Jak przestać podjadać? 5 skutecznych wskazówek

05/11/2023

Natalia Morawska

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się kiedyś podjadać między głównymi posiłkami. Jest to jednak bardzo szkodliwy nawyk, który należy ograniczać. Podjadanie może być uwarunkowane wieloma różnymi czynnikami. Wśród nich wyróżnić możemy czynniki takie jak m.in.: stres, nuda, czy brak odpowiednio zbilansowanej diety. W tym artykule przedstawimy Ci powody, dlaczego podjadanie między posiłkami jest niezdrowe oraz przybliżymy możliwe sposoby radzenia sobie z tym niekorzystnym nawykiem.

Sprawdź nasze diety

Dlaczego podjadanie jest niezdrowe?

Podjadanie (pojadanie) najczęściej określane jest jako spożywanie pokarmów pomiędzy głównymi posiłkami [1].

Podjadanie może prowadzić do wielu niekorzystnych zjawisk takich jak np.:

  • wzrost masy ciała,
  • utrwalanie nieprawidłowych nawyków żywieniowych,
  • ciągła aktywacja hormonów związanych z procesami metabolicznymi, mogąca prowadzić do zaburzeń metabolicznych,
  • przeciążenie układu pokarmowego poprzez ciągłe aktywowanie go do pracy.

skuteczna dieta odchudzająca

Jak przestać podjadać? 5 wskazówek

Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, podjadanie jest zjawiskiem, które w sposób bardzo niekorzystny oddziałuje na cały nasz organizm. Jak zatem przestać podjadać? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, mogących pomóc zwalczyć Ci ten nawyk.

Jak przestać podjadać? Zadbaj o prawidłową i dobrze zbilansowaną dietę

Prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta jest podstawowym czynnikiem wpływającym na hamowanie chęci do podjadania. Ważne jest, by zadbać o stały schemat spożywania posiłków oraz o prawidłową podaż wszystkich makroskładników, witamin oraz składników mineralnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na udział białka w posiłkach, gdyż odpowiada ono za sytość poposiłkową, która niweluje chęć sięgania po przekąski pomiędzy głównymi posiłkami.

Jak przestać podjadać? Nie ograniczaj gwałtownie ulubionych produktów, ale stopniowo postaraj się wybierać ich zdrowsze zamienniki

Wiele z nas decyduje się zmienić nawyki żywieniowe w sposób gwałtowny. Eliminujemy wtedy wszystkie niezdrowe, a jednocześnie lubiane przez nas produkty, zamiast stopniowo wprowadzać ich zdrowsze zamienniki. Oczywiście, zniwelowanie wszystkich niezdrowych przekąsek między posiłkami jest jak najbardziej korzystne dla naszego zdrowia. W praktyce często jednak eliminując na raz wszystkich niezdrowe, ale lubiane przez nas produkty, które często gościły w naszej diecie, z góry skazujemy się na porażkę, gdyż może się to okazać zbyt dużym wyzwaniem dla nas. Jeżeli już zdarzy się nam, że raz na jakiś czas w naszym jadłospisie pojawi się jakaś nieplanowana przekąska, to postarajmy się zatem stopniowo ograniczać te niezdrowe i zastępować je zdrowszymi alternatywami. Pozwoli to na stopniową, a jednocześnie trwalszą zmianę nawyków żywieniowych.

Jak przestać podjadać? Unikaj zajadania emocji

Niektóre osoby doświadczające negatywnych emocji, mają tendencję do rekompensowania sobie nieprzyjemnych doznań poprzez jedzenie. Osoby te najczęściej sięgają w takich chwilach po słodkie produkty oraz produkty zasobne w tłuszcz. Objadanie się w tym przypadku ma najczęściej na celu rozładowanie napięcia emocjonalnego lub odwrócenia uwagi od przeżywanej sytuacji. W tym przypadku warto poszukać innych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Jak przestać podjadać? Ogranicz spożywanie posiłków
np. w czasie oglądania telewizji czy podczas czytania książki

Spożywając posiłek w czasie takich aktywności, jak oglądanie filmu, czy czytanie książek, niejako przyzwyczajamy się wtedy do automatycznego sięgania po przekąskę. Utrwalamy
w ten sposób negatywny nawyk podjadania. Postarajmy się zatem unikać sięgania po przekąski w trakcie tych oraz innych podobnych aktywności.

Jak przestać podjadać? Nie kupuj przekąsek na zapas

Będąc w sklepie, często zdarza nam się kupić coś pod wpływem emocji z zamiarem zjedzenia tego w sytuacji, gdy najdzie nas ochota na przekąskę między głównymi posiłkami. Mając taką przekąskę w domu, zapewne w końcu po nią sięgniemy i w konsekwencji utrwalimy niekorzystny nawyk podjadania. Jeżeli już jednak ją zakupimy, to nie trzymajmy jej na widoku. Tym sposobem również zmniejszymy szanse na sięgnięcie po nią pomiędzy posiłkami. Unikając jednak już jej zakupu, znacząco niwelujemy szanse na jej spożycie. Postarajmy się zatem nie kupować przekąsek na zapas.

Bibliografia

  1. Słownik języka polskiego PWN. https://sjp.pwn.pl/sjp/pojada%C4%87;2503364. (Dostęp: 30.10.2023)