Jak zmotywować się do odchudzania?

22/12/2023

Agata Łabuda

dietetyczka kliniczna z TIM Catering

Chcesz schudnąć, ale zapał do zmiany swoich przyzwyczajeń szybko Ci się kończy? Nie jesteś odosobniony! Odchudzanie to trudny proces, który powinien być indywidualnie dopasowany do możliwości każdej podchodzącej do niego osoby. W tym artykule zdradzę Ci kilka wskazówek jak utrzymać motywację do odchudzania. Zapraszam do lektury!

Sprawdź nasze diety

Korzyści związane z odchudzaniem

Jeżeli zmagasz się z nadwagą lub otyłością to warto rozważyć odchudzanie. Nadmierna masa ciała wiąże się z ryzykiem wystąpienia licznych chorób m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II, nowotworów, chorób zwyrodnieniowych stawów, kamicy pęcherzyka żółciowego, zaburzeń układu rozrodczego, depresji czy przewlekłych chorób nerek. Choroby powiązane z nadwagą i otyłością zwiększają zagrożenie przedwczesnej śmierci [1].

Ponadto, utrata zbędnych kilogramów może wpłynąć pozytywnie na zdolności ruchowe, kondycję i ogólne, lepsze samopoczucie.

Dodatkowo, co jest bardzo istotne dla wielu osób, spadek masy ciała może się wiązać ze zmianą wyglądu i pomóc w zwiększeniu pewności siebie.

jak dieta wpływa na samopoczucie

Jak zmotywować się do odchudzania? 6 porad

Ustal cele odchudzania

Nie jest łatwo ustalić sobie osiągalne cele, ponieważ w przypływie motywacji często przeceniamy swoje możliwości i ilość czasu, który możemy codziennie poświęcić na ich realizację. Brak wiedzy o ludzkiej fizjologii oraz oczekiwanie spektakularnych efektów w krótkim czasie to recepta na niepowodzenie. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, warto skontaktować się z dietetykiem.

Wprowadzaj zmiany stopniowo

Zanim zaczniesz planować proces odchudzania, pamiętaj, aby nie robić wszystkiego naraz. Często mamy tendencję do myślenia zero-jedynkowego, które podczas procesu odchudzania się nie sprawdza, ponieważ łatwo się zniechęcić nadmiarem nowych ograniczeń. Bardzo ważne jest cierpliwe i stopniowe wprowadzanie zmian do naszego odżywiania. Nawet taka mała z pozoru zmiana jak zaprzestanie picia napojów gazowanych na rzecz wody może zrobić ogromną różnicę i przyczyniać się do chudnięcia. Takim przykładem może być też zwiększenie udziału surówki w obiedzie na rzecz reszty składników dania.

Spisz dokładny plan działania

Kiedy masz już ustalone realne cele odchudzania, warto spisać dokładny plan działania. W zależności od stylu życia danej osoby, ilości czasu, jakim dysponuje, sytuacją rodzinną i materialną plan działania powinien się różnić. Możesz spróbować samodzielnie wdrożyć zdrowsze nawyki żywieniowe, jednak jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady to polecam kontakt z doświadczonym dietetykiem.

Pozwól sobie na gorsze dni

Każdy z nas ma gorsze dni, a proces odchudzania jest na tyle długotrwały, że prawdopodobnie wystąpią one w czasie jego trwania. Może to być np. przeziębienie, problemy rodzinne, nadmiar obowiązków itp. Jeżeli nie uda Ci się w tych dniach zrealizować planu żywieniowego, to nie oznacza, że musisz rezygnować z odchudzania i zaczynać wszystkiego od nowa! To samo dotyczy wyjątkowych wydarzeń np. wesele czy święta. Postaraj się aby jak najszybciej wrócić do postanowień i nie rozpamiętuj tych chwil niedyspozycji.

Porozmawiaj z najbliższymi

Wsparcie najbliższych w okresie odchudzania może być nieocenioną pomocą i wpływać na zwiększenie motywacji. Często nasi bliscy chcąc zrobić nam przyjemność podsuwają nam coś pysznego (i często bardzo kalorycznego!) lub namawiają do wzięcia dokładki. Warto poprosić, aby uszanowali nasze starania i nie kusili produktami, które chcemy ograniczać.

Catering pomoże Ci zrealizować cele

Catering dietetyczny może być świetnym pomysłem dla osób zapracowanych lub takich, które nie lubią przygotowywać samodzielnie posiłków. Dania w TIM Catering są zbilansowane i różnorodne, co jest szczególnie istotne dla osób, które nie mają wiedzy nt. zdrowego odżywiania. Żeby schudnąć na diecie pudełkowej należy dobrać odpowiednią kaloryczność diety, co pozwala osiągnąć tzw. ujemny bilans energetyczny. Jeżeli nie wiesz jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne i wyznaczyć odpowiedni deficyt kaloryczny, zgłoś się do dietetyczek z TIM Catering!

czy catering odchudza

Motywacja do odchudzania – jak ją utrzymać?

Większość osób, które zaczynają się odchudzać napędza motywacja zewnętrzna. Może to być na przykład chęć zwiększenia swojej atrakcyjności, poprawy wyników badań czy polepszenia samopoczucia. Motywacja zewnętrzna jest zazwyczaj krótkotrwała i bardzo ciężko o wytrwanie w swoich postanowieniach. Jednakże czym bardziej zaangażujesz się w proces odchudzania, tym łatwiej będzie zyskać motywację wewnętrzną i czerpać przyjemność z tego procesu. Dobrym pomysłem może być współpraca z dietetykiem, podjęcie odchudzania razem z inną osobą oraz monitorowanie własnych postępów.

Źródło:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/dlaczego-warto-zapobiegac-i-leczyc/ [dostęp 18.12.2023]