Czy dieta sokowa to idealna opcja na detoks i utratę wagi?

13/06/2024

Autorki: Karolina Hryncyszyn, Małgorzata Miazga

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Żywienie Człowieka i Dietetyka (rok II)

Obecnie, coraz większą uwagę poświęcamy zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. W poszukiwaniu skutecznych metod poprawy stanu zdrowia i samopoczucia, coraz częściej sięgamy po naturalne rozwiązania. Jedną z popularnych praktyk jest dieta sokowa.

Dieta sokowa zyskała popularność głównie dzięki pracy pionierów zdrowia holistycznego i naturalnych metod leczenia, takich jak Norman Walker, który w latach 30. XX wieku propagował korzyści płynące z picia świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych. Norman Walker napisał książki, takie jak „Fresh Vegetable and Fruit Juices”, w których opisał różne korzyści zdrowotne związane z sokami. W późniejszych latach dieta sokowa została spopularyzowana przez wielu innych autorów i entuzjastów zdrowia, co doprowadziło do powstania licznych książek, programów i firm oferujących gotowe plany sokowe i produkty do detoksykacji.

Sprawdź nasze diety

Dieta sokowa  zasady

Na czym tak naprawdę polega dieta sokowa i czy warto ją stosować?

Dieta sokowa polega na zastąpieniu wszystkich posiłków stałych sokami owocowymi, warzywnymi, smoothie czy zupami krem. Autorzy tej diety zalecają regularne spożywanie 4-6 posiłków. Ideą jest stosowanie jak najbardziej różnorodnych owoców i warzyw.

Przez to, że dieta ta dostarcza mało kalorii tj. 800-1000 kcal może powodować ona niedobory makro- i mikroskładników.

Jak długo można ją stosować? Dieta sokowa powinna trwać 3 dni.

Dieta sokowa  efekty

Dieta sokowa, która polega na spożywaniu jedynie soków owocowych i warzywnych przez określony czas, może przynieść różnorodne efekty, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Owoce i warzywa są bogatym źródłem kilku biologicznie aktywnych składników, które przyczyniają się do ogólnego stanu zdrowia i zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia. Są najbardziej wszechobecnym źródłem polifenoli, które pełnią funkcję przeciwutleniaczy, działają przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie. Krótkoterminowe korzyści diety mogą obejmować poprawę nawodnienia, zwiększenie spożycia witamin i minerałów, oraz uczucie lekkości i oczyszczenia organizmu.

Ze względu na dużą ilość witamin A, C i z grupy B wspomaga stan włosów, skóry i paznokci. To, co najbardziej przyciąga uwagę ludzi to szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów.

herbatki na odchudzanie czy działają

Jednak dieta sokowa może również prowadzić do negatywnych skutków, takich jak zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy i spadek poziomu energii, szczególnie jeśli trwa dłużej niż kilka dni. Długotrwałe stosowanie diety może także prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej, co może być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z chorobami serca.

Dieta ta jest niefizjologiczna, co oznacza, że nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych grup produktów. Będzie ona prowadziła do powolnego wyniszczenia organizmu.

Ile można schudnąć na diecie sokowej?

Ilość kilogramów, które można stracić na diecie sokowej, zależy od wielu czynników, takich jak początkowa masa ciała, wiek, płeć, czas trwania diety, oraz indywidualny metabolizm.

Na podstawie doświadczeń osób, które zdecydowały się stosować ten rodzaj diety, można stwierdzić, że tygodniowy detoks przyniósł rezultat w postaci utraty wagi od 2 do 5 kg. Większość tej utraty wagi wynika z utraty wody i opróżnienia jelit, a nie z utraty tkanki tłuszczowej.

W wielu przypadkach tak szybkie odchudzanie będzie prowadziło do popularnego efektu jojo. Nazwa tego zjawiska pochodzi od słynnej zabawki, ukazuje ona zasadę, że zbyt szybki spadek masy ciała będzie prowadził do tak samo szybkiego powrotu do pierwotnej wagi.

Dlatego dietetycy zalecają ostrożność i rozważenie bardziej zrównoważonych metod odchudzania.

skorzystaj z kalkulatora kaloryczności

Dieta sokowa okiem dietetyka

Dieta sokowa, polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych przez określony czas, budzi mieszane opinie wśród dietetyków.

Pomimo tego, że owoce i warzywa są bogatym źródłem błonnika, spożywane soki są najczęściej klarowane, co zmniejsza zawartość tego składnika pokarmowego. Zdecydowanie więcej znajdziemy go w koktajlach i zupach krem.

Zbyt szybka utrata masy ciała, spowodowana stosowaniem diety niedoborowej, może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia organizmu.

Głównym niedoborem jest białko zwierzęce, które jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej, odbudowy tkanek oraz prawidłowej pracy układu immunologicznego. W takiej sytuacji organizm zaczyna rozkładać tkankę mięśniową w celu pozyskania energii.

Brakuje tam również podaży tłuszczów, w których rozpuszczają się niektóre witaminy zawarte w owocach i warzywach.

Przeciwwskazaniem do stosowania tej diety jest przede wszystkim insulinooporność i cukrzyca, ponieważ niektóre owoce mają wysoki indeks glikemiczny i dużą zawartość cukrów prostych, przez co w szybkim czasie podwyższa się poziom glukozy we krwi.

W związku z tym, jako dietetycy zalecamy ostrożność. Nie sugerujemy stosowania tej diety, ze względu na przeważające negatywne skutki i niebezpieczeństwo, jakie dieta ta niesie ze sobą. Zamiast tego zachęcamy do stosowania innych metod do pozbycia się nadmiernych kilogramów.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest konsultacja z dietetykiem oraz dobranie diety bezpiecznej i zdrowej, która będzie dostosowana do własnych potrzeb organizmu i trybu życia. Trzeba również zadbać o aktywność fizyczną.

Źródła:

  • Christine Bailey „The Juice Diet: Lose Weight, Detox, Tone Up, Stay Slim & Healthy” 2011 r.
  • Susanne M. Henning, Jieping Yang, Paul Shao, Ru-Po Lee, Jianjun Huang, Austin Ly, Mark Hsu, Qing-Yi Lu, Gail Thames, David Heber & Zhaoping Li  „Health benefit of vegetable/fruit juice-based diet: Role of microbiome” 2017 r.
  • https://www.nature.com/articles/s41598-017-02200-6