Dieta kopenhaska – najważniejsze zasady, przykładowy jadłospis i efekty

20/05/2022

Efekty w przypadku diety kopenhaskiej są naprawdę spektakularne. Zrzucić można sporo zaledwie w kilka dni. To dlatego jest to jadłospis, który cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie. Czy jest to jednak zdrowy sposób na to, aby schudnąć? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Dieta kopenhaska – co to?

Prawdziwa dieta kopenhaska pozwala zrzucić sporo kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Jest to zatem częsty wybór osób, którym zależy na tym, żeby szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że nie ma nic za darmo. To oznacza, że kopenhaska dieta wiąże się z ogromną dyscypliną, rygorem, a także wyrzeczeniami. Niestety, bez tego nie uda się osiągnąć upragnionych rezultatów. Wielu specjalistów alarmuje jednak, że jest to dieta naprawdę bardzo restrykcyjna, a przy tym również mało urozmaicona. Dostarcza bowiem tylko od 600 do 800 kcal w ciągu dnia! Konkretna osoba w ciągu doby spożywa tylko trzy posiłki, a więc śniadanie, lunch oraz obiad.

Po ilu dniach widać efekty? Okazuje się, że naprawdę bardzo szybko, bo już po kilku. Cała dieta trwa zaledwie trzynaście dni. Na pewno nie będzie to dobry wybór dla osób, które nie mogą pochwalić się silną wolą, ponieważ menu jest naprawdę bardzo dokładnie zaplanowane i nie powinno się unikać wskazówek, jakie się w nim znajdują. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, aby osiągnąć spodziewane rezultaty, a następnie cieszyć się znacznie smuklejszą sylwetką. W naszym artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek, dzięki którym wejdziesz w świat tej diety, a przede wszystkim przekonasz się, czy jest to właściwy wybór również dla Ciebie.

Poznaj zasady diety kopenhaskiej

Dieta kopenhadzka zalicza się do tych niskokalorycznych. Najważniejsze podczas jej stosowania jest to, aby skrupulatnie stosować się do zasad, jakie w ramach niej obowiązują.

Po pierwsze – nie chodź na kompromisy

To oznacza, że zawsze musisz stosować się do jadłospisu. Dieta szwedzka będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy nie przerwiesz kuracji. Może to być bardzo trudne, zwłaszcza na początku, ponieważ w ciągu dnia konkretna osoba spożywa zaledwie od 600 do 800 kalorii. Oczywiście nie jest to liczba wystarczająca dla ludzkiego organizmu, co oznacza, że możesz spotkać się podczas jej stosowania z wieloma różnorodnymi dolegliwościami.

Każda dorosła osoba powinna spożywać w ciągu dnia około 2000 kalorii. Trzeba zatem przyznać, że tak restrykcyjny spadek musi wiązać się z zrzuceniem zbędnych kilogramów. Chodzi tutaj o to, że organizm zaczyna sięgać do rezerw energii, która została zmagazynowana w tłuszczu. Dieta 13-dniowa wiąże się jednak również ze spadkiem wody, a także glikogenu, a więc rezultaty mogą prowadzić po prostu do efektu jo-jo. Zwłaszcza, że dietetycy alarmują, że w tego typu jadłospisach brakuje wielu podstawowych produktów odżywczych, takich jak zboża czy po prostu właściwej porcji warzywa oraz owoców do spożycia w ciągu dnia. Tego typu menu należy stosować tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Po drugie – godziny posiłków mają znaczenie

Jadłospis diety kopenhaskiej zawsze musi być bardzo dokładnie przestrzegany. Podobnie jak same godziny posiłków. Musi ona trwać trzynaście dni, a więc nie należy jej skracać, a tym bardziej wydłużać, ponieważ mogłoby to spowodować niedoborami cennych dla zdrowia witamin, a także minerałów! Co, do godzin posiłków, to również powinny one być bardzo ściśle przestrzegane. Śniadanie między 8 a 9, lunch między 12 a 14, a kolacja czy obiad między 16 a 18.

Po trzecie – jak dieta kopenhaska to bez sportu

Dieta trzynastodniowa nie idzie w parze z aktywnością fizyczną. Musisz o tym wiedzieć, ponieważ w tym czasie Twój organizm otrzymuje znacznie mniej kalorii, niż powinien, a więc bardzo ważne jest to, aby oszczędzać się podczas trzymania jadłospisu. Nie obciążaj wtedy dodatkowo własnego organizm, ponieważ w ten sposób możesz sobie zaszkodzić. Poczujesz znaczne osłabienie, a przede wszystkim stracisz zapał do jej kontynuowania.

Po czwarte – żadnych odstęp od diety

Zastanawiasz się nad tym, co można pić podczas diety kopenhaskiej? Na pewno nic, czego nie ma w jadłospisie! To bardzo ważne, ponieważ nawet lampka czerwonego wina będzie skutkować koniecznością rozpoczęcia całego procesu od nowa. Nie spożywaj zatem niczego, co nie znajduje się w menu. Żadnych ciastek czy dodatkowych owoców. Nie podjadaj również między posiłkami, ponieważ to także nie jest wskazane.

Ile można schudnąć na diecie kopenhaskiej?

Dieta jest dobrym wyborem dla osób, które borykają się z naprawdę bardzo dużą nadwagą. Zdecydowanie nie jest to odpowiedni wybór dla tych, którzy chcą zrzucić zaledwie dwa czy trzy kilogramy. Jest to bowiem bardzo obciążające dla ludzkiego organizmu. W czasie jej trwania można zgubić około 10 kilogramów, jednak to będzie wiązało się ze spadkiem koncentracji, bólami głowy, a także spadkiem dobrego samopoczucia. Na pewno nie będzie to dobry wybór dla osób, które pracują fizycznie.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co po diecie kopenhaskiej, to musisz wiedzieć, że powinieneś przejść na zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, która sprawi, że nie będziesz borykać się z efektem jo-jo. Najlepiej, aby jadłospis został opracowany przez dietetyka. Możesz też skorzystać z oferty firmy TimCatering, dzięki czemu poczujesz się pewniej i lepiej we własnym ciele. Cały czas będziesz gubić zbędne kilogramy, a Twoje posiłki będą przede wszystkim odpowiednio zbilansowane.

Dokładny jadłospis diety kopenhaskiej

Jadłospis wygląda tak samo przez dwa tygodnie. Przedstawiamy go poniżej:

– dzień pierwszy – śniadanie: kubek czarnej kawy z jedną łyżeczką cukru, obiad: dwa jajka na twardo, gotowany szpinak, a także pomidor, kolacja: około 200 gram befsztyku wołowego, 5 liści sałaty z jedną łyżką oliwy z oliwek, a także sokiem z cytryny,

– dzień drugi – śniadanie: kubek czarnej kawy z jedną łyżeczką cukru, obiad: około 200 gram befsztyku wołowego, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek, a także sokiem z cytryny. Dodatkiem będzie jabłko, ananas albo grejpfrut. Z kolei na kolację należy zjeść jeden plaster chudej szynki, a także 2/3 szklanki jogurtu naturalnego,

– dzień trzeci – do śniadania poza kawą należy dodatek grzankę, a obiad powinno się zjeść gotowany szpinak, pomidora, a także mały owoc, z kolei kolacja składa się z dwóch jaj ugotowanych na twardo, plastra chudej szynki, a także pięciu liści sałaty z oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny,

– dzień czwarty – śniadanie ponownie składa się z czarnej, słodzonej kawy, obiad to chuda ryba ugotowana na parze, będzie to około 300 gram, np. dorsza, a na kolację znów powinno się zjeść befsztyk wołowy z sałatką zrobioną z 5 liści sałaty, a także 6 – 8 różyczek brokuła,

– dzień piąty – tym razem na śniadanie można zjeść jedną dużą, startą marchewkę z cytryną, na obiad jest chuda ryba, ponownie 300 gram, ugotowanych na parze, kolacja to znów befsztyk wołowy z dobrze znaną sałatką z pięciu liści sałaty, a także różyczkami brokuła,

– dzień szósty – na śniadanie ponownie jest kawa z grzanką, tym razem na obiad można zjeść pierś z kurczaka bez skóry, a także pięć liści sałaty z oliwą, a także cytryną, z kolei kolacja to dwa jajka na twardo oraz jedna duża marchewka,

– dzień siódmy – śniadanie: herbata bez cukru, najlepiej, aby była zielona. Na obiad trzeba zjeść kawałek chudego mięsa z piekarnika, może to być, na przykład kurczak. Dodatkiem będzie owoc. Tym razem na kolacje nie można zjeść niczego.

Sam widzisz, że jadłospis diety kopenhaskiej jest naprawdę bardzo restrykcyjny i wymaga wielu wyrzeczeń. Jest to również propozycja dla osób wytrwałych, którym niestraszne głodówki.

Kiedy nie można stosować diety kopenhaskiej?

Nie jest to dieta odpowiednia dla każdego. Musisz o tym wiedzieć, ponieważ w przeciwnym razie możesz zrobić poważne szkody swojemu organizmowi. Przede wszystkim z tak restrykcyjnego menu nie powinny korzystać cukrzycy, którzy muszą nieustannie pilnować swojego cukru we krwi. Ponadto lepiej, aby odpuścili sobie tego typu odchudzanie osoby z chorobami układ krążenia, a także miażdżycą. Jeżeli cierpisz na choroby nerek, także lepiej sobie ją odpuść, ponieważ w diecie kopenhaskiej jest sporo białka, co może wywołać podwyższenie stężenia kreatyniny, a także mocznika. Na pewno na to menu nie mogą stawić również osoby z osteoporozą, ponieważ jest to jadłospis ubogi w wapń, a więc także nie będzie to dla nich dobry wybór.