Potas – dlaczego pełni tak ważne funkcje w organizmie?

16/11/2021

Jednym z punktów, o których każdy człowiek powinien pamiętać podczas codziennego funkcjonowania jest bez wątpienia odżywianie. Jego znaczenie jest ogromne, a zmiana nawyków żywieniowych może przynieść zaskakujące, pozytywne skutki. Niewiele osób ma jednak świadomość na temat tego co jeść, aby dostarczać swojemu ciału wszystkich niezbędnych składników. Brak także wiedzy na temat tego jaka norma potasu, magnezu czy innych pierwiastków jest konieczna, aby zachować dobre zdrowie. W takich okolicznościach bardzo ważne jest regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie cyklicznych badań krwi. To z nich można dowiedzieć się czy potas w organizmie jest na dobrym poziomie oraz czy niczego nam nie brakuje. Konsekwencją takiej regularności jest świadomość swojego zdrowia i możliwość regularnego wprowadzania zmian. Uchroni nas to przed chorobami oraz innymi dolegliwościami, a także zaoszczędzi stresu. Bardzo ważne jest także to, aby wiedzieć, że nasz organizm składa się z szeregu różnych pierwiastków, dzięki którym zyskujemy dobre samopoczucie. Ich niedobory mogą być niebezpieczne, dlatego w codziennej diecie nie może zabraknąć produktów uznawanych za główne źródło potasu. To samo tyczy się także innych witamin oraz makroelementów. Dobrą zmianą jeśli chodzi o sposób odżywiania będzie z pewnością wyeliminowanie żywności przetworzonej. Jest to wariant, na który decydują się osoby nie mające na co dzień zbyt dużo czasu by przygotowywać posiłki samodzielnie. Na szczęście istnieje na to inne rozwiązanie jakim jest catering dietetyczny. Coraz więcej osób jest jego szczęśliwym posiadaczem i już nie musi przejmować się tym, co w posiłkach powinno się znaleźć. Szereg specjalistów oraz dietetyków dobiera dietę w sposób indywidualny i dokłada wszelkich starań, aby objawy braku potasu nie występowały. Co ważne w takiej diecie mogą pojawić się wyłącznie ulubione składniki, przez co będzie ona apetyczna i klienci chętnie będą do niej wracać. To wszystko okraszone jest oczywiście niepowtarzalnym smakiem. Chcąc zachować dobre zdrowie istotne jest, aby codziennie w jadłospisie znalazły się zarówno owoce i warzywa, ponieważ są one najlepszym źródłem drogocennych składników. Co ciekawe można z nich wyczarować niezwykle interesujące dania, które zachwycą kubki smakowe jak również oczy. Produkty bogate w potas są niezwykle ważne, ponieważ odpowiadają za wiele funkcji naszego organizmu. Mają bezpośredni wpływ na pracę serca oraz mięśni.

Nadmiar potasu – czy możliwe jest doprowadzenie do wartości niebezpiecznych?

Powszechnie nie dba się o to czy posiadamy podwyższony potas, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Mała część społeczeństwa dba o to, aby kontrolować to czy wysoki poziom potasu nie dotyczy właśnie ich. Przyczyną jest bez wątpienia brak świadomości tego, że nadmiar potasu może być niebezpieczny. Duża część osób może wychodzić z założenia, że skoro jest to ważny pierwiastek w organizmie, jego obecność jest pożądana. Owszem ale wszystko ma swoje normy i to samo dotyczy także potasu. Dużo potasu we krwi to zazwyczaj wszystkie wartości przekraczające 5,5 mmol/l. Sami nie jesteśmy w stanie tego skontrolować, a tą wartość można poznać wyłącznie wykonując badanie krwi na czczo. Hiperkaliemia rzadko występuję u osób zdrowych, ponieważ ciężko jest doprowadzić do przekroczenia zdrowego poziomu. Szczególną uwagę powinny zwrócić z pewnością osoby, które przyjmują na co dzień leki na nerki. Duża część z nich może powodować, że praca nerek jest zaburzona, a jak wiadomo funkcjonowanie ich jest głównym sposobem na to jak obniżyć potas we krwi. Jedną z większych grup narażonych na nadmiar potasu są właśnie pacjenci z dolegliwościami nerek. Objawy nie zawsze są jednoznaczne i mogą nie eliminować także innych chorób. Wszystko zależy przede wszystkim od nasilenia hiperkaliemii, a także od czasu trwania takiego zjawiska. Warto przede wszystkim skontrolować to czy nie występuje u nas nadmierne zmęczenie oraz czy nie mamy problemów z mięśniami. Są to pierwsze oznaki mogące wskazywać, że przekroczona została norma potasu. Niektóre z naszych mięśni mogą przestać pracować poprawnie. Narażone jest także nasze serce i może dojść do różnego rodzaju zaburzeń w jego pracy. W EKG również będzie można dostrzec zmiany, dlatego warto wykonać je jeśli ma się jakieś podejrzenia. Pacjenci mogą także zauważyć trudności ze skupieniem się oraz ogólnymi zaburzeniami czucia. W momencie gdy potwierdzi się zbyt duża ilość potasu działania należy rozpocząć od sprawdzenia stanu serca, a także konsultacji z lekarzem, który określi dalszy plan działania mający na celu ograniczenie potasu oraz znalezienie głównej przyczyny.

Niedobór potasu i płynące z tego zjawiska konsekwencje

Nasz organizm potrzebuje wielu pierwiastków do tego, aby funkcjonować w odpowiedni sposób. Jednym z nich jest potas, którego brak może początkowo dawać niejasne sygnały. Tak samo jak w przypadku jego nadmiaru często niedobór potasu może być mylony z innymi chorobami. Chcąc tego uniknąć najlepiej jest regularnie wykonywać badania krwi mogące wykluczyć część schorzeń. W momencie gdy brak potasu objawy jest potwierdzony zjawisko to określane jest jako hipokaliemia. Do najważniejszych przyczyn odpowiadających za obniżenie się stężenia tego składnika we krwi uznaje się nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, a w dalszej kolejności winowajcą może być tak układ pokarmowy. Wynika to przede wszystkim ze zbyt szybkiego uwalniania się tego składnika. Nerki odpowiadają za to, że potas we krwi nie występuje w nadmiarze. Jeśli ich praca nie jest prawidłowa może dojść do tego, że brak potasu w organizmie będzie dawał znaki. Nie zawsze są to uciążliwe objawy ale niektóre mogą zagrażać naszemu życiu. Potas niedobór objawia się poprzez nieprawidłową pracę serca. Rytm jest nieuregulowany oraz może dojść do częstoskurczu. Podobnie wygląda to z mięśniami, które narażone są na bolesne skurcze. Pacjenci często skarżą się z powodu drgania powieki czy osłabienia mięśni. Nie należy tego lekceważyć szczególnie gdy dojdzie do trudności z oddawaniem moczu czy zaburzeń neurologicznych. Sposoby na to jak zwiększyć ilość potasu we krwi są różne i zawsze warto konsultować je z lekarzem. Nie zawsze wzbogacenie diety będzie wystarczające. Czasem konieczne jest zastosowanie leków, które będą wpływały także na główną dolegliwość przez którą traci się potas.

Gdzie znaleźć produkty bogate w potas?

Niektórzy nie zwracają uwagi na to, że dostępne są produkty bogate w potas i od razu chcą sięgać po gotową suplementacje. W wielu przypadkach wcale nie jest to konieczne, a codzienna dieta będzie w zupełności wystarczająca. Samodzielnie tworząc sobie jadłospis dobrze jest wiedzieć w czym jest potas, aby dobierać składniki w odpowiedni sposób. Nie jest to wcale trudne, ponieważ potas źródła to przede wszystkim owoce i warzywa. Jak ogólnie wiadomo są to produkty spożywcze uznawane za najzdrowsze i to one odpowiadają za dostarczanie największej ilości witamin oraz makroelementów. To grupy gdzie jest najwięcej potasu zaliczyć można warzywa takiej jak fasola czy groch. Są to produkty często używane do tworzenia dań, ponieważ są smaczne i uniwersalne. Chcąc znaleźć to co zawiera potas można sięgnąć także po owoce takie jak banany, warianty suszone oraz cytrusy. Dobrze jest utrwalić w sobie nawyk sprawiający, że każdego dnia w naszym menu dostępny jest chociaż jeden owoc. Mniejsza ilość potasu ale wciąż warta zwrócenia uwagi zauważalna jest w przypadku produktów mlecznych o zmniejszonej ilości tłuszczu oraz w orzechach. Ich dodanie do jadłospisu raczej nie powinno być problematyczne. Przy tym wszystkim należy pamiętać o regularnym badaniu się, ponieważ daje to najlepszy obraz tego w jakim stanie jest nasze zdrowie oraz co trzeba uzupełnić, a co wyeliminować. Badania krwi można wykonywać co pół roku bądź rok w zależności od posiadanych dolegliwości. Są to badania, przy których niezbędne jest bycie na czczo.