Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

10/02/2024

Agata Łabuda

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Początek roku to dla wielu z nas czas zmian. Nadejście nowego roku może mobilizować do m.in. podjęcia aktywności fizycznej, zadbania o swoją dietę, rzucenia nałogu czy nauki nowych umiejętności. Jeżeli chcesz wiedzieć jakie kroki należy podjąć, żeby zwiększyć swoje szanse na realizację postanowień noworocznych, zapraszam Cię do lektury tego artykułu!

Sprawdź nasze diety5 wskazówek jak dotrzymać postanowień noworocznych

Doprecyzuj swoje cele

Postanowienia na mogą być zbyt ogólnikowe, zazwyczaj lepiej sprawdza się szczegółowy plan. Zamiast celu “chcę się więcej ruszać” lepiej zastanowić się, jaką aktywność chcesz zacząć i jaka ma być jej intensywność. Postanowienie “chcę chodzić na godzinne zajęcia fitness we wtorki i godzinny spacer w czwartki” ma większą szansę powodzenia. Warto spisać na kartce taki szczegółowy plan i powiesić go w widocznym miejscu np. na lodówce.

Mniej znaczy więcej

Cele muszą być przede wszystkim możliwe do osiągnięcia! Jeżeli już wiesz, co chcesz zmienić w najbliższym okresie, zastanów się jak to dopasować do Twojego stylu życia i ilości wolnego czasu. Może się okazać, że dla koleżanki z pracy codzienne gotowanie zdrowych dań nie jest żadnym problemem, jednak w naszym przypadku jest to nierealne z powodu braku czasu. Dlatego każdy cel powinien być określany indywidualnie, wtedy jest większe prawdopodobieństwo jego realizacji.

Zrobione lepsze od doskonałego

Wiele osób błędnie zakłada, że należy coś robić na 100% albo wcale. Nie zdają sobie sprawy, że wszystkie małe pozytywne rzeczy, które dla siebie robimy, procentują i warto je kontynuować. Jeżeli założyłaś, że godzinę każdego ranka poświęcasz na praktykę jogi, ale dzisiaj wstałaś później i masz tylko pół godziny, to lepsze pół godziny niż rezygnacja z aktywności. Wydaje się to oczywiste, a jednak często w takiej sytuacji odpuszczamy trening.

W gorszych momentach nie wahaj się prosić o pomoc lub skorzystaj z dostępnych usług. W przypadku zdrowszego odżywiania możesz w trudniejszym czasie wspomóc się np. zamawianiem cateringu dietetycznego.

Pogódź się z tym, że nie wszystko zawsze pójdzie po Twojej myśli

Zapewne zdarzą się takie dni, że ciężko będzie Ci wytrwać w danym postanowieniu. Może wydarzyć się również jakaś sytuacja losowa, która sprawi, że np. ominiesz zaplanowany trening lub z powodu przeziębienia nie będziesz miała siły przygotować zdrowego posiłku. Najważniejsze w takich sytuacjach jest to, aby pierwsza wpadka nie doprowadziła do rezygnacji z naszych postanowień! Najlepiej jak najszybciej wrócić do realizowania swoich celów i nie wpędzać się w poczucie winy.

Zaangażuj rodzinę i przyjaciół

Przed podjęciem działań, na których nam zależy, warto porozmawiać z najbliższymi i opowiedzieć im o swoich planach. Wsparcie wśród domowników i znajomych może być nieocenione! Może się również okazać, że ktoś z najbliższych pójdzie za Twoim przykładem i zaczniecie wspólnie realizować swoje cele. Tym samym będziecie mogli się wzajemnie motywować!

Koło nawyków – narzędzie do budowania trwałych nawyków

Zapisywanie i monitorowanie swoich postępów może być niezwykle motywujące. W zależności od realizowanych celów można to robić na wiele sposobów: poprzez prowadzenie dziennika, korzystanie z zegarka zapisującego aktywności, tworzenie nagrań i zdjęć.

Jeżeli naszym celem jest budowanie trwałych zmian w swoim stylu życia, to pomocnym narzędziem może być koło nawyków. Jest to tzw. metoda małych kroków, która skupia się na codziennym realizowaniu niewielkich czynności. Na początku wpisuje się małe zadania do wykonania każdego dnia, a następnie zaznacza te pola, które udało się w danym dniu zrealizować. Przykładowe czynności, które mogą się tam znaleźć to picie 1,5 litra wody dziennie, zjedzenie 3 porcji warzyw, 8 godzin snu itp. Aby jeszcze bardziej zmotywować się do działania, możesz ustalić sobie konkretną nagrodę, jeżeli uda Ci się codziennie realizować swoje małe cele i budować nawyki.

Pobierz koło nawyków