Zdrowy catering dietetyczny

03/04/2024

Kaja Komczyńska

studentka Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Nie masz czasu na przygotowanie posiłków na cały dzień? A może chcesz rozpocząć stosowanie zdrowej i naprawdę smacznej diety, ale kompletnie nie wiesz, w jaki sposób się do tego zabrać? W tych dwóch przypadkach catering dietetyczny może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! W dalszej części artykułu poznasz odpowiedź na pytanie, czy catering dietetyczny faktycznie jest zdrowy, a także dowiesz się, która dieta będzie najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom oraz ile kosztuje dzień zbilansowanej i zdrowej diety oferowanej przez catering.

Sprawdź nasze diety

Czy catering dietetyczny jest zdrowy?

Catering dietetyczny może być pomocny przy stosowaniu diety i dostarczaniu organizmowi niezbędnych mikro- i makroelementów w regularnych odstępach czasu. Jednak, aby catering można było uznać za „zdrowy”, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Zbilansowane posiłki, bogate w białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały — catering dietetyczny powinien wraz z dietą dostarczać wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Posiłki powinny być urozmaicone i skomponowane z różnorodnych grup produktów, aby zaspokoić zapotrzebowanie odżywcze i energetyczne organizmu.
  • Ograniczenie składników, które mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie — dobry catering dietetyczny będzie ograniczał ilość niezdrowych składników, takich jak cukier, sól i tłuszcze trans, poprzez wykorzystanie naturalnych substancji słodzących, przypraw, a także świeżych ziół. Ponadto będzie bogaty w różnorodne źródła zdrowych tłuszczów, pochodzących z orzechów, awokado czy oliwy z oliwek. Dodatkowo będzie zawierał wiele produktów bogatych w składniki odżywcze wykazujące działanie prozdrowotne.
  • Dostosowanie do indywidualnych potrzeb — catering dietetyczny może być dostosowany do różnych potrzeb żywieniowych, takich jak dieta wegetariańska, wegańska, bezglutenowa czy bez laktozy. Biorąc pod uwagę preferencje, a także cel stosowania cateringu, klient może wybrać dietę zaspokajającą jego indywidualne potrzeby. Poza tym codzienny jadłospis proponowany przez firmę nie musi być nudny, a skomponowany ze smacznych i ciekawych posiłków – co ułatwia długotrwałe stosowanie zdrowej diety i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych na stałe.
  • Świeże i naturalne składniki — zdrowy catering dietetyczny będzie korzystał z najwyższej jakości składników, w tym świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa i ryb.
  • Rzetelność i jakość cateringu — ważne jest, aby wybrać zaufaną firmę cateringową, która dba o jakość swoich posiłków i stosuje się do wytycznych dotyczących bezpieczeństwa żywności, a także, w którym pracuje grono wykwalifikowanych dietetyków lub specjalistów ds. żywienia, którzy zapewniają na co dzień odpowiednią wartość odżywczą posiłków.

Podsumowując — catering dietetyczny może być naprawdę zdrowym sposobem odżywiania, ale firma cateringowa musi spełnić kilka wcześniej opisanych warunków.

Która dieta pudełkowa jest najlepsza?

Nie istnieje coś takiego jak najlepsza dieta pudełkowa dla ogółu populacji, ale aktualnie cateringi dietetyczne oferują różnego rodzaju zbilansowane diety, które mogą być najlepiej dostosowane do Ciebie i Twoich potrzeb!

Czujesz się niekomfortowo po spożyciu dużej ilości laktozy? A może starasz się ograniczyć gluten? W tych przypadkach nie musisz się martwić, bo w cateringu dietetycznym pracuje wykwalifikowany personel, który dba o to, aby Twoja dieta zawierała ograniczone ilości glutenu lub laktozy, dzięki czemu stosowanie jej będzie dla Ciebie w pełni zdrowe i bezpieczne.

Dieta Less Gluten

Poza tym wybór diety powinien być także dostosowany do Twoich celów – czy to zdrowotnych, czy sylwetkowych. Chcesz schudnąć? – w takim razie odpowiednia dla Ciebie może okazać się dieta slim. Jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie? – wtedy najlepszym wyborem może być dieta sport lub sport premium. Stwierdzono u Ciebie Hashimoto lub cukrzycę – na takie potrzeby także odpowiedzią może być stosowanie diety z cateringu dietetycznego.

sprawdź dietę Slim

A może na co dzień nie spożywasz mięsa? Cateringi dietetyczne mają także w swojej ofercie diety bezmięsne (wegetariańskie) oraz całkowicie pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego – wegańskie. Ponadto dostępne są również diety o zmniejszonej zawartości węglowodanów – ketogeniczne i wiele innych.

dieta wegetariańska

Ile kosztuje zdrowy catering?

Ceny cateringów dietetycznych są zależne od rodzaju i wartości energetycznej diety, którą zdecydujemy się zakupić, a także opcji, którą wybierzemy – gotowa dieta będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jednak dieta z wyborem menu umożliwia dostosowanie codziennego jadłospisu do indywidualnych preferencji smakowych. Dodatkowo biorąc pod uwagę oszczędność czasu, prądu i wody zdrowy catering dietetyczny nie musi być drogi! Decydując się na pełnowartościową dietę zaspokajającą całkowicie zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze, równocześnie rezygnujemy z regularnych zakupów spożywczych, zyskując czas i różnorodne posiłki.

ile kosztuje catering dietetyczny

W przypadku diety standardowej ceny kształtują się w przedziale 48 – 73 zł w zależności od wartości energetycznej. Za dietę bez laktozy zapłacimy 54 – 71 zł, a o zmniejszonej zawartości glutenu – 55 – 76 zł. Cena diety wegańskiej i wegetariańskiej kształtuje się w przedziale 53 – 76 zł w zależności od wyboru opcji i dziennej kaloryczności. Dieta Slim, która pomoże przy skutecznej utracie wagi, kosztuje od 58 do 77 zł. W przypadku diety ketogenicznej i Keto Premium należy zapłacić 69 – 92 zł, a diety Sport i Sport Premium 62 – 99 zł.

Podsumowując – wybór i stosowanie cateringu dietetycznego dopasowanego pod indywidualne potrzeby żywieniowe, niesie ze sobą wiele korzyści, które sprawiają, że może być bardzo atrakcyjnym i względnie ekonomicznym rozwiązaniem na co dzień. Warto także zwrócić uwagę na promocje i kody rabatowe oferowane przez TIM Catering, które sprawią, że dieta będzie jeszcze bardziej opłacalna!