Co to jest dieta bogatoresztkowa?

01/05/2022

W tym przypadku nazwa diety może być dla wielu z nas myląca – coś bogate w resztki nie do końca dobrze się kojarzy. Czy chodzi w tym przypadku o dojadanie pozostałości jedzenia zalegającego w lodówce? Nic z tych rzeczy. Dieta bogatoresztkowa to inaczej dieta wysokobłonnikowa. Stawiamy tu na znaczny wzrost posiłków bogatych w błonnik pokarmowy (zwiększamy go do 70 gramów z typowych 25 – 40 gramów w standardowych dietach). W jakim celu? Błonnik ma przede wszystkim oczyścić nasz organizm z toksyn, pomóc zrzucić zbędne kilogramy i uspokoić nasz układ trawienny. Rozsądnie prowadzona dieta wysokoresztkowa nie powinna zaszkodzić żadnej zdrowej osobie.

Dieta resztkowa – czyli błonnik w akcji

Warto zacząć temat diety bogatoresztkowej od zrozumienia nie tylko definicji, ale również działania błonnika w naszym organizmie.

Błonnik pokarmowy to składniki pochodzące z roślin, których nasz organizm nie jest w stanie strawić. Inaczej mówiąc, są to nieprzyswajalne węglowodany, oporne na działanie enzymów. Błonnik nie wchłania się w jelicie cienkim, ale fermentuje częściowo lub w pełni w jelicie grubym. Błonnik składa się między innymi z celulozy, ligniny, beta-glukanów, pektyn, wosków i śluzów roślinnych. To te substancje są odpowiedzialne za pożądane uczucie sytości oraz obniżenie tak zwanego „złego” cholesterolu.

Co ciekawe, błonnik pokarmowy możemy podzielić na:

 • Rozpuszczalny w wodzie – występujący w warzywach (głównie strączkach), owocach, produktach zbożowych, takich jak płatki owsiane czy otręby. Dzięki tej właściwości produkty zyskują w jelicie grubym żelującą konsystencję i odpowiadają za prawidłowe wypróżnianie się (odpowiedni rytm, brak biegunek czy zatwardzenia). Dzięki niemu również nie czujemy się „ciężko”, ale wciąż jesteśmy syci i zadowoleni. Ten rodzaj błonnika sprzyja również usuwaniu z organizmu metali ciężkich.
 • Nierozpuszczalny w wodzie – ten błonnik pomaga usuwać niestrawione resztki jedzenia, zalegające w jelitach. Sprawia również, że nie musimy martwić się złogami kałowymi, których największym minusem jest poczucie „niepełnego” wypróżnienia się. Dzięki systematycznemu usuwaniu resztek pokarmów eliminujemy ryzyko powstawania zaparć, a w dalszej kolejności i poważniejszej formie – nowotworów jelita grubego.

Dieta bogatoresztkowa co jeść, żeby dostarczyć dużo błonnika?

Dieta bogatoresztkowa to świetny sposób na zaparcia i różnego rodzaju inne dolegliwości pochodzące z układu trawiennego. To dlatego wiele osób wiąże spore nadzieje z tym sposobem odżywania. Warto uzmysłowić sobie jakie funkcje i znaczenie ma błonnik dla naszego odżywiania i sposobu życia:

 1. Przede wszystkim błonnik odpowiada za poczucie sytości, które jest problemem wielu osób. Jeśli czujemy się głodni – automatycznie sięgamy po dodatkowe (najczęściej niezbyt zdrowe) przekąski, przekraczając tym samym dzienne zapotrzebowanie kaloryczneBogatoresztkowa dieta eliminuje ten problem. Warto podkreślić, że dzieje się tak dlatego, że błonnik zwiększa objętość treści pokarmowej.
 2. Produkty bogatoresztkowe (z wysoką zawartością błonnika) powodują wydzielanie śliny i aktywowanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie, dlatego cały proces odbywa się znacznie szybciej niż na przykład w przypadku produktów wysoko przetworzonych.
 3. Co ważne, błonnik ma właściwości wiążące nadmiar kwasu solnego znajdującego się w żołądku oraz umożliwia uwolnienie hormonów przewodu pokarmowego.
 4. Pokarmy bogatoresztkowe wpływają pozytywnie na ukrwienie ścianek jelit, regulują ph żołądka oraz wykazują działanie prebiotyczne.
 5. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że to błonnik jest głównym dobrodziejem, jeśli chodzi o łagodzenie, a na dłuższą metę również eliminowanie zaparć oraz biegunek, a także innych dolegliwości ze strony układu trawiennego – typu wzdęcia, zgaga, poczucie przepełnienia.
 6. Dieta lekkostrawna bogatoresztkowa przeciwdziała różnym chorobom, między innymi: polipom w jelitach, żylakom odbytu, uchyłkom jelit, a także reguluje „zły” cholesterol we krwi, ogranicza wchłanianie glukozy w przypadku cukrzycy czy zapobiega tworzeniu się nowotworów w jelitach.
 7. Błonnik pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie i toksyny, które są często przyczyną nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego.

Dieta bogatoresztkowa przykładowy jadłospis

Jeśli chcemy znacząco zwiększyć przyswajanie błonnika w naszej diecie, przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z pewnych grup produktów, które zaburzają jego działanie. Są to:

 • Słodycze;
 • Słone przekąski;
 • Gotowe do odgrzania zestawy obiadowe z kiepskim składem;
 • Fast foody;
 • Tłusty nabiał;
 • Tłuste ryby;
 • Białe pieczywo;
 • Mąka pszenna z wysokiego przemiału;
 • Ogólnie rzecz biorąc – produkty wysoko przetworzone.

W zamian za to dieta bogato resztkowa powinna zawierać:

 • Produkty zbożowe z tak zwanego pełnego przemiału – znajdzie się tu chleb żytni pełnoziarnisty, płatki owsiane (klasyczne lub górskie), otręby. Ale także pieczywo żytnie razowe, ryż brązowy suchy lub ugotowany, płatki kukurydziane, kasza gryczana czy płatki jęczmienne;
 • Warzywa, w tym również strączki – fasola czerwona z puszki, marchew, soczewica, ciecierzyca, pietruszka, ziemniaki;
 • Owoce – świeże i suszone (śliwki, morele czy rodzynki);
 • Nasiona i orzechy – migdały, orzechy laskowe, nasiona słonecznika.

Dieta bogatoresztkowa stawia na zróżnicowane produkty, więc wcale nie jest trudno zadbać o zbilansowanie posiłków i ciekawe potrawy. Jeżeli jednak nie czujemy się dobrze w tworzeniu nowych przepisów, zdecydujmy się na catering dietetyczny. Taka dieta pudełkowa to z pewnością nieoceniona pomoc w organizowaniu dnia!

Dieta bogatoresztkowa dla dzieci? Jadłospis

Przepisy dla dzieci w diecie wysokobłonnikowej są również smaczne i interesujące. Możemy pozwolić sobie na usmażenie zdrowych placuszków z pełnoziarnistej mąki, zafundować pyszną owsiankę z owocami czy pokusić się o zupę krem z marchewki na obiad. Dieta bogatoresztkowa dla dzieci może być prawdziwym wybawieniem, jeśli nasze pociechy zmagają się z niedogodnościami układu trawiennego. Bardzo często zaparcia są przyczyną wielu problemów u dzieci w wieku przedszkolnym – wówczas dieta bogatoresztkowa powinna być pierwszym krokiem do pokonania trudności. Jadłospis dla dzieci powinien być również bogaty w różne warzywa – głównie strączki. Można je przemycać w takich posiłkach jak gofry czy zupy.

Dieta bogatoresztkowa jadłospis na 7 dni dla kogo? Dla dorosłych

Dieta bogatoresztkowa nie jest trudna w realizacji i sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niestety trzeba wykluczyć do zera przekąski i słodycze oraz tak zwane „gotowce”. Białe pieczywo wymieniamy na pełnoziarniste, tak samo z mąką czy płatkami. Do dań dodajemy nasiona i orzechy, ale oczywiście w granicach rozsądku, bo są to produkty wysokokaloryczne. Dieta bogatoresztkowa powinna stawiać na obiady oparte o rośliny strączkowe i chude mięso. Jeżeli chcemy dodać węglowodany – dobrym wyborem będzie brązowy ryż czy kasza gryczana.

Jedzmy również chude ryby, które są cennym źródłem kwasów omega. Zbożowe śniadania, na przykład owsianki na wodzie z owocami czy pełnoziarniste pieczywo z chudym nabiałem, z pewnością sprawi, że poczujemy się lepiej i będziemy syci dłużej. Nie powinniśmy pić tu mocnych kaw ani herbat, raczej stawiamy na wodę w dużych ilościach i ewentualnie owocową herbatę. Napary z ziół jak najbardziej są mile widziane. Dieta wysokoresztkowa dzieci również może zostać wkomponowana w posiłki dla całej rodziny. Nie ma tu potrzeby przygotowywania osobnych posiłków dla każdego domownika, co znacznie ułatwia logistykę i organizację życia rodziny.

Zalecenia

Wiele osób zastanawia się co to jest dieta bogatoresztkowa i jakie są zalecenia co do jej stosowania. Odmienna nazwa od diety wysokobłonnikowej sprawiła, że ten model diety stał się modny i coraz więcej z nas próbuje osiągnąć jej wspaniałe rezultaty. Nie ma w tym nic złego, bo dieta bogatoresztkowa może być stosowana przez każdą, względnie zdrową osobę. Nie jest to dieta eliminacyjna, bo rezygnujemy tu jedynie z produktów, które nie mają zbyt wiele dobrych wartości – dań wysokoprzetworzonych, fast-foodów, słodyczy, słonych przekąsek i tłustych mięs oraz nabiału. Te grupy produktów nie są zalecane w żadnym scenariuszu żywieniowym. Jednakże kobiety w ciąży lub karmiące, a także osoby z chorobami przewlekłymi lub po prostu zdiagnozowane w kierunku patologii zdrowotnych – powinny przed rozpoczęciem każdej diety porozmawiać ze swoim lekarzem.