Niedoczynność tarczycy – wsparcie dietetyczne

18/04/2022

Niedoczynność tarczycy to szereg objawów, które wywołane są niedoborem hormonu T4 przy jednoczesnym ograniczonym działaniu T3. To natomiast doprowadza do znacznego ograniczenia szybkości metabolizmu. Jedną z metod, dzięki której można poprawić jakość życia osób zmagających się z takimi dolegliwościami jest dieta. Na jakie produkty powinni zdecydować się pacjenci?

Niedoczynność tarczycy – przebieg

Niedoczynność tarczycy dieta daje szereg objawów, dzięki którym łatwo jest rozpoznać tą jednostkę chorobową. Jest to przede wszystkim ograniczenie dobrego samopoczucia. Osoby zmagające się z niedoczynnością z pewnością zauważają u siebie zmniejszenie energii, wypadanie włosów, pogorszenie samopoczucia, a nawet depresję. Choroba ta w większości przypadków dotyka kobiet, a ryzyko zachorowania na nią rośnie wraz z wiekiem. Istnieją również przyczyny, które mogą doprowadzić do pojawienia się niedoczynności:

 • Hashimoto – jest to choroba autoimmunologiczna dotykająca tarczycę
 • Usunięcie tarczycy bądź jej częściowe wycięcie
 • Leczenie nowotworowe zlokalizowane w obrębie tarczycy
 • Inne choroby bądź stany zapalne tarczycy.

Jak widać dieta przy niedoczynności tarczycy będzie konieczna u osób, u których z różnych powodów doszło do osłabienia tego narządu. Ma to bardzo duże znaczenie zarówno w kontekście samopoczucia ale również zdrowia. Dieta na niedoczynność tarczycy powinna składać się ze zbilansowanych posiłków, a sam jadłospis powinien zostać uregulowany. Jest to istotne z racji tego, iż osoby zmagające się z tego typu chorobą są znacznie bardziej podatne na wahanie wagi. Tarczyca dieta powinna zatem być ograniczona do konkretnych założeń.

Jakie objawy daje niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy co jeść to pytanie, które jako pierwsze nasuwa się na myśl po zdiagnozowaniu choroby. Zanim jednak przejdzie się do tworzenia jadłospisu konieczne jest właśnie wykonanie badań. Zdiagnozowanie chorób tarczycy może odbywać się za pośrednictwem badań krwi. Oznaczone tam hormony będą wskazywały zbyt małe ilości, co spowoduje, że lekarz skieruje nas na dodatkowe badania. Jest to idealne potwierdzenie na to jak istotne jest regularne wykonywanie chociaż podstawowych badań. Im szybciej zdiagnozuje się problem tym szybciej dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy jadłospis może zostać wprowadzony. Czynnikami, które powinny zaniepokoić nas i zasugerować badania są:

 • Zwiększenie wagi bez wyraźnego wzrostu ilości spożywanego jedzenia
 • Mniejsza tolerancja na aktywność fizyczną
 • Zmęczenie oraz senność
 • Brak koncentracji i możliwości skupienia się
 • Problemy z pamięcią
 • Nieadekwatne odczuwanie temperatury

Są to zjawiska, które w dłuższym przedziale czasu mogą znacznie ograniczyć jakość życia. Osoby, u których konieczna jest dieta na tarczycę borykają się z ograniczoną energią, przez co często nie są w stanie wykonywać swoich ulubionych czynności. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, ponieważ dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy jest jednym sposobem walki z dolegliwościami. Tego typu chorobę należy leczyć także za pomocą środków farmakologicznych. Istotne jest jednak to, aby były one przepisywane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Jakie składniki powinny znaleźć się w diecie?

Poprawa funkcjonowania osób mających problem z działaniem tarczycy będzie zależeć przede wszystkim od tego jak będzie jak dieta przy niedoczynności tarczycy jadłospis będzie wyglądała. W pierwszej kolejności dobrze jest przeanalizować jakie składniki mineralne czy też witaminy wpływają korzystnie na działanie naszej tarczycy. W tym przypadku najlepiej oprzeć się na tych składnikach, które biorą udział w produkcji hormonów:

 1. Jod – oba hormony tarczycy T3 oraz T4 zawierają w sobie jod, dlatego jego zastosowanie w diecie może mieć pozytywne skutki. Dieta tarczycowo hashimoto w takim przypadku powinna zostać urozmaicona o ryby morskie, owoce morza. Dużą ilość jodu znaleźć można także w soli ale tu należy mieć na uwadze, że nadmiar tego produktu również może być szkodliwy
 2. Żelazo czyli składnik enzymy odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy znajduje się przede wszystkim w mięsie, jajkach, niektórych warzywach, porzeczkach, awokado czy nasionach
 3. Selen – działanie tego składnika na funkcjonowanie tarczycy zależne jest także od obecności jodu i warto go rozpatrywać na podobnym poziomie. Dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy bogata w ryby czy orzechy będzie dostarczała odpowiednią ilość selenu.

Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca powinna być urozmaicona i przede wszystkim zgodna także z podstawowymi założeniami zdrowego odżywiania. Oznacza to, że nie powinno zabraknąć w niej witamin, a poszczególne posiłki powinny opierać się na trzech grupach produktów – białka, węglowodany czy tłuszcze. U osób, które dodatkowo borykają się z nadmiarem kilogramów dobrze jest ograniczyć nieco ilość kalorii w kontekście obliczonego zapotrzebowania kalorycznego. Wartość tą można obliczyć korzystając ze specjalnych kalkulatorów.

Jakie produkty należy wykluczyć ze swojej diety?

Dieta przy hashimoto i niedoczynności tarczycy będzie przede wszystkim opierać się na ograniczeniach pewnych grup produktów. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę funkcjonowania tego narządu, a także na umożliwienie odzyskania dobrego samopoczucia. Jeśli chodzi o wykluczenia artykułów spożywczych to w głównej mierze będzie to związane z produktami niemającymi ogólnie dobrego wpływu na nasze zdrowie. Do produktów zakazanych jakich dieta przy niedoczynności tarczycy nie powinna zawierać należą:

 • Wszelkiego rodzaju produkty pszenne – pieczywo, kasze, makarony
 • Warzywa kapustne przede wszystkim surowe
 • Przekąski o dużej zawartości soli, która mogłaby powodować pojawianie się obrzęków
 • Produkty o wysokiej zawartości cukru
 • Tłuste mięso, smalec
 • Alkohol
 • Napoje gazowane, słodzone.

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy to zatem wszelkiego rodzaju żywność przetworzona czy słodka. Niestety mimo dostępności szeregu o wiele lepszych wariantów wciąż wiele osób sięga po tego typu rozwiązania. Jest to związane przede wszystkim z ograniczonym czasem na przygotowywanie posiłków. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego jadłospisu. Catering dietetyczny Wrocław jest w stanie w pełni ograniczyć konieczność gotowania czy też uciążliwego i czasochłonnego robienia zakupów. Dieta pudełkowa może być zrealizowana także zgodnie z indywidualnymi założeniami, dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy również znajdą coś dla siebie. Poza kwestiami zdrowotnymi uzyskuje się również niepowtarzalny smak.

Jakie produkty są zalecane przy niedoczynności tarczycy?

Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku osób, które cieszą się pełnym zdrowiem. Nie jest to jednak niemożliwe. Osoby borykające się z problemami tego typu powinny jednak w głównej mierze skupić się na tym co jeść przy niedoczynności tarczycy. Jadłospis w tym przypadku nie jest na szczęście mocno ograniczony, a z polecanych produktów można stworzyć ciekawe i różnorodne potrawy. Do produktów, które powinny wchodzić w skład diety zalicza się przede wszystkim:

 • Produkty razowe takie jak ryż brązowy, grube kasze
 • Świeże i mrożone warzywa z wyłączeniem produktów kapustnych
 • Soczewica, bób, fasola
 • Mięso oraz wędliny dozwolone są w wersji niskotłuszczowej
 • Jajka
 • Ryby
 • Mleko chude
 • Orzechy
 • Niektóre oleje roślinne.

Jak schudnąć walcząc z niedoczynnością tarczycy?

Duża część osób borykająca się z chorobami tarczycy zmaga się również z innym bardzo ciężkim zjawiskiem jakim jest nadmiar kilogramów. Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy jest pierwszym pojawiającym się pytaniem i jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ każdemu zależy na tym aby wyglądać dobrze, a co za tym idzie utrzymywać unormowaną wagę. W wielu sytuacjach nawet delikatne ograniczanie kalorii może nie przynosić skutków. Dobrze jest, aby dieta odchudzająca u osób z chorą tarczycą była przygotowana pod okiem specjalisty, aby nie doprowadzić do zupełnie odwrotnego efektu. Oczywiście pod uwagę bierze się dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, aby ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Trzeba wykonywać te zmiany ostrożnie, aby nie doprowadzać do innych niedoborów. Wszelkie drastyczne zmiany nie są zalecane, gdyż może być to szkodliwe dla zdrowia. W pierwszej kolejności najlepiej jest zrezygnować ze zbędnych produktów przetworzonych czy słodkich i trzymać się zaleceń diety na tarczycę. Taki rodzaj diety powinien być stosowany długofalowo.

Kolejnym aspektem mającym bardzo duży wpływ na to jak prezentuje się sylwetka jest aktywność fizyczna. W przypadku osób zmagających się z niedoczynnością czy hashimoto nie ma ograniczeń co do sportu. Oczywiście duże znaczenie ma intensywność i początkowo dobrze jest rozpocząć od mniejszej objętości. Dyscyplinę dobrze jest dobierać również zgodnie z własnymi preferencjami. Już po kilku miesiącach regularnego ćwiczenia będą zauważalne pierwsze zmiany, a tym samym poprawa komfortu oraz samopoczucia.