że coraz więcej młodych osób poddaje się badaniu.

Jak wygląda kolonoskopia?

To również istotna kwestia, która ma duże znaczenie dla osób przygotowujących się do badania. W trakcie procedury do odbytnicy wprowadza się niewielkich rozmiarów kamerę. Lekarz w tym czasie sprawdza obraz na monitorze, dowiadując się jaki jest stan jelita grubego. Przede wszystkim zwraca uwagę na to, czy wewnątrz nie rozwija się nowotwór. W trakcie przeprowadzania badania, lekarz może również z powodzeniem natychmiast usunąć polipy, które znajdują się wewnątrz jelita. Jest to bezpieczne i realizuje się tę procedurę przy pomocy medycznego wziernika. Samo badanie nie jest długotrwałe. Jednak przygotowanie do niego, a przede wszystkim dieta, której pacjent musi przestrzegać może być problematyczna. Musisz jednak pamiętać o tym, że w żadnym razie nie jest to wstydliwa procedura. To zupełnie normalny sposób na to, żeby sprawdzić swój stan zdrowia i przekonać się tym samym, czy nie istnieje ryzyko rozwijania się poważnej choroby w organizmie.