Pieprz cayenne na odchudzanie

26/04/2024

Natalia Krawczyk

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Dietetyka, 2024

Pieprz cayenne (pieprz kajeński) to przyprawa o dużej ostrości. Wytwarza się ją z papryki cayenne (Capsicum annuum), która jest rodzajem papryczki chili wywodzącej się z Ameryki Środkowej. Kojarzona jest na całym świecie ze swojej pikantności, którą zawdzięcza obecnej w składzie kapsaicynie. Oprócz nadania pikantności potrawom posiada także właściwości prozdrowotne. Jeśli interesuje cię ten temat, to zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Sprawdź nasze diety

Pieprz cayenne właściwości

Składniki pieprzu kajeńskiego takie jak kapsaicyna, witamina C, A, żelazo, cynk, karotenoidy, mają właściwości przeciwutleniające, które przyczyniają się do zwalczania wolnych rodników. Właściwości te są istotne ze względu na negatywne skutki nadmiaru wolnych rodników, które powodują m.in. przedwczesne starzenie, uszkodzenie naczyń krwionośnych czy inicjację procesów kancerogennych. Ponadto zawarte w cayenne witaminy, składniki mineralne mogą wzmocnić naszą odporność w walkach z infekcjami.

Twierdzi się, że właśnie przyprawa cayenne może dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom dawać efekty w postaci redukcji masy ciała. Dodatkowo poprzez przyspieszenie metabolizmu, może przyczynić się do szybszego spalania tłuszczów.

Następną cechą pieprzu kajeńskiego mającą pozytywny wpływ na organizm człowieka to redukowanie nerwobólów. Sugeruje się, że pieprz kajeński może ograniczać syntezę substancji P, która odpowiada za przekazywanie sygnałów do mózgu dotyczących odczuwanego bólu.

Pieprz cayenne na odchudzanie

Występuje przekonanie, że pieprz cayenne, a dokładnie zawarta w nim kapsaicyna może wywierać efekt redukujący tkankę tłuszczową ciała. Kapsaicyna wywiera efekt termogeniczny, czyli zwiększający produkcję ciepła, w wyniku przyspieszenia przemiany materii. Wzrost termogenezy powoduje, że tempo metabolizmu jest przyspieszone, co daje rezultat w postaci spalaniu kalorii.

Spożywanie pieprzu cayenne powoduje także wzrost efektu termicznego posiłku (ang. Thermic Effect of Food, TEF). Definicja TEF to ilość energii zużywanej przez organizm podczas trawienia, wchłaniania, przetwarzania i magazynowania składników odżywczych po spożyciu posiłku. Oznacza to, że organizm zużywa pewną ilość kalorii tylko po to, aby przetrawić i przyswoić pokarm. W skrócie spożycie kapsaicyny może zwiększyć efekt termiczny pożywienia, czego skutkiem jest przyspieszenie metabolizmu i tym samym zużycie większej ilości kalorii na procesy związane z trawieniem.

W badaniach zauważono także powiązanie między obecnością kapsaicyny a zwiększeniem spalania tłuszczów, co może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej. Przeprowadzono metaanalizę, która uwzględniła 13 badań, skoncentrowanych na zbadaniu wpływu kapsaicynoidów na wskaźniki termogenezy. Wykazano, że spożywanie kapsaicynoidów istotnie zwiększyło podstawową przemianę materii (PPM) w porównaniu do grupy placebo. Zaobserwowano także wzrost spalania tłuszczów po suplementacji kapsaicynoidami.

Warto pamiętać, że wpływ kapsaicyny zawartej w pieprzu kajeńskim, nie będzie miała wymiernego wpływu na cały proces odchudzania. Spożywanie pieprzu kajeńskiego może wspomóc redukcję masy ciała, ale w niewielkim stopniu. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych korzyści oraz ustalenia optymalnej dawki i sposobu spożycia pieprzu cayenne w kontekście utraty wagi.

Białko na odchudzanie

Jak używać pieprzu cayenne?

Pikantność, z której jest znana papryczka cayenne, idealnie podkreśla smak potrawy, a najczęstsze zastosowanie znajduje w kuchni meksykańskiej, gdzie często komponuje się ją z mięsem, pomidorami czy fasolą. Należy zwrócić uwagę na ilość, ponieważ nadmiar przyprawy może wywołać problemy żołądkowe, ale także zdominować całkowity aromat dania.

Dodatek pieprzu kajeńskiego pasuje do zup, gulaszu, dań warzywnych, jajecznych czy mięsnych, ale także dań z ryżem, ponieważ nadaje potrawie wyrazistości.

Pieprz cayenne równie dobrze łączy się z czosnkiem, oliwą oraz innymi przyprawami z m.in. kolendrą, bazylią, oregano czy kmin rzymski tworząc idealnie aromatyczną marynatę. Taka pikantna mieszanka może znaleźć zastosowanie jako marynata do mięs, ryb lub warzyw.

W celu wzmocnienia smaku genialnym rozwiązaniem wydaje się dodatek cayenne do sosów serowych, guacamole czy barbecue, które nadadzą pikantności potrawie.

Nie tylko w daniach wytrawnych możemy skorzystać z cayenne, ale także w daniach słodkich. Pikantność pieprzu cayenne kontrastuje ze smakiem czekolady, tworząc różnego rodzaje deserów np. gorącą czekoladę, brownie, musy lub kremy czy też babeczki.

Jeśli chcemy wdrożyć cayenne do naszej diety, należy rozpocząć od mniejszych dawek, ponieważ jej intensywność może pogorszyć nasze samopoczucie. Wraz z lepszą tolerancją ostrości możesz zwiększać ilość dodawanej przyprawy, w zależności od swoich preferencji smakowych. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierny dodatek pieprzu kajeńskiego może wywołać objawy ze strony układu pokarmowego.

Zdrowa dieta to podstawa

Pieprz cayenne nie jest idealnym środkiem na odchudzanie czy też źródłem witamin niezbędnych dla naszego organizmu. Zbilansowana dieta odgrywa pierwszorzędną rolę, dzięki łączeniu poszczególnych grup produktów spełniamy nasze dzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Pieprz kajeński to jedynie dodatek do całego dania, który ewentualnie może spotęgować działanie korzystne lub wzbogacić posiłek o kolejne walory smakowe. Pamiętajmy, że jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała i prowadzenie zdrowej diety należy zadbać w pierwszej kolejności o nasz jadłospis, wzbogacając go o warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze czy też pełnowartościowe białko. Spadek masy ciala następuje po stopniowym ograniczeniu podaży kalorii lub wprowadzeniu aktywności fizycznej.

Źródła:

  1. Hjazi, A. The effects of Capsicum annuum supplementation on lipid profiles in adults with metabolic syndrome and related disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. (2023). Phytotherapy Research, 37(9), s. 3859-3866. DOI: 10.1002/ptr.7922.
  2. Irandoost, P., Lotfi Yagin, N., Namazi, N., …, Vafa, M. (2021). The effect of Capsaicinoids or Capsinoids in red pepper on thermogenesis in healthy adults: A systematic review and meta-analysis. Phytotherapy Research, 35(3), s. 1358-1377. DOI: 10.1002/ptr.6897.